Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

3 stycznia 2017 r.
14:30

Rolnicy mogą legalnie sprzedawać produkty wytworzone w gospodarstwach. Skorzystają?

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Szynki, pasztety, dżemy, soki, ale też mleko i jajka – od 1 stycznia rolnicy mogą legalnie sprzedawać produkty wytworzone w swoich gospodarstwach. Ale branża rewolucji się nie spodziewa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa, która umożliwia sprzedaż produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników. Chodzi np. o mleko, owoce, warzywa, przetwory czy mięso.
Według nowych przepisów rolnik musi zgłosić taką działalność 30 dni przed rozpoczęciem handlu. W przypadku sprzedaży produktów pochodzenia roślinnego powinien złożyć wniosek do powiatowego inspektora sanitarnego. Natomiast przy produkcji pochodzenia zwierzęcego – do powiatowego lekarza weterynarii.

– Rolnicy mogą już rejestrować taką działalność. Ale szczerze mówiąc to rzadko ktoś w tej sprawie dzwoni i o to dopytuje – przyznaje Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie.

– To jest świeży temat, więc żadnego boomu w tym zakresie nie ma – dodaje Andrzej Wąsik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku.

O możliwość sprzedaży własnych produktów z gospodarstwa postulowało wielu rolników. Wyhodowana i przetworzona przez rolnika lub jego rodzinę żywność będzie mogła być sprzedawana we własnym gospodarstwie jak też na festynach czy targach.

– Sam jestem tym zainteresowany – przyznaje Gustaw Jędrejek, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Wyrabiam wędliny dla siebie i swojej rodziny, ale sprzedawać jej nie mogłem.
Do niedawna zabraniały tego obowiązujące przepisy.

– Sprzedaż żywności przez rolników, powszechna na zachodzie Europy, w Polsce była obwarowana szeregiem wymogów, podobnych do tych jakie muszą spełniać duże zakłady produkcyjne – zauważa poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kukiz’15 przygotował swój projekt ustawy w tym zakresie, który trafił do „zamrażalki”.

Czy nowe przepisy coś zmienią? – Wydaje mi się, że rządzący zaklinają rzeczywistość – uważa poseł Sachajko. – Od kilku tygodni zgłaszają się do mnie zarówno rolnicy, którzy nie rozumieją, co będzie można produkować, w jakiej ilości i jakie warunki trzeba będzie spełnić – jak też konsumenci, którzy nie wiedzą, gdzie będą mogli kupić żywność bezpośrednio od rolnika i czy będzie ona dostępna również w lokalnych sklepach i restauracjach.

– Nowe przepisy są dla wszystkich rolników, tylko nie wszyscy będą zainteresowani tego typu działalnością – komentuje Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP. – Po pierwsze: zawiłość przepisów, po drugie w dalszym ciągu niejasności co do ich interpretacji. Do tego dochodzą sprawy związane z rynkiem produktów naturalnych, który w Polsce jest rynkiem wschodzącym. Nie ma u nas takich targowisk, które funkcjonują w Europie zachodniej.

– Czy to pomoże rolnikom? To się dopiero okaże – stwierdza Gustaw Jędrejek, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Jeśli okaże się, że będą bardzo rygorystyczne wymogi sanitarne i weterynaryjne to wszystko umrze śmiercią naturalną.

Pozostałe informacje

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium