Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

22 maja 2022 r.
11:57

Stare-nowe zabytki w Górecku Kościelnym przyciągną turystów?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
15 0 A A
Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z 2 poł. XVIII wieku, czyli czasów, gdy świątynią administrowali Franciszkanie. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański.
Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z 2 poł. XVIII wieku, czyli czasów, gdy świątynią administrowali Franciszkanie. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański. (fot. Katarzyna Tur-Marciszuk/zamojski oddział WUOZ)

Obraz z głównego ołtarza do rejestru się "nie załapał", ale już te z bocznych z Matką Boską, św. Franciszkiem i św. Barbarą, tak. Na oficjalnej liście zabytków znalazło się jeszcze kilka elementów kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O wpisanie obrazów i figur do rejestru zabytków zabiegał proboszcz parafii w Górecku Kościelnym. Dlaczego? – O takie zabytki należy bardziej dbać. Nie można ich swobodnie przenosić ani odnawiać na własną rękę, ale tylko zgodnie z wytycznymi konserwatorów. Zależało mi, by były bardziej starannie chronione – odpowiada ks. Jarosław Kędra, kierujący parafią od 2016 roku.

Zdaje sobie sprawę, że teraz także na nim spoczywa większa odpowiedzialność, a być może także większe wydatki. – Ale też wpis do rejestru zabytków otwiera nowe możliwości finansowania prac renowacyjnych i np. ubiegania się o dotację czy to u konserwatora zabytków czy w ministerstwie kultury – tłumaczy duchowny.

Podkreśla również, że teraz o uznanych już za zabytkowe obiektach będzie się mogło dowiedzieć więcej ludzi, bo np. zostaną opisane w naukowych, specjalistycznych publikacjach. Cieszy go m.in. uznanie za zabytkowy obraz św. Barbary patronki dobrej śmierci, bo to rzadki egzemplarz i jest niewiele wizerunków tej świętej.

Choć Górecko Kościelne i zabytkowy kościół już są bardzo popularne wśród turystów, to ksiądz przewiduje, że teraz zainteresowanie nimi pasjonatów historii będzie jeszcze większe. – A to ważne i dla mnie, i na pewno także w przyszłości dla mojego następcy – uważa ks. Kędra.

Jest też gotowy do rozpoczęcia renowacji elementów wyposażenia kościoła, bo są nadszarpnięte zębem czasu. A parafianie się cieszą. – Ksiądz proboszcz dba o kościół. Odnawia m.in. złocenia na głównym ołtarzu. A teraz wszystko będzie jeszcze bardziej zadbane, a dla naszej parafii to większa ranga i prestiż – mówi Joanna Marzec, sołtys Górecka Starego.

Konserwatorzy zabytków rozpatrując wniosek proboszcza z Górecka Kościelnego pozytywnie zaopiniowali propozycję wpisania do rejestru rzeźby Chrystusa znajdującej się przy słupie ołtarza głównego, która pierwotnie była najpewniej eksponowana w jakiejś kaplicy. Za zabytkowe uznano również obrazy z bocznych ołtarzy, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem z 2 poł. XVIII w, św. Franciszka pod krzyżem z 2 poł. XIX w. i św. Barbarę autorstwa Antoniego Michalaka z 1927 r. Ochroną prawną objęte zostały również rzeźby krucyfiksów i Chrystusa Zmartwychwstałego, a także monstrancja z początku XX wieku, krzyż procecyjny z XiX w, klęcznik zdobiony krzyżem maltańskim i kamienna kropielnica.

Proboszcz wnioskował również o obraz św. Stanisława Biskupa Męczennika z ołtarza głównego, ale pojawiły się co do niego pewne wątpliwości i uznano, że konieczna jest bardziej dokładna analiza konserwatora dzieł sztuki.

TROCHĘ HISTORII

Górecko Kościelne to dawna osada leśna wchodząca w skład dóbr szczebrzeskich, należących od 1593 roku do hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Z maleńką wioską związany jest przekaz o objawieniu św. Stanisława, który 7 października 1648 r. miał się tutaj ukazać i uratować osadę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po tych zdarzeniach, w 1668 roku późniejszy ordynat Marcin Zamoyski ufundował dwie kaplice i kościół. Świątynia została zniszczona przez Szwedów na początku XVIII w., ale w 1768 r. Jan Jakub Zamoyski ufundował obecny, drewniany kościół.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!