

Inspekcja Weterynaryjna intensywnie kontroluje gospodarstwa, do których między 20 lutego a 20 marca trafiły zwierzęta ze Słowacji. – Laboratorium w Zakładzie Pryszczycy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach pracuje w trybie 24-godzinnym – informuje Inspekcja Weterynaryjna.

Wszystkie zwierzęta które trafiły ze Słowacji do Polski między 20 lutym a 20 marca poddawane są badaniom klinicznym oraz pobierane są próbki do badań laboratoryjnych – zapewniła Inspekcja Weterynaryjna. I poinformowała, że w środę (26 marca) zostało potwierdzone drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech.
Choroba wystąpiła w gospodarstwie bydła mlecznego utrzymującego ok. 3000 sztuk zwierząt, zlokalizowanym w gminie Level w powiecie Guor-Moson-Sopron w pobliżu styku granic austriackiej, czeskiej i słowackiej.
Dzień wcześniej o wystąpieniu czwartego ogniska pryszczycy informowała Słowacja. Tam pryszczyca została potwierdzona w gospodarstwie utrzymującym 279 sztuk bydła, nieopodal trzeciego ogniska pryszczycy w Słowacji.
W związku z pryszczycą słowacki rząd wprowadził we wtorek stan nadzwyczajny w całym kraju.
Główny Lekarz Weterynarii przypomniał, że zgodnie z art. 42 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w razie podejrzenia choroby, posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.
Zwierzę powinno być pozostawione w miejscu jego przebywania i nie wolno wprowadzać tam innych zwierząt, należy uniemożliwić osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce.
Należy wstrzymać się od wywożeniem, wynoszeniem i zbywaniem produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, pasz, wody, ściółki, nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba; Ponadto konieczne jest udostępnienie organom Inspekcji Weterynaryjnej zwierząt i zwłok zwierzęcych do badań i zabiegów weterynaryjnych, a także udzielania pomocy przy ich wykonywaniu. Należy też udzielić organom Inspekcji Weterynaryjnej oraz osobom działającym w imieniu tych organów wyjaśnień i podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia lub zapobiegania jej szerzeniu.
Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną dla zwierząt chorobą wirusową. W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite. Choroba atakuje też zwierzęta żyjące dziko. Ostatni raz choroba pojawiła się w Czechosłowacji w 1975 roku (w Polsce, która jest uznawana za kraj wolny od pryszczycy, w 1971 roku).
Pryszczyca nie jest groźna dla człowieka. Ludzie mogą zarazić się nią w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem i jego wydzielinami, a także przez spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.
