Skąd się biorą komety, jak funkcjonuje mózg oraz zasady savoir-vivre’u. To tylko niektóre tematy wykładów Uniwersytetu Dziecięcego, który w marcu ruszy w Puławach.
Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał w 2002 roku w Niemczech. Od tamtego czasu kolejne placówki są otwierane na całym świecie. Dziecięca uczelnia działa także w Lublinie.
– My zaczynamy otwierać uniwersytety w mniejszych ośrodkach akademickich. Zaczynamy od Siedlec, Białej Podlaski i właśnie Puław – mówi Justyna Frankiewicz-Popiołek z Uniwersytetu Dziecięcego „Dzieci Przyszłości”.
Nauka na uniwersytecie będzie polegać na cyklu wykładów z udziałem wybitnych przedstawicieli polskiej nauki. Wykład inauguracyjny na temat komet wygłosi 6 marca prof. Stanisław Bajtlik, na co dzień pracujący w Centrum Astronomicznym im. Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Wiedza fachowa będzie podawana w sposób lekki i przystępny, w sam raz dla potrzeb dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dodatkowo, pojawią się ciekawe eksperymenty, które pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć opisywany temat.
Następne wykłady będą dotyczyły m.in. funkcjonowania mózgu, życia ptaków, wirusów oraz zasad savoir-vivre’u. Osobno będą też prowadzone warsztaty, podczas których dzieci odwiedzą m.in. obserwatorium astronomiczne w Puławach oraz bliżej poznają sekrety chemii w laboratoriach UMCS w Lublinie.
– Naszą ideą jest rozbudzanie dziecięcej ciekawości do zdobywania wiedzy. Nie chcemy działać w opozycji do szkół, a jedynie dopełniać ich misję krzewienia nauki – tłumaczy Frankiewicz-Popiołek.
Zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym będą płatne po 140 zł za semestr. W każdym zaplanowano po 5 wykładów. Tyle samo kosztuje udział w pięciu warsztatach organizowanych w osobnym cyklu.
Ponadto, każdy uczestnik Uniwersytetu Dziecięcego dostanie m.in. indeks studenta oraz biret, czyli studencką czapkę.
Organizatorzy chcą jednak, żeby w wykładach wzięły udział również dzieci z biedniejszych rodzin. – Szukamy w tej chwili sponsorów, którzy zapłacą za ich udział – mówi Frankiewicz-Popiołek.
Uniwersytet Dziecięcy „Dzieci Przyszłości” należy do europejskiej sieci EUCUNET. Patronat honorowy nad jego działalnością w Puławach objął Urząd Miasta. Wykłady będą się odbywały w auli Puławskiej Szkoły Wyższej, która również patronuje uniwersytetowi.
Więcej informacji na temat uniwersytetu na stronie www.dzieciprzyszlosci.pl