Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 lutego 2022 r.
22:17

Sasza urodziła się w Świdniku. Jej mama właśnie uciekła przed wojną

169 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Sasza to jedno z pierwszych uchodźczych dzieci, które przyszły na świat w Polsce. Dziewczynka urodziła się w poniedziałek w szpitalu w Świdniku. W Lublinie na poród czekają dwie kolejne pacjentki z Ukrainy. Do placówek w regionie trafia coraz więcej uchodźców, którzy potrzebują pomocy medycznej. Mogą z niej korzystać za darmo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już nie tylko do szpitali w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Chełmie i Zamościu, które obsługują punkty recepcyjne, trafiają uchodźcy z Ukrainy. W poniedziałek w świdnickim szpitalu przyszła na świat dziewczynka, której mama uciekła przed wojną. – To prawdziwy promyk nadziei w tych trudnych czasach. Mama i córka czują się dobrze. Poród w wyniku cesarskiego cięcia przebiegł bez żadnych komplikacji – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. Dodaje: – Sasza i jej mama Diana to pierwsze pacjentki naszego szpitala. W najbliższym czasie możemy się jednak spodziewać kolejnych pacjentów potrzebujących konsultacji. Mamy już takie zgłoszenia.

Do porodu przygotowują się też dwie inne pacjentki z Ukrainy, które trafiły do szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. – Stan obu pacjentek jest stabilny, są pod kontrolą na oddziale położniczym. Jesteśmy także gotowi na przyjęcie pacjentek w poważniejszym stanie na oddział patologii ciąży. To ważna informacja dla takich kobiet, bo nie każdy szpital zajmuje się skomplikowanymi przypadkami – mówi Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego. – Do tej pory z grupy uchodźców z Ukrainy trafiły do nas tylko dwie pacjentki. W tym tygodniu ta liczba może wzrosnąć, bo dostajemy coraz więcej telefonów, w tym w sprawie kolejnych pacjentek w ciąży.

Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowej pomocy medycznej. – Każdy, kto przekroczył granicę polsko-ukraińską od 24 lutego, w związku z wojną, niezależnie od tego, jakimi dokumentami dysponuje, korzysta z tej pomocy, na takich zasadach jak polscy obywatele – zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Jest przygotowywana specustawa, która to sformalizuje. Do wszystkich podmiotów medycznych został już rozesłany oficjalny komunikat w tej sprawie. Każdemu, kto zgłosi się do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej. Te przepisy dotyczą placówek, które mają kontrakt z NFZ.

Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy mają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub mają stempel w dokumencie podróży potwierdzający legalny pobyt na terenie Polski. Wojewoda przypomniał, że uchodźcy mogą też korzystać z bezpłatnych szczepień. Od środy szczepieniobusy będą obsługiwać wszystkie punkty recepcyjne.

– Jesteśmy też przygotowani na udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wyniku działań zbrojnych. Jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi na przyjęcie rannych, mamy do tego wytypowane szpitale na terenie województwa lubelskiego oraz system transportu medycznego – podkreśla Sprawka.

Nie chciał jednak na razie powiedzieć, o które szpitale chodzi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium