Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

3 marca 2022 r.
12:09

Radzyń Podlaski ukarany za kompostowanie bez pozwoleń

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
26 0 A A

Wielki, miejski kompostownik miał być sposobem na oszczędności i lawinowy wzrost bioodpadów. Ale Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę i nałożył na samorząd kary pieniężne. Urzędnicy nie mają sobie jednak nic do zarzucenia i będą to zaskarżać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do „kompostownika” w okolicy ul. Budowlanych od czerwca ubiegłego roku trafiały odpady zielone, czyli m.in. skoszona trawa czy liście. Burmistrz Jerzy Rębek (PiS) chwalił to rozwiązanie publiczne podczas sesji rady miasta.

– W czerwcu trafiło tam 120 ton takich odpadów, w lipcu i sierpniu po 117 ton, a we wrześniu 126 ton – wyliczał w październiku Rębek.

Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach za odbiór tony odpadów zielonych pobierał od miasta ok. 640 zł. – Dotychczas zaoszczędziliśmy z tego tytuł ok. 296 tys. zł – podkreślał wówczas burmistrz. Kompost mieli odbierać rolnicy z pobliskich miejscowości. – Zwolnią w ten sposób nieckę na kolejne „zbiory” – tłumaczył Rębek.

Jednak sprawą, po sygnałach od mieszkańców Radzynia Podlaskiego, zainteresowała się posłanka Joanna Mucha (Ruch Polska 2050), która pytała samorząd o stosowne pozwolenia. Wystąpiła też do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Lublinie z wnioskiem o kontrolę „w zakresie odbioru, składowania i przetwarzania odpadów zielonych na terenie miasta”. I do takiej rzeczywiście doszło w styczniu tego roku. Samorząd ma teraz problem.

– Stwierdziliśmy, że odbieranie odpadów zielonych od mieszkańców, poddawanie kompostowaniu i przekazywanie ich osobom fizycznym prowadzone jest bez wymaganego zezwolenia (…) oraz bez wpisu do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) w zakresie transportu odpadów – mówi nam Teresa Demidowicz, p.o. kierownika delegatury WIOŚ w Białej Podlaskiej.

Instytucja nałożyła na samorząd trzy administracyjne kary pieniężne o łącznej wysokości 4 tys. zł., m.in. za brak ewidencji odpadów. Na tym nie koniec. WIOŚ wezwał miasto do zaprzestania takiej praktyki i do odpowiedniego dostosowania uchwał w tej sprawie.

– Samorząd powinien także złożyć wniosek do marszałka województwa lubelskiego o wpis do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) w zakresie transportu odpadów, a także wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o wydanie decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów zielonych – tłumaczy Demidowicz.

Władze miasta z tymi decyzjami nie do końca się zgadzają. – W ocenie naszych ekspertów są one mało precyzyjne i będziemy to zaskarżać – zapowiada Rębek. Zarzuca też, że „to nieprzyjaźni mieszkańcom Radzynia ludzie doprowadzili do kontroli WIOŚ”.

– Są wśród nas ludzie nieprzychylni tej inicjatywie, którzy poszukują wsparcia u posłów, prowadzą krucjatę przeciwko miastu. To jest niegodziwość – krytykuje. – Takie zagospodarowanie odpadów zielonych przysparzało miastu konkretnych, dużych oszczędności. Nie musieliśmy drastycznie podnosić opłat za wywóz tych nieczystości – przypomina burmistrz.

Tymczasem, radna Bożena Lecyk (Radzyń Moje Miasto) również pytała na sesjach czy miasto prowadziło kompostownik z odpowiednimi pozwoleniami. – Jestem za tym, żeby kompostować. Ale to musi być usankcjonowane prawnie. To nie jest wina rady miasta – zauważa.

Podczas ostatniej sesji, radni już wprowadzili zmiany w uchwale „śmieciowej”. – Frakcja biodegradowalna została podzielona na bioodpady zielone i kuchenne. To rozwiązanie umożliwi mieszkańcom kompostowanie odpadów zielonych w przydomowych kompostownikach – zaznacza Piotr Tarnowski z wydziału zarządzania mieniem komunalnym.

Miasto od kilku lat rozdaje mieszkańcom takie kompostowniki i do kompostownia. Jednak, pomimo tej akcji, samorząd wciąż miał problem ze wzrostem masy odpadów biodegradowalnych. W związku z tym, wprowadzono m.in. limit do 6 worków z bioodpadami miesięcznie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium