Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

18 maja 2019 r.
8:16

Ruszyła rekrutacyjna machina na studia w Lublinie. Najpopularniejsze kierunki

Absolwenci szkół średnich są jeszcze w trakcie egzaminów maturalnych, ale ci zdecydowani mogą już rejestrować się w systemach rekrutacyjnych lubelskich uczelni. Ci, którzy nie podjęli jeszcze decyzji, wciąż mają na to czas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Internetowa rejestracja kandydatów na największej lubelskiej uczelni została uruchomiona 1 kwietnia. – Na chwilę obecną w systemie widoczny jest ruch, szczególnie jeśli chodzi o cudzoziemców. Największego „boomu rekrutacyjnego” spodziewamy się jednak po otrzymaniu przez maturzystów wyników egzaminów maturalnych – mówi Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Czas na zarejestrowanie się mija 10 lipca. Tego dnia nastąpi zakończenie rejestracji i możliwości wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez osoby ubiegające się o przyjęcie na większość kierunków. Wyjątkiem są logopedia z audiologią, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz kierunki na Wydziale Artystycznym. Tam ze względu na obowiązkowe egzaminy wstępne nabory zakończą się 25 czerwca.

16 lipca komisje rekrutacyjne zakończą postępowanie kwalifikacyjne na kierunkach, na których nie przeprowadza się egzaminów wstępnych. Wtedy też ogłoszone zostaną listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia. – Od 18 do 20 lipca będziemy przyjmować dokumenty od osób przyjętych na studia w pierwszej turze rekrutacji – dodaje Skałecka.

UMCS oferuje kształcenie na 11 wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci mogą wybierać spośród ponad 80 kierunków i ok. 250 specjalności. W tym roku uniwersytet na studiach pierwszego stopnia przygotował cztery nowości: wychowanie fizyczne (na Wydziale Zamiejscowym w Puławach), polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie, anglojęzyczny kierunek international relations oraz kierunek prawno-administracyjny - studia stacjonarne i niestacjonarne I oraz II stopnia prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji.

Uczelnia nie informuje, które z jej propozycji do tej pory cieszą się największym zainteresowaniem. W ubiegłym roku najwięcej osób starało się o przyjęcie na: finanse i rachunkowość, prawo, psychologię, anglistykę, logistykę, bezpieczeństwo wewnętrzne, Informatyka i Ekonomia.

Natomiast pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce były: Psychologia - 9,3 osób na jedno miejsce; Anglistyka - 6,6; Finanse i rachunkowość - 5,7; Jazz i muzyka estradowa - 5,5; Lingwistyka stosowana, profil angielski z niemieckim – 5,2; Biologia, specjalność biologia medyczna – 5,2.

KUL

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rejestracja rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu i potrwa do 8 lipca. Ogłoszenie wyników kwalifikacji nastąpi 11 lipca.

Tegoroczną nowością jest kierunek applied anthropology, antropologia stosowana kierunek prowadzony w języku angielskim. To studia interdyscyplinarne, łączące wiedzę o człowieku w wymiarze społeczno-kulturowym, historycznym, biologicznym oraz filozoficznym. Wszyscy studenci tego kierunku odbędą staże zagraniczne bądź praktyki w organizacjach podejmujących działalność międzynarodową, na przykład pozarządowych organizacjach humanitarnych, agencjach pomocowych czy instytucjach podejmujących działania na rzecz imigrantów i uchodźców.

– Ponadto, zgodnie ze zmianami prawnymi wprowadzonymi nową ustawą o szkolnictwie wyższym, kierunek pedagogika specjalna, który dotychczas prowadzony był w systemie studiów licencjackich, staje się kierunkiem jednolitym magisterskim, czyli pięcioletnim – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

W ubiegłym roku największym zainteresowaniem maturzystów cieszyły się: psychologia, prawo, filologia angielska, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe, informatyka, ekonomia, administracja, zarządzanie, czy sinologia.

Uniwersytet Przyrodniczy

W ubiegłym tygodniu rejestrację na studia rozpoczęła uczelnia przyrodnicza. Potrwa ona do 10 lipca. 12 lipca kandydaci na kierunek hipologia i jeździectwo odbędą sprawdzian z kontaktu z koniem. 15 lipca w systemie kandydaci otrzymają informację o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. Proces rekrutacji kończy się, kiedy zakwalifikowani kandydaci w dniach od 16 do 18 lipca złożą wymagane dokumenty.

W ofercie rekrutacyjnej na rok 2019/20 znajduje się 39 kierunków studiów, wśród nich kierunki unikatowe w skali kraju: behawiorystka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, hipologia i jeździectwo, gastronomia i sztuka kulinarna czy biokosmetologia.

W tym roku uczelnia proponuje aż siedem nowości. Należą do nich: mleczarstwo, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, zielarstwo i fitoprodukty, analityka weterynaryjna, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne oraz zarządzanie zasobami Ziemi, kierunek interdyscyplinarny - unikalny kierunek studiów w Lublinie i w Polsce. Ponadto w ofercie jest także kierunek Global Manager in Agrobusiness - bezpłatne studia anglojęzyczne dla kandydatów z Polski.

W trakcie ubiegłorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Przyrodniczym rekrutowało się 6 tys. kandydatów na studia. Przyjęto ok. 1850 studentów.

– W tym roku została zwiększona liczba miejsc dla kandydatów, uczelnia przygotowała 2150 miejsc tj. ok. 360 miejsc więcej w stosunku do roku ubiegłego. Zwiększenie liczby wynika z dobrych wyników rekrutacyjnych, dużego zainteresowania kierunkami unikatowymi oraz z uwagi na wprowadzenie siedmiu nowych kierunków unikatowych w skali kraju – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.

W 2018 roku najpopularniejsze pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce były kierunki: weterynaria (9 osób na jedno miejsce), biokosmetologia (7) oraz dietetyka, behawiorystyka zwierząt, geodezja i kartografia, architektura krajobrazu (4).

Politechnika Lubelska

Jako ostatnia, 20 maja internetową rejestrację rozpocznie Politechnika Lubelska. Zakończy się 8 lipca. Wyjątkiem jest kierunek architektura: tutaj rekrutacja potrwa do 21 czerwca, ponieważ 2 i 3 lipca odbędą się egzaminy z rysunku.

Uczelnia oferuje 21 kierunków kształcenia na studiach stacjonarnych I stopnia. W tym roku w ofercie nie ma nowych propozycji. - Przygotowaliśmy w sumie 4360 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. 1830 miejsc czeka na kandydatów na studiach stacjonarnych I stopnia oraz 660 na studiach niestacjonarnych I stopnia – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium