Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 lipca 2018 r.
13:00

Puławy: Wznowią przebudowę Domu Chemika

0 25 A A
Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące<br />
Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące

Nie takiego rozstrzygnięcia swojej skargi spodziewali się członkowie stowarzyszenia „Puławianie”. Generalna konserwator zabytków utrzymała w mocy decyzję o niewpisywaniu Puławskiego Ośrodka Kultury do rejestru zabytków. Zapaliła tym samym zielone światło do dalszej przebudowy obiektu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Domu Chemika przy ul. Wojska Polskiego w Puławach nie posiada aktualnie wartości upoważniających organ ochrony zabytków do objęcia go wpisem do rejestru zabytków – tak brzmi najważniejsze zdanie z wielostronnicowej decyzji Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków, która kończy rozpatrywanie skargi stowarzyszenia „Puławianie”.

Przypominamy, że chodzi o odwołanie, jakie puławskie stowarzyszenie złożyło do organu wyższej instancji na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o niewpisaniu DCH do rejestru. Zdaniem Szymona Karczewskiego z „Puławian” zespół budynków z połowy lat 80-tych należało uznać za zabytek i otoczyć opieką konserwatorską. Według stowarzyszenia, tylko w ten sposób można było zagwarantować nienaruszalność niektórych elementów jego wnętrza, a przede wszystkim zakazać rozbiórki pawilonu (na miejscu którego w przyszłości ma stanąć mediateka).

Te argumenty nie znalazły jednak uznania w rozpatrującym ich skargę Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warszawscy urzędnicy podkreślili, że ustalenia LWKZ w sprawie Domu Chemika nie budzą ich wątpliwości. Głównym powodem, dla którego obiekt nie powinien ich zdaniem zostać wpisany do rejestru jest stan, w jakim znajduje się po pracach rozbiórkowych.

– Naruszona została jego integralność strukturalna, utracono walory zabytkowe, naukowe i artystyczne. Nie można go zaliczyć do niewielkiej grupy modernistycznych obiektów dobrej klasy, które dotrwały(do naszych czasów - przyp. aut.) w niemal kompletnym stanie – informuje w uzasadnieniu swojej decyzji Magdalena Gawin. 

Generalna Konserwator Zabytków przyznaje jednak, że Dom Chemika mógłby zostać wpisany do rejestru, gdyby nie efekty rozpoczętej przebudowy. – W wyniku prac budowlanych utracił on główne wartości, dla których mógł zostać objęty ochroną – tłumaczy, nazywając ten stan rzeczy „utratą autentyczności” budynku.

Decyzja zamyka toczącą się od miesięcy procedurę administracyjną, która blokowała dalsze prace budowlane. Obecnie stowarzyszenie „Puławianie” (lub inna strona) może ją zaskarżyć jedynie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Czy Szymon Karczewski skorzysta z tego prawa, na razie nie wiadomo. – Dowiedziałem się o niej w piątek, obecnie przebywam na wakacjach poza Polską, gdy wrócę, porozmawiam o tym z innymi członkami naszego stowarzyszenia. Co do decyzji, jest ona dla nas niekorzystna, natomiast warto wczytać się w jej uzasadnienie. Konkluzja jest taka, że zabrakło nam trzech miesięcy. Gdyby udało nam się zablokować tę przebudowę wcześniej, DCH prawdopodobnie trafiłby do rejestru zabytków – przyznaje prezes.

Na remont Domu Chemika Puławy pozyskały prawie 15 milionów złotych środków unijnych. Pierwszy etap przebudowy pochłonie ok. 34 mln złotych, z czego 28 mln otrzyma konsorcjum puławskiego Termochemu do spółki z lubelską firmą Dajk. Pozostała kwota będzie przeznaczona m.in. na profesjonalne nagłośnienie oraz multimedia dla odnowionej sali widowiskowej ośrodka. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie 2020 roku.

"To dobra decyzja dla miasta"

Ireneusz Rzepkowski, przewodniczący klubu PiS oraz szef komisji kultury i promocji. Jest to bardzo dobra decyzja dla naszego miasta. Mam nadzieję, że prace budowlane ruszą bardzo szybko, bo ten przestój był niestety kosztowny. Cieszę się, że nasze argumenty zyskały poparcie i czekam na nowoczesny i funkcjonalny ośrodek kultury. Żałuję tylko, że pan Szymon Karczewski, nie posłuchał nas wcześniej i nie wycofał się ze skarżenia decyzji LWKZ. Postąpił wbrew głosom pracowników Domu Chemika, rady i mieszkańców miasta.

"Oby wróciła normalność"

Paweł Maj, radny niezależny. To dobra decyzja dla Puław. Możemy powiedzieć, że zatryumfował rozsądek. Mam nadzieję, że teraz prace szybko zostaną wznowione i wróci normalność. Liczę również na to, że takie historie nigdy więcej się nie powtórzą. Żeby tak się stało konieczna jest jednak zmiana przepisów prawa, które powinno gwarantować nienaruszalność inwestycji posiadających pozwolenia na budowę. Mój wniosek w tej sprawie zyskał przychylność rady i władz miasta.

"Czekamy na lepsze warunki"

Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK "Dom Chemika". Cieszymy się z takiej decyzji konserwatora, tylko szkoda, że trwało to tak długo. Uważam, że dyskusja o tym, czy Dom Chemika jest zabytkiem, czy nim nie jest, była zbyteczna. Wiemy o tym, że im szybciej zakończą się prace, tym szybciej wrócimy do lepszych warunków. Bardzo na to czekamy, bo organizacja ośrodka w sześciu różnych lokalizacjach jest dla nas organizacyjnym utrudnieniem. Oczywiście jesteśmy na to przygotowani, ale ten przestój w modernizacji budynku był z mojej perspektywy niepotrzebny.

Pozostałe informacje

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium