Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

3 listopada 2022 r.
8:40

Szukają patronów dla nowych rond w Dęblinie. Oto propozycje

0 5 A A
W ramach budowy tzw. obwodnicy Dęblina powstało kilka nowych rond. Jedno z nich ma już nowego patrona. Na nazwanie czekają dwa ostatnie. Radnym pomogą w tym społeczne konsultacje
W ramach budowy tzw. obwodnicy Dęblina powstało kilka nowych rond. Jedno z nich ma już nowego patrona. Na nazwanie czekają dwa ostatnie. Radnym pomogą w tym społeczne konsultacje (fot. Radosław Szczęch)

W ramach przebudowy drogi wojewódzkiej nr 801, w Dęblinie powstaje nowy układ komunikacyjny, który przeniesie ruch międzymiastowy poza centrum. Zbudowano nowe ronda. Patronem tego przy Lidlu zostali saperzy. Teraz kolej na nazwanie następnych: przy Wiślanej i Mickiewicza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa tzw. obwodnicy Dęblina zbliża się ku końcowi. Zgodnie z założeniami inwestycja ma być oddana do użytku w kwietniu przyszłego roku.

Zadanie warte ok. 45 mln zł pozwoliło na remont starego śladu drogi 801 od strony Puław, czyli ul. Podchorążych, a także fragmentu ul. 15 Pułku Piechoty. Od skrzyżowania przy Lidlu, nowa, wojewódzka arteria poprowadzi kierowców przebudowaną ul. Towarową, a następnie nowym śladem za osiedlem Wiślana-Żwica, aż do ul. Mickiewicza przy wylocie w stronę Stężycy i Warszawy.

W ramach przedsięwzięcia powstało sporo nowej infrastruktury, w tym kilka rond. Nazwę dla tego na Wiślanej, w pobliżu kościoła oraz dworca kolejowego, wkrótce wybiorą mieszkańcy miasta.

Do dęblińskiego magistratu wpłynęły trzy propozycje:

  • Rondo Kolejarzy Dęblińskich,
  • Rondo Kolejarzy,
  • Rondo im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.

Za pierwszym optuje PKP-PLK, drugie to propozycja jednego z mieszkańców Dęblina, a za trzecią stoją mieszkańcy parafii pw. Chrystusa Miłosiernego. Ostateczny wybór będzie zależał od ilości zebranych głosów.

– Niedługo, zgodnie z podjętą uchwałą, rozpoczniemy w tej sprawie konsultacje społeczne. Zostaną one przeprowadzone w formie elektronicznej. Wziąć w nich udział będą mogli wszyscy mieszkańcy Dęblina – informuje Beata Siedlecka, burmistrz miasta. Głosowanie ma zostać zakończone jeszcze w tym miesiącu.

W ramach budowy obwodnicy powstały jeszcze dwa inne ronda. Nazwa dla tego przy Lidlu została już wybrana. Zgodnie z wolą 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego, przebudowane skrzyżowanie to Rondo Saperów. Na nazwę czeka jeszcze ostatnie z nowych rond: to znajdujące się częściowo na terenie Dęblina, a częściowo w gminie Stężyca. Który z samorządów zatem zdecyduje o wyborze patrona? Tego jeszcze nie wiemy. Trwają rozmowy, które mają o tym zdecydować.

– Zaproponowaliśmy Stężycy oddanie nam prawa do nazwania tego ronda wraz z przeprowadzeniem całej procedury z tym związanej. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia – przyznaje burmistrz Dęblina. – Nie wyobrażam sobie, by z powodu swojego położenia, rondo miało nosić dwie, odmienne nazwy.

Dębliński samorząd, podobnie, jak w przypadku Wiślanej, o zdanie chce zapytać mieszkańców. Na razie na stole są dwie propozycje: Rondo Powstańców Styczniowych i Rondo 58. Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Targi Kół Naukowych na Politechnice Lubelskiej – pasja, innowacja, aktywność
ZDJĘCIA
galeria

Targi Kół Naukowych na Politechnice Lubelskiej – pasja, innowacja, aktywność

W środę na Politechnice Lubelskiej odbyły się coroczne Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich, które stały się prawdziwym świętem aktywności studenckiej. Tegoroczne wydarzenie przyciągnęło setki studentów, którzy mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą kół naukowych, organizacji artystycznych, a także sekcji sportowych. Przedstawiciele starszych roczników zachęcali młodszych kolegów i koleżanki do angażowania się w życie uczelni, podkreślając, że studia to nie tylko nauka, ale także czas na rozwój pasji, zdobywanie nowych umiejętności i budowanie relacji.

Charytatywny boks w białych kołnierzykach
DZIEŃ WSCHODZI
film

Charytatywny boks w białych kołnierzykach

Już w sobotę, 16 listopada, w Lublinie odbędzie się emocjonujące wydarzenie – "Boks białych kołnierzyków", organizowane przez Biznes Boxing Polska. Na ringu zmierzą się osoby z różnych branż biznesowych, a celem walk jest wsparcie ważnej zbiórki charytatywnej. Julian Szumowski, organizator eventu, podkreśla, że to połączenie sportu i pomocy potrzebującym. Kto zdobędzie uznanie widowni? Gdzie będzie można obejrzeć? Sprawdźcie sami! Oglądajcie uważnie, mamy dla Was niespodziankę!

Igor Leszczyński w towarzystwie taty Tomasza, który również zakładał koszulkę Tomasovii

Drugi 15-latek zadebiutował w Tomasovii. „Z głową odmładzać zespół, ale i budować piłkarzy”

Stawianie na młodzież, to w polskiej piłce trudny temat. Zawsze znajdzie się jakieś ale. Zazwyczaj to walka o utrzymanie, albo o awans. Pojawia się jednak wiele innych powodów, dla których lepiej wystawić bardziej doświadczonego piłkarza. Od każdej reguły są jednak wyjątki. I chyba takim klubem w ostatnich tygodniach jest czwartoligowa Tomasovia Tomaszów Lubelski. W niebiesko-białych barwach debiuty zanotowali nawet dwaj 15-latkowie.

Niewybuch z czasów wojny znaleziony na budowie

Niewybuch z czasów wojny znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafili w czwartek budowlańcy przy ulicy Walecznych w Lublinie.

Ratusz w Zamościu

Urzędnicy nikogo nie obsłużą. Będzie ewakuacja

Półgodzinną przerwę w obsłudze interesantów będą mieć dzisiaj urzędnicy w Zamościu. Lepiej więc w ogóle się tam nie wybierać między godz. 13 a 13.30.

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym
ZDJĘCIA
galeria

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym

W środę gościem w Lublinie był jeden z najlepszych polskich lekkoatletów – Adam Kszczot. Odwiedził trzy szkoły podstawowe: SP nr 28, 53 i 58, ale poprowadził też trening w Parku Ludowym.

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg
BIAŁA PODLASKA

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg

44-latek przechodząc przez tory w miejscu niedozwolonym wpadł pod ruszający pociąg. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium