24 lutego 2022 Rosja zaatakowała Ukrainę. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia, Polacy i Ukraińcy upamiętnili poległych i podziękowali za pomoc.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11 pod lubelskim ratuszem. W tym miejscu odsłonięta została tablica upamiętniająca nadanie przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Lublinowi tytułu Miasta Ratownika.
– W pierwszy dzień, to właśnie wy, naród Polski pokazaliście co to znaczy solidarność i otworzyliście serca dając przykład całemu światu – mówił podczas uroczystości ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Warycz.
Oprócz Lublina, tytuł „Miasta Ratownika” otrzymały także Chełm, Przemyśl oraz Rzeszów.
Przeniesieniem flag polskiej i ukraińskiej uroczystości przeniosły się pod siedzibę konsulatu generalnego Ukrainy. W uroczystym podniesieniu flagi ukraińskiej udział wzięły władze miejskie i wojewódzkie, czyli prezydent Krzysztof Żuk, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz marszałek Jarosław Stawiarski, a także dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego – płk Piotr Lisowski.
– Zawsze będziemy solidarni z Ukrainą i stać po waszej stronie, będziemy walczyć o Ukrainę na arenie międzynarodowej dopóki starczy nam sił. Dzisiaj minister Sikorski jest w Stanach Zjednoczonych gdzie zabiega o dodatkowe fundusze na wsparcie militarne, a także o sprawiedliwość dla wszystkich ofiar – mówiła podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Anna Radwan-Röhrenschef.
Uroczystości związane z upamiętnieniem wybuchu wojny w Ukrainie w Lublinie odbywają się pod hasłem „Solidarni Razem” i potrwają całą sobotę i niedzielę. O godzinie 16.30 na placu Litewskim zaplanowane jest polsko-ukraińskie spotkanie, a w programie koncert Julii Romanyuk i pokaz wideo o zniszczonych miastach na Ukrainie.
Na niedzielę zaplanowano liturgie i koncert „Kobzarskiej Armady”. Dla mieszkańców dostępne są także dwie wystawy – „Lublin pomaga Ukrainie” oraz „Niewydane dyplomy”, która przedstawia losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie. Pierwsza wystawa dostępna jest przy ulicy Spokojnej, druga w Chatce Żaka UMCS.