Rządowe Centrum Bezpieczeństwa obradowało w sprawie koronawirusa, który dotarł już do Europy. Jeden potwierdzony przypadek zachorowania jest za naszą zachodnią granicą, w Niemczech. Ministerstwo Zdrowia wydało specjalne zalecenia dla osób, które w ostatnich dniach przebywały w Chinach, czyli tam, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy
Jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Infrastruktury oraz Lotniska Chopina w Warszawie. Omawiali oni bieżącą sytuację, działania podejmowane przez poszczególne służby i instytucje oraz szczegóły obiegu informacji.
Bieżące komunikaty dotyczące zasad postępowania z osobami z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem 2019-nCoV znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia (podajemy je także poniżej), a informacje dla podróżujących – na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wszyscy lecący samolotem z obszaru zagrożonego dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera, w której należy podać dane kontaktowe i miejsca pobytu. Kartę należy wypełnić jeszcze w trakcie lotu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei i zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytoriom Chin.
Dr Jarosław Pinkas, szef Sanepidu, cytowany przez Radio Zet, opisuje, jak wygląda procedura, kiedy na lotnisku wyląduje samolot przewożacy osobę z podejrzeniem zarażenia wirusem.
- Strefa wymiany powietrza jest ograniczona tylko dla jednego GATE-u, nie dla całego lotniska, żebyśmy nie rozprzestrzeniali jakiegoś zagrożenia. Następnie, w tym jednym miejscu, odbywa się analiza pasażerów, a dokładnie na dole pod pomieszczeniem jest placówka medyczna, gdzie można prowadzić bardziej pogłębione badania - tłumaczy dr Jarosław Pinkas, cytowany przez Radio Zet.
Według informacji z interaktywnej mapy zasięgu koronawirusa (dostępnej tutaj), wirus z Chin zabił już 107 osób.
– Wyjazd do Azji w tym momencie wiąże się z ryzykiem. Widać, że nowy wirus szybko się rozprzestrzenia – zaznacza Beata Nadolska, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Oprócz Wuhan zakażenia stwierdzono w innych chińskich miastach jak Pekin czy Szanghaj, a także w innych krajach: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie, a także poza Azją – m.in. w USA, Australii i Europie.
Jak dodaje Nadolska, jeśli ktoś zdecyduje się na wyjazd, na pewno powinien nosić maseczkę ochronną, a także unikać rynków czy targów, na których są żywe lub martwe zwierzęta, ptaki, ryby (nowy wirus wykryto w grudniu właśnie na targu rybnym w Wuhan).
– Trzeba także unikać osób z objawami ze strony górnych dróg oddechowych. Obowiązkowa jest higiena rąk. Jeśli zauważamy niepokojące objawy, najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Warto zauważyć, że okres inkubacji wirusa trwa kilka dni, więc można zarażać, nie mając jeszcze objawów. – tłumaczy Nadolska.
Zalecenia Ministerstwa Zdrowia
Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy:
- temperatura ciała powyżej 38℃;
oraz
- kaszel, duszność
powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajdziesz w załączniku poniżej.
Pamiętaj, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach.
Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Jednocześnie podkreślamy, że dotychczas w Polsce nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.
Przypominamy, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.
Pamiętajmy przy tym, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak:
- temperatura ciała powyżej 38℃;
- ogólne złe samopoczucie;
- bole mięśni i stawów;
- kaszel, katar, duszność
zalecamy wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Wojciech Andrusiewicz
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia