Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał dzisiaj rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie ośmiu powiatów. Ma to związek z pierwszym przypadkiem tej groźnej choroby zakaźnej u padłego lisa, znalezionego w Dęblinie.
Pierwszy przypadek wścieklizny w Lubelskiem
Dokument wydany przez wojewodę dotyczy powiatów: opolskiego, puławskiego, ryckiego, łukowskiego, kraśnickiego, lubelskiego, lubartowskiego i radzyńskiego.
W związku z pierwszym przypadkiem, został wyznaczony obszar zagrożony wścieklizną zwierząt wokół ogniska w Dęblinie obejmujący miejscowości: w powiecie ryckim: Dęblin, Nadwiślanka, Kleszczówka i Bobrowniki i w powiecie puławskim: Borowa, Skoki, Matygi, Borowina i Nieciecz.
Na obszarze zagrożonym zakazane jest "organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę". Zakaz dotyczy też "organizacji polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i naganki, na zasadach określonych przez właściwych powiatowych lekarzy weterynarii".
Poza tym na obszarze zagrożonym jak też na terenie powiatów: kraśnickiego, lubelskiego, lubartowskiego, łukowskiego, opolskiego i radzyńskiego nakazuje się trzymanie psów na ogrodzonym terenie a kotów w zamknięciu. Właściciele kotów są też zobowiązani do zaszczepienia przeciwko wściekliźnie tych zwierząt (w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia). Poza tym zwierzęta gospodarskie (za wyjątkiem jedwabnika morwowego i pszczoły miodnej) muszą być pozostawione "w okólnikach i na zamkniętych wybiegach".
Na objętych obostrzeniami terenach ma być prowadzony także odstrzał "lisów, jenotów, kun, norek oraz zachowujących się nietypowo innych zwierząt dzikich".
Obszar objęty restrykcjami ma zostać oznakowany specjalnymi tablicami z wyraźnym napisem: "UWAGA! OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT".
Rozporządzenie wydane dzisiaj przez wojewodę wchodzi w życie "z dniem podania do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie województwa lubelskiego".
Wścieklizna
Jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest to wirusowa choroba zakaźna. Dotyka centralny układ nerwowy. Dotyczy wszystkich gatunków ssaków, w tym ludzi. Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Wirus przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). GIW podaje też, że zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.