Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

23 lipca 2024 r.
13:35

Samotność i brak zrozumienia, czyli rzeczywistość osób niesłyszących

„To nie jest normalne, że ci ludzie są traktowani jak obywatele trzeciej kategorii”. Rusza projekt „Głuche Miasto”, który ma pomóc niesłyszącym i słabosłyszącym odnaleźć się rzeczywistości niedostosowanej do ich potrzeb.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Głuche Miasto” to projekt stworzony przez Martę Edeńską, Klaudię Kopciowską i Piotra Leziaka, którym nie jest obojętny los osób g/Głuchych (Osoba Głucha utożsamia się z kulturą i należy do społeczności. Osoba głucha to osoba niesłysząca, nie utożsamiająca się z Kulturą Głuchych – przyp. aut). Ich inicjatywa ma na celu umożliwić osobom niesłyszącym i słabosłyszącym swobodny dostęp do informacji i wydarzeń poprzez organizację spotkań i szkoleń. Okazuje się, że osoby g/Głuche w dalszym ciągu doświadczają wykluczenia społecznego i często nie mogą swobodnie uczestniczyć w życiu publicznym miasta.

- Każda osoba g/Głucha, którą znam doświadczyła trudnych sytuacji życiowych i wykluczenia. Niektórzy nie byli w stanie porozmawiać z kimś przez np. 20 lat swojego życia, bo nie zostali nauczeni polskiego języka migowego aż do dorosłości. To przede wszystkim osoby bardzo samotne – mówi Marta Edeńska, jedna z organizatorek projektu.

- Prawie nikt nie zna polskiego języka migowego i osoby g/Głuche mają olbrzymie braki informacyjne. To na przykład takie podstawy, że nie wszystko co w sklepach jest zdrowe. W wielu szkołach o tym nie usłyszą, bo nie wszyscy nauczyciele znają PJM. Nikt ich nie uczy co to jest BHP, jak się ewakuować i dostrzec, że są jakieś oznaki ewakuacji, ponieważ większość z nich jest dźwiękowa, a nie świetlna. g/Głusi nie mają dostępu do opieki psychologicznej, bo w lubelskim nie ma ani jednego psychologa posługującego się PJM. To nie jest normalne, żeby ludzie w Polsce żyli w takich warunkach i żeby byli traktowani jak ludzie trzeciej kategorii – dodaje.

Jak podkreśla organizatorka, osoby g/Głuche mają problem z codziennymi czynnościami takimi jak m.in. wizyta w banku, ponieważ nie ma tam pracownika posługującego się polskim językiem migowym.

- Przede wszystkim chciałybyśmy, żeby zaczęto zauważać, że takie osoby istnieją w społeczeństwie. Chcemy, żeby osoba g/Głucha mogła pójść załatwić swoje sprawy do banku, żeby została normalnie obsłużona i żeby w każdym miejscu była chociaż jedna osoba znająca PJM. Chcemy, żeby g/Głusi mogli załatwić sprawy w urzędzie czy u lekarza. Jeśli chodzi o polski język migowy to jego nauka wygląda tak jak w przypadku każdego innego języka. Poziom komunikacyjny jest możliwy do osiągnięcia w ciągu kilku kursów i oddelegowanie jednego pracownika na taki kurs nie obciążyłoby budżetów firm czy państwa, zwłaszcza, że PFRON udziela wsparcia – zaznacza Marta Edeńska.

W ramach projektu, osoby mające problem ze słuchem mogą skorzystać z darmowych kursów, spotkań i warsztatów, które będą w pełni dostosowane do ich potrzeb. Każde z wydarzeń będzie tłumaczone na język migowy. Projekt to również okazja do integracji i zapoznania się z osobami, które na co dzień zmagają się z tymi samymi problemami. Pierwsze spotkanie już we wtorek.

Harmonogram wydarzeń:

- Spotkanie na temat uzależnień (23 lipca, godz. 18) - Członek Stowarzyszenia Emaus opowie czym jest uzależnienie oraz przybliży temat odwyku i terapii.

- Warsztaty savoir vivre (13 sierpnia, godz. 18) - Warsztaty poprowadzone przez organizatorki dotyczące współżycia słyszących z g/Głuchymi. Poruszone zostaną tematy tabu i odpowiedzi na pytania: Co nas dzieli? Co możemy zrobić dla siebie nawzajem? Jak wspólnie żyć?

- Spotkanie z psychologiem (22 sierpnia, godz. 18) - Psycholog opowie, czym jest depresja. Zostaną poruszone kwestie rozpoznania, sposobów radzenia sobie z chorobą, pomimo braku dostępu do opieki psychologicznej dla osób g/Głuchych.

- Warsztaty na temat prawa pracy (wrzesień) - Zostaną poprowadzone przez przedstawicieli Fundacji Znam Prawo. Na warsztatach będzie można omówić rodzaje umów, zagadnienia związane z tym co można pracodawcy, a co pracownikowi oraz jakie są jego prawa. Będzie można omówić również swoje indywidualne przykłady.

- Pierwsza pomoc (październik) Praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem RKO, opatrywania ran i odmrożeń

- Bezpieczeństwo w ewakuacji (październik) Szkolenie na temat sygnałów ewakuacyjnych, przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji i bezpieczeństwie w domu

- Zmiany w prawie drogowym (listopad) Spotkanie z pracownikiem WORD na temat zmian w prawie drogowym i zachowania na drodze oraz z policjantką na temat obowiązujących zasad i praw

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach projektu Miejski Aktywator Młodzieżowy, którego operatorem jest Stowarzyszenie "Ulica Krótka".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Paweł Tetelewski nie może być do końca zadowolony z postawy swoich podopiecznych

MKS FunFloor Lublin kontra Start Elbląg, czyli zachować koncentrację przez cały mecz

W piątek o godz. 18 MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z Energą Startem Elbląg.

Jarosław Kaczyński trafił do lubelskiego szpitala

Jarosław Kaczyński trafił do lubelskiego szpitala

Jarosław Kaczyński nie brał udział w czwartkowych głosowaniach w Sejmie. Onet ustalił, że trafił do szpitala w Lublinie.

Sejm zdjął immunitet dla Ziobro. Byłemu ministrowi grozi areszt
polityka

Sejm zdjął immunitet dla Ziobro. Byłemu ministrowi grozi areszt

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejm zdjął immunitet byłemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu, posłowi PiS, Zbigniewowi Ziobro. To oznacza, że sąd na wniosek komisji do spraw Pegasusa może aresztować polityka nawet na 30 dni.

Stan papieża Franciszka. Watykan: Jest lekka poprawa

Stan papieża Franciszka. Watykan: Jest lekka poprawa

Przebywający od tygodnia w szpitalu papież Franciszek leczy obustronne zapalenie płuc. Dzisiejszy komunikat jest trochę bardziej pozytywny od tych, które przekazywano w ciągu ostatnich dni.

Zamiast miłości i pieniędzy - oszustwo i strata

Zamiast miłości i pieniędzy - oszustwo i strata

Na jednym z portali randkowych samotna mieszkanka powiatu świdnickiego poznała mężczyznę, który szybko zdobył jej zaufanie. Do tego stopnia, że zanim spotkała go na żywo, zdążyła przelać mu 5 tysięcy złotych.

Niecodzienna sytuacja: strażnicy więzienni pomogli rodzącej kobiecie

Niecodzienna sytuacja: strażnicy więzienni pomogli rodzącej kobiecie

Pracownicy służby więziennej w swojej pracy mogą spodziewać się wszystkiego. Przekonali się o tym funkcjonariusze zamojskiej jednostki prowadzący działania służbowe w Lublinie.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28