Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

27 lutego 2021 r.
14:43

Rolnicy cieszą się z pogody. Będą większe plony?

10 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Śnieżna zima cieszy rolników. Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, utrzymująca się pokrywa śnieżna skutecznie chroni glebę przed wysuszeniem. Właściciele plantacji są dobrej myśli i liczą na wysokie, udane plony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Większość z nas utrzymujących się mrozów i śniegu pewnie ma już dość, ale dla rolników pokrywająca pola pokrywa śnieżna to dobra wiadomość. Dzięki niej tegoroczne plony prawdopodobnie będą znacznie wyższe, niż przed rokiem. Pozytywne prognozy potwierdzają specjaliści z państwowego Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

– Sytuacja faktycznie jest o wiele lepsza, niż w latach poprzednich. Przede wszystkim dzięki opadom, których przed rokiem w styczniu i lutym nie było. Pokrywa śnieżna, której warstwa w naszym województwie wynosi obecnie średnio od 15 do 20 cm, a na wschodnich krańcach nawet więcej, jest najlepszą izolacją dla gleby oraz ochroną roślin – tłumaczy prof. Andrzej Doroszewski z zakładu agrometeorologii Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Śnieg uwolnił wodę

Według naukowców, nawet jeśli wkrótce dojdzie do zapowiadanego ocieplenia, rolnicy nie powinni się przesadnie martwić.

– Topniejący śnieg uwolni przechowywaną wodę, która poprawi wilgotność gleby. Najważniejsze, żeby ten proces przebiegał jak najwolniej – zaznacza prof. Doroszewski.

Chodzi o to, że w trakcie gwałtownej odwilży gleba nie jest w stanie zaabsorbować całej uwalnianej wody, przez co znaczna jej część spływa do rowów i rzek. Taki scenariusz niestety jest realny.

Dla naszego województwa w przyszłym tygodniu prognozy zapowiadają nawet do 10-12 stopni Celsjusza. Ale nawet jeśli do tego dojdzie, zdaniem puławskich naukowców, suszy rolniczej (na Lubelszczyźnie) w stopniu porównywalnym do tej z lat ubiegłych, nie będzie. Tym bardziej, jeśli wiosną suma opadów deszczu nie będzie odbiegać od normy.

Więcej powodów do zmartwień mogą mieć rolnicy z zachodniej części kraju, gdzie opady śniegu były znacznie niższe, a wzrost temperatury gwałtowniejszy. Tam, wystąpienie suszy rolniczej w tym roku jest znacznie bardziej prawdopodobne. Nasi są dobrej myśli.

Ziemia nie jest zmarznięta

– Na pewno tej wilgoci w ziemi w tym roku będzie zdecydowanie więcej, niż w zeszłym. Szczególnie ważne jest to, jak będzie wyglądać wiosna. Ja liczę na to, że dzięki tym opadom śniegu, ziemia będzie lepiej nawodniona i tej wiosennej suszy w tym roku nie będzie. To ważne dla rozwoju roślin takich, jak ozdobne krzewy, które uprawiamy – mówi Andrzej Karczewski, właściciel gospodarstwa szkółkarsko-sadowniczego w Kurowie. – Jesteśmy przygotowani na każde warunki, mamy deszczownice i w przypadku niedoboru wody, będziemy podlewać uprawy, ale jeśli pogoda dopisze, nie będziemy musieli robić tego tak często, a to są oszczędności – dodaje nasz rozmówca.

Podobnego zdania jest Leszek Adamczyk, właściciel 40-hektarowego gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego w Nowym Pożogu w gminie Końskowola.

– Po raz pierwszy od wielu lat mieliśmy naprawdę śnieżną zimę, a jeśli dodamy do tego deszczową jesień, to pod względem wilgotności ten sezon rozpoczyna się naprawdę dobrze. Ziemia nie jest zamarznięta, ładnie wchłania wodę z topniejącego śniegu. Sytuacja jest znacznie lepsza, niż w zeszłym roku, więc plony powinny być wyższe.

Nadmiar słońca lepszy od nadmiaru wody

Tymczasem hodowcy truskawek na pogodę patrzą bardziej sceptycznie.

– Susza jest zła, ale nadmiar wody jest jeszcze gorszy. Teraz ta woda u nas stoi, śniegu było bardzo dużo i ona nie może wsiąknąć. Mam nadzieję, że do wiosny wszystko się wyklaruje i będzie można wjechać na pole – tłumaczy Anna Bachanek, właścicielka 6-hektarowej plantacji truskawek z Polesia w gminie Puławy, na granicy Lubelskiego i Mazowieckiego. – Najgorzej było w tamtym roku. Ten ostatni sezon wszystkim dał nam popalić. Wiosną było sucho, a latem ulewy takie, że owoce gniły na grządkach. Oby w tym roku było lepiej.

Podobnie do spraw klimatycznych podchodzą winiarze.

– Dla winogron ważniejsza od ilości wody, jest ilość słońca. To rośliny, które są dość odporne na suszę, więc o to jestem spokojny. Gorzej byłoby, gdyby ten rok obfitował w zbyt wysoką ilość opadów. Nadmierna wilgoć sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych, a co to oznacza konieczność stosowania oprysków. Zbyt częste opryski odbijają się na jakości owoców – wylicza Jerzy Zdrzałka, właściciel winnicy „Widok” w Wojszynie nad Wisłą w Janowcu. – Dlatego – z mojego punktu widzenia – optymalny byłby umiarkowany pogodowo rok, z rozłożonymi w czasie opadami oraz dużą ilością słońca.

Choć rośliny różnią się pod względem zapotrzebowania na wodę i słońce, jedno jest pewne: śnieżna i mroźna zima im nie szkodzi. Teraz najważniejsze, by ilość upadów w ciągu całego roku była umiarkowana i rozłożona w czasie, bez ulew niebezpiecznych zwłaszcza dla zbiorów truskawek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium