Zwyczaje mało znanych ptaków drapieżnych poznają uczestnicy „Nocy sów” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie (powiat rycki). Otwarte spotkanie rozpocznie się w czwartek o godz. 19.
Koordynator „Nocy sów” Jarosław Szlendak powiedział, że wydarzenie rozpocznie się od prelekcji na temat biologii i zwyczajów tych ptaków. Następnie uczestnicy udadzą się na spacer po pobliskim parku i lesie, podczas którego będą nasłuchiwali sów. – Okoliczni mieszkańcy mówią, że jest ich sporo – dodał.
Mówiąc o zwyczajach sów dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński powiedział, że prowadzą tajemniczy tryb życia, a szczyt swojej aktywności mają w nocy.
– Są zwierzętami terytorialnymi. Odzywają się tylko wtedy, kiedy usłyszą głos innego samca tego samego gatunku – podał. Jak wyjaśnił, terytorializm sów pracownicy parków krajobrazowych wykorzystują przy ich liczeniu. – Odtwarzamy przez głośnik odgłos samca i jeśli odezwie się drugi, to wiemy, że jesteśmy na jego terytorium.
Wskazał, że silny instynkt terytorialny sprawia, że w reakcji na głos innego przedstawiciela swojego gatunku sowa podlatuje bliżej głośnika. – Sowa jest tak oburzona tym, że sąsiad wszedł na jej terytorium, że nie zważa na ludzi, tylko podlatuje bliżej, żeby zobaczyć, co się dzieje – stwierdził.
Dyrektor spodziewa się, że uczestnikom spaceru uda się usłyszeć popularnego w Polsce puszczyka zwyczajnego lub uszatkę. –To właśnie charakterystyczny głos puszczyka słyszymy np. w bajkach lub horrorach, ponieważ podsyca nastrój tajemnicy i dodaje emocji scenom – mówi.
Jak stwierdził, sowy od innych ptaków odróżnia budowa, która czyni z nich doskonałych nocnych łowców. – Większość gatunków sowy potrafi polować w całkowitej ciemności posługując się tylko zmysłem słuchu – dodaje.
„Noc sów” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie rozpocznie się w czwartek o godz. 19. Wydarzenie zakończy wspólne ognisko z kiełbaskami około godz. 22:30.
Łapiński zapowiedział, że kolejne takie spotkania odbędą są w najbliższych tygodniach w Brzeźnie i Zamościu.
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną, która obejmuje swym działaniem 17 parków krajobrazowych i 17 obszarów chronionego krajobrazu położnych na terenie woj. lubelskiego.