Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Ponad 30 tys. osób przewinęło się w weekend przez Ośrodek Szkoleniowo-Wystawienniczy w Sitnie k. Zamościa, gdzie zorganizowano XXVI Wystawę Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
Pozostałe fermy muszą je wymienić do końca lipca - poinformował PAP zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.
Rolnicy najczęściej starają się o unijne dofinansowanie na zakup maszyn i urządzeń. W czołówce są mieszkańcy powiatu bialskiego i podlubelskich gmin.
Barbara i Roman Harasim z Tarnogóry Kolonii (gm. Izbica) oraz firma \"Drob”, Marii i Ryszarda Drobów to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu \"Agroliga” w kategoriach \"Rolnicy” i \"Firma”.
Jeśli chodzi o zbiory zbóż, jesteśmy w krajowej czołówce. Udają się też zbiory warzyw i owoców. Tak wygląda rolnictwo w Lubelskim, według statystyków.
8 proc. Polaków raz w tygodniu kupuje żywność ekologiczną – wynika z badań naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).
Władze województwa namawiają rolników na hodowlę bydła mięsnego. Na razie hodowcy sceptycznie podchodzą do tego pomysłu. – Sporo trzeba zainwestować. Zbyt jest, ale zysku nie widać – mówi Sławomir Kozak z Ostrówka w powiecie lubartowskim.
Nie 5 czerwca, tylko 12 czerwca odbędzie się święto sportu w gminie Trzydnik Duży w powiecie kraśnickim. Impreza dla dzieci i młodzieży została przełożona ze względu na złą pogodę.
Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą liczyć na unijne wsparcie. 1 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na zalesienie gruntów rolnych i nieużytków.
W Annopolu powstanie zakład produkujący koncentraty owocowe i mrożonki. Za inwestycją stoi ukraiński koncern Jabłunewyj Dar. W przetwórni pracę ma znaleźć kilkadziesiąt osób.
Gospodarstwo rolne Beaty i Piotra Kondrackich z miejscowości Górne w gminie Milejów jest jednym z najbezpieczniejszych gospodarstw rolnych w województwie lubelskim. Właściciele 32-hektarowego gospodarstwa hodują trzodę chlewną, ok. 1,2 tys. sztuk rocznie. Właśnie rozstrzygnięto etap regionalny konkursu KRUS.
100 zł dopłaci rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do każdego hektara przemarzniętej pszenicy, żyta czy rzepaku. Do tej pory wnioski o jednorazową pomoc złożyło ok. 1,8 tys. rolników z naszego województwa. Najwięcej z okolic Lubartowa i Zamościa.
Przeprowadzenie w tym roku legislacji w zakresie połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego oraz budowanie jednolitej inspekcji produkcji żywności – zapowiedział w Kielcach minister rolnictwa Marek Sawicki.
Co trzeci rolnik z Lubelskiego ociąga się ze złożeniem wniosku o dopłaty bezpośrednie. Tylko do dziś można to zrobić \"bezkarnie”. Każdy dzień zwłoki będzie oznaczał pomniejszenie kwoty płatności o 1 procent.
Mecz w piłkę traktorami, czy to możliwe? Okaże się w czwartek. W gminie Górno ma zostać rozegrany mecz, a bohaterami na murawie zamiast piłkarzy będą traktory firmy CASE.
Do 1 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o udzielanie jednorazowej pomocy finansowej (de minimis) dla rolników i producentów rolnych, którym ostatniej zimy wymarzły uprawy.
Kilkaset przetargów ograniczonych na zakup gruntów dla rolników przeprowadzi w maju Agencja Nieruchomości Rolnych. Działki te mają powiększyć gospodarstwa rolne. Oferta jest atrakcyjna, bo ziemię można kupić na raty oprocentowane 2 proc. w skali roku.
Nie pomogła medialna kampania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy niespiesznie składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. Mają na to jeszcze czas do 15 maja, jednak urzędnicy już teraz obawiają się długich kolejek.
Są dodatkowe pieniądze dla rolników zaciągających kredyty inwestycyjne m.in. na zakup ziemi. Na preferencyjnie oprocentowane tych kredytów banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą mogły wydać 1,2 miliarda zł.
Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2012 r. rolnicy powinni złożyć do połowy maja. Ci, którzy zrobią to po tym terminie, otrzymają mniejsze płatności. Dlatego 14 i 15 maja pracownicy wszystkich biur powiatowych w Lubelskim Oddziale Regionalnym ARMiR będą pracować dłużej.
W niektórych rejonach naszego województwa mogła przemarznąć nawet połowa truskawek. Mniej może być również gruszek, jabłek i czereśni.
W tym roku, ze względu na pogodę, skup mięczaków ruszył ponad tydzień wcześniej niż zwykle. W naszym regionie limit zbioru winniczków ustalono na ok. 100 ton. Winniczki można zbierać już od piątku, ale niewiele skupów w województwie lubelskim już rozpoczęło pracę.
W tym roku, wcześniej niż zwykle, bo już 20 kwietnia rozpocznie się skup ślimaków winniczków. W województwie lubelskim limit zbioru tych mięczaków ustalono na ok. 100 ton. Zbieracze już dopytują w punktach skupu o cenę za kilogram.
Polska to jedyny w Unii Europejskiej kraj, gdzie w niektórych maszynach rolniczych wciąż stosowane są akumulatory z napięciem 6 V. Ale jak wynika ze statystyk producentów, zapotrzebowanie na takie źródła napięcia systematycznie spada.
Z roku na rok na terenie naszego kraju rośnie liczba grubej zwierzyny łownej. Wiosną w okręgach dzierżawionych przez Polski Związek Łowiecki było prawie 160 tys. jeleni i ponad 760 tys. saren.