To będzie wyjątkowe wydarzenie. W piątek 10 czerwca w bruku ulicy Grodzkiej na Starym Mieście w Zamościu pojawi się kolejna tablica. W Alei Sław uhonorowani zostaną ostatni ordynat Jan Zamoyski i jego żona Róża. Uroczystości z tej okazji planowane są na dwa dni.
Oficjalne odsłonięcie tablicy, na której znajdzie się napis „Róża i Jan Zamoyscy herbu Jelita” nastąpi o godz. 16. Bezpośrednio po tym, również na ul. Grodzkiej wysłuchać będzie można koncertu „Przeboje retro”, z którym wystąpią Katarzyna Zawada, Trio Beethovenowskie i Krzysztof Stopa.
Tego samego dnia wieczorem (godz. 20) w tym samym miejscu Beata Ścigakówna i Stefan Szmidt mają czytać fragmenty książki „Ostatni ordynat”, będącej zapisem rozmowy Roberta Jarockiego z Janem Zamoyskim. Nad scenariuszem tej suity teatralnej pracowała Teresa Madej.
– Z tej publikacji liczącej 500 stron wybrałam fragmenty z rozdziałów m.in. poświęconych Róży Zamoyskiej i kolejnego o tym, co Jan Zamoyski dał Zamościowi – opowiada pomysłodawczyni Alei Sław w Zamościu, zaangażowana w jej tworzenie już od kilkunastu lat.
Całość ma być dopełniona prezentacją zdjęć z albumów rodzinnych Zamoyskich, a zwieńczeniem wieczoru będzie wykonanie przez pianistę Piotra Stopę i skrzypaczkę Emi Ueno-Stopę „Melodii” Paderewskiego. – Zdecydowałam się na ten utwór, bo jest po prostu cudny, o czym będzie się można przekonać w piątek – zapewnia Teresa Madej.
W sobotę 11 czerwca będzie można natomiast dowiedzieć się sporo o życiu bohaterów tej odsłony Alei Sław. Na pytania dotyczące Róży i Jana Zamoyskich, ich życia i działalności odpowiadać mają dzieci: Elżbieta Daszewska, Maria Róża Ponińska, Gabriela Bogusławska i Agnieszka Rożnowska oraz ich brat, były prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Spotkanie z nimi, otwarte dla wszystkich chętnych rozpocznie się o godz. 10.30 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu.
Tuż po jego zakończeniu (godz. 12) mają natomiast ruszyć wycieczki po Zamościu z przewodnikami PTTK noszącego imię Róży i Jana Zamoyskich. – Nie ma limitu miejsc. Przewodników będzie wielu i w zależności od zainteresowania, tworzyć się będą kameralne, kilkunastoosobowe grupy – zapowiada Teresa Madej.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Zamość i Starosta Zamojski. Jednym z patronów medialnych jest Dziennik Wschodni.
Przypomnijmy, że ostatni ordynat i jego żona są kolejnymi już postaciami uhonorowanymi miejscem w Alei Sław. Wcześniej upamiętnieni w ten sposób zostali: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt,prof. Jerzy Kowalczyk,prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna,prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz. Każda z tych postaci swoją działalnością związała się z Zamościem. Wszystkie tablice wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.