Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 lipca 2018 r.
13:00

Puławy: Wznowią przebudowę Domu Chemika

Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące<br />
Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące

Nie takiego rozstrzygnięcia swojej skargi spodziewali się członkowie stowarzyszenia „Puławianie”. Generalna konserwator zabytków utrzymała w mocy decyzję o niewpisywaniu Puławskiego Ośrodka Kultury do rejestru zabytków. Zapaliła tym samym zielone światło do dalszej przebudowy obiektu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Domu Chemika przy ul. Wojska Polskiego w Puławach nie posiada aktualnie wartości upoważniających organ ochrony zabytków do objęcia go wpisem do rejestru zabytków – tak brzmi najważniejsze zdanie z wielostronnicowej decyzji Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków, która kończy rozpatrywanie skargi stowarzyszenia „Puławianie”.

Przypominamy, że chodzi o odwołanie, jakie puławskie stowarzyszenie złożyło do organu wyższej instancji na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o niewpisaniu DCH do rejestru. Zdaniem Szymona Karczewskiego z „Puławian” zespół budynków z połowy lat 80-tych należało uznać za zabytek i otoczyć opieką konserwatorską. Według stowarzyszenia, tylko w ten sposób można było zagwarantować nienaruszalność niektórych elementów jego wnętrza, a przede wszystkim zakazać rozbiórki pawilonu (na miejscu którego w przyszłości ma stanąć mediateka).

Te argumenty nie znalazły jednak uznania w rozpatrującym ich skargę Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warszawscy urzędnicy podkreślili, że ustalenia LWKZ w sprawie Domu Chemika nie budzą ich wątpliwości. Głównym powodem, dla którego obiekt nie powinien ich zdaniem zostać wpisany do rejestru jest stan, w jakim znajduje się po pracach rozbiórkowych.

– Naruszona została jego integralność strukturalna, utracono walory zabytkowe, naukowe i artystyczne. Nie można go zaliczyć do niewielkiej grupy modernistycznych obiektów dobrej klasy, które dotrwały(do naszych czasów - przyp. aut.) w niemal kompletnym stanie – informuje w uzasadnieniu swojej decyzji Magdalena Gawin. 

Generalna Konserwator Zabytków przyznaje jednak, że Dom Chemika mógłby zostać wpisany do rejestru, gdyby nie efekty rozpoczętej przebudowy. – W wyniku prac budowlanych utracił on główne wartości, dla których mógł zostać objęty ochroną – tłumaczy, nazywając ten stan rzeczy „utratą autentyczności” budynku.

Decyzja zamyka toczącą się od miesięcy procedurę administracyjną, która blokowała dalsze prace budowlane. Obecnie stowarzyszenie „Puławianie” (lub inna strona) może ją zaskarżyć jedynie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Czy Szymon Karczewski skorzysta z tego prawa, na razie nie wiadomo. – Dowiedziałem się o niej w piątek, obecnie przebywam na wakacjach poza Polską, gdy wrócę, porozmawiam o tym z innymi członkami naszego stowarzyszenia. Co do decyzji, jest ona dla nas niekorzystna, natomiast warto wczytać się w jej uzasadnienie. Konkluzja jest taka, że zabrakło nam trzech miesięcy. Gdyby udało nam się zablokować tę przebudowę wcześniej, DCH prawdopodobnie trafiłby do rejestru zabytków – przyznaje prezes.

Na remont Domu Chemika Puławy pozyskały prawie 15 milionów złotych środków unijnych. Pierwszy etap przebudowy pochłonie ok. 34 mln złotych, z czego 28 mln otrzyma konsorcjum puławskiego Termochemu do spółki z lubelską firmą Dajk. Pozostała kwota będzie przeznaczona m.in. na profesjonalne nagłośnienie oraz multimedia dla odnowionej sali widowiskowej ośrodka. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie 2020 roku.

"To dobra decyzja dla miasta"

Ireneusz Rzepkowski, przewodniczący klubu PiS oraz szef komisji kultury i promocji. Jest to bardzo dobra decyzja dla naszego miasta. Mam nadzieję, że prace budowlane ruszą bardzo szybko, bo ten przestój był niestety kosztowny. Cieszę się, że nasze argumenty zyskały poparcie i czekam na nowoczesny i funkcjonalny ośrodek kultury. Żałuję tylko, że pan Szymon Karczewski, nie posłuchał nas wcześniej i nie wycofał się ze skarżenia decyzji LWKZ. Postąpił wbrew głosom pracowników Domu Chemika, rady i mieszkańców miasta.

"Oby wróciła normalność"

Paweł Maj, radny niezależny. To dobra decyzja dla Puław. Możemy powiedzieć, że zatryumfował rozsądek. Mam nadzieję, że teraz prace szybko zostaną wznowione i wróci normalność. Liczę również na to, że takie historie nigdy więcej się nie powtórzą. Żeby tak się stało konieczna jest jednak zmiana przepisów prawa, które powinno gwarantować nienaruszalność inwestycji posiadających pozwolenia na budowę. Mój wniosek w tej sprawie zyskał przychylność rady i władz miasta.

"Czekamy na lepsze warunki"

Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK "Dom Chemika". Cieszymy się z takiej decyzji konserwatora, tylko szkoda, że trwało to tak długo. Uważam, że dyskusja o tym, czy Dom Chemika jest zabytkiem, czy nim nie jest, była zbyteczna. Wiemy o tym, że im szybciej zakończą się prace, tym szybciej wrócimy do lepszych warunków. Bardzo na to czekamy, bo organizacja ośrodka w sześciu różnych lokalizacjach jest dla nas organizacyjnym utrudnieniem. Oczywiście jesteśmy na to przygotowani, ale ten przestój w modernizacji budynku był z mojej perspektywy niepotrzebny.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium