Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 lipca 2018 r.
13:00

Puławy: Wznowią przebudowę Domu Chemika

Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące<br />
Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące

Nie takiego rozstrzygnięcia swojej skargi spodziewali się członkowie stowarzyszenia „Puławianie”. Generalna konserwator zabytków utrzymała w mocy decyzję o niewpisywaniu Puławskiego Ośrodka Kultury do rejestru zabytków. Zapaliła tym samym zielone światło do dalszej przebudowy obiektu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Domu Chemika przy ul. Wojska Polskiego w Puławach nie posiada aktualnie wartości upoważniających organ ochrony zabytków do objęcia go wpisem do rejestru zabytków – tak brzmi najważniejsze zdanie z wielostronnicowej decyzji Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków, która kończy rozpatrywanie skargi stowarzyszenia „Puławianie”.

Przypominamy, że chodzi o odwołanie, jakie puławskie stowarzyszenie złożyło do organu wyższej instancji na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o niewpisaniu DCH do rejestru. Zdaniem Szymona Karczewskiego z „Puławian” zespół budynków z połowy lat 80-tych należało uznać za zabytek i otoczyć opieką konserwatorską. Według stowarzyszenia, tylko w ten sposób można było zagwarantować nienaruszalność niektórych elementów jego wnętrza, a przede wszystkim zakazać rozbiórki pawilonu (na miejscu którego w przyszłości ma stanąć mediateka).

Te argumenty nie znalazły jednak uznania w rozpatrującym ich skargę Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warszawscy urzędnicy podkreślili, że ustalenia LWKZ w sprawie Domu Chemika nie budzą ich wątpliwości. Głównym powodem, dla którego obiekt nie powinien ich zdaniem zostać wpisany do rejestru jest stan, w jakim znajduje się po pracach rozbiórkowych.

– Naruszona została jego integralność strukturalna, utracono walory zabytkowe, naukowe i artystyczne. Nie można go zaliczyć do niewielkiej grupy modernistycznych obiektów dobrej klasy, które dotrwały(do naszych czasów - przyp. aut.) w niemal kompletnym stanie – informuje w uzasadnieniu swojej decyzji Magdalena Gawin. 

Generalna Konserwator Zabytków przyznaje jednak, że Dom Chemika mógłby zostać wpisany do rejestru, gdyby nie efekty rozpoczętej przebudowy. – W wyniku prac budowlanych utracił on główne wartości, dla których mógł zostać objęty ochroną – tłumaczy, nazywając ten stan rzeczy „utratą autentyczności” budynku.

Decyzja zamyka toczącą się od miesięcy procedurę administracyjną, która blokowała dalsze prace budowlane. Obecnie stowarzyszenie „Puławianie” (lub inna strona) może ją zaskarżyć jedynie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Czy Szymon Karczewski skorzysta z tego prawa, na razie nie wiadomo. – Dowiedziałem się o niej w piątek, obecnie przebywam na wakacjach poza Polską, gdy wrócę, porozmawiam o tym z innymi członkami naszego stowarzyszenia. Co do decyzji, jest ona dla nas niekorzystna, natomiast warto wczytać się w jej uzasadnienie. Konkluzja jest taka, że zabrakło nam trzech miesięcy. Gdyby udało nam się zablokować tę przebudowę wcześniej, DCH prawdopodobnie trafiłby do rejestru zabytków – przyznaje prezes.

Na remont Domu Chemika Puławy pozyskały prawie 15 milionów złotych środków unijnych. Pierwszy etap przebudowy pochłonie ok. 34 mln złotych, z czego 28 mln otrzyma konsorcjum puławskiego Termochemu do spółki z lubelską firmą Dajk. Pozostała kwota będzie przeznaczona m.in. na profesjonalne nagłośnienie oraz multimedia dla odnowionej sali widowiskowej ośrodka. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie 2020 roku.

"To dobra decyzja dla miasta"

Ireneusz Rzepkowski, przewodniczący klubu PiS oraz szef komisji kultury i promocji. Jest to bardzo dobra decyzja dla naszego miasta. Mam nadzieję, że prace budowlane ruszą bardzo szybko, bo ten przestój był niestety kosztowny. Cieszę się, że nasze argumenty zyskały poparcie i czekam na nowoczesny i funkcjonalny ośrodek kultury. Żałuję tylko, że pan Szymon Karczewski, nie posłuchał nas wcześniej i nie wycofał się ze skarżenia decyzji LWKZ. Postąpił wbrew głosom pracowników Domu Chemika, rady i mieszkańców miasta.

"Oby wróciła normalność"

Paweł Maj, radny niezależny. To dobra decyzja dla Puław. Możemy powiedzieć, że zatryumfował rozsądek. Mam nadzieję, że teraz prace szybko zostaną wznowione i wróci normalność. Liczę również na to, że takie historie nigdy więcej się nie powtórzą. Żeby tak się stało konieczna jest jednak zmiana przepisów prawa, które powinno gwarantować nienaruszalność inwestycji posiadających pozwolenia na budowę. Mój wniosek w tej sprawie zyskał przychylność rady i władz miasta.

"Czekamy na lepsze warunki"

Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK "Dom Chemika". Cieszymy się z takiej decyzji konserwatora, tylko szkoda, że trwało to tak długo. Uważam, że dyskusja o tym, czy Dom Chemika jest zabytkiem, czy nim nie jest, była zbyteczna. Wiemy o tym, że im szybciej zakończą się prace, tym szybciej wrócimy do lepszych warunków. Bardzo na to czekamy, bo organizacja ośrodka w sześciu różnych lokalizacjach jest dla nas organizacyjnym utrudnieniem. Oczywiście jesteśmy na to przygotowani, ale ten przestój w modernizacji budynku był z mojej perspektywy niepotrzebny.

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium