Nowym właścicielem Pałacu Małachowskich w Nałęczowie jest Nałęczów Zdrój S.A.
– Transakcji dokonaliśmy pod koniec ubiegłego roku – 22 grudnia. Ostateczna kwota za jaką pałac został sprzedany jest objęta tajemnicą handlową – mówi Piotr Marczyk, prezes Uzdrowiska Nałęczów.
Dodaje, że decyzja o planach dotyczących Pałacu Małachowskich należy do nowego właściciela. – Zostaliśmy jednak zapewnieni o tym, że zostanie zachowany historyczny, zabytkowy charakter obiektu, a jego nowe przeznaczenie będzie z tym charakterem korelowało – zaznacza prezes Marczyk.
Pozyskane środki ze sprzedaży pałacu zostaną przeznaczone przede wszystkim na poprawę infrastruktury uzdrowiskowej i zaplecza Uzdrowiska Nałęczów.
Pałac Małachowskich to jeden z najcenniejszych zabytków Nałęczowa. Powstały w latach 70. XVIII wieku budynek był do niedawna siedzibą Muzeum Bolesława Prusa. Mieści się w nim także pałacowa kawiarnia, której specjalnością jest m.in. gorąca czekolada.
Muzeum Bolesława Prusa wyprowadziło się z pałacu w ubiegłym roku. Teraz gabinet pisarza i wystawy czasowe można oglądać w zabytkowym budynku Ochrony im. Adama Żeromskiego. Nowa siedziba została otworzona w połowie grudnia ubiegłego roku.
– Od 1961 roku nasze muzeum mieściło się w Pałacu Małachowskich, jednak ze względu między innymi na to, że budynek jest przeznaczony na sprzedaż, musieliśmy pomyśleć o nowej siedzibie – mówiła nam wówczas Monika Gabryś-Sławińska, kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. – Burmistrz zaproponował nam budynek Ochrony, który projektował Jan Koszczyc-Witkiewicz. Dzięki temu udało nam się przeprowadzić w 60. rocznicę powstania muzeum.