Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

16 stycznia 2023 r.
10:33

Stężyca chce odzyskać prawa miejskie. Dziś ostatni dzień konsultacji

Mieszkańcy gminy Stężyca podczas jednego z popularnych "festiwali kolorów" organizowano na terenie największej lokalnej atrakcji turystycznej - kompleksu Wyspa Wisła
Mieszkańcy gminy Stężyca podczas jednego z popularnych "festiwali kolorów" organizowano na terenie największej lokalnej atrakcji turystycznej - kompleksu Wyspa Wisła (fot. rs/archiwum)

W powiecie ryckim obecnie są dwa miasta: Dęblin i Ryki, ale w przyszłym roku dołączyć może do nich kolejne. Utracone w 1869 roku miejskie prawa chce odzyskać Stężyca. W gminie kończą konsultacje społeczne, których termin przedłużono do poniedziałku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stężyca to trzecia największa miejscowość powiatu ryckiego, która obecnie liczy ok. 1850 mieszkańców. W przeszłości, a dokładniej w latach 1330-1869, czyli przez blisko 540 lat, była miastem królewskim. Dzięki nadwiślańskiemu położeniu stała się istotnym ośrodkiem handlowym. W XIX wieku, po serii powodzi i pożarow, zaczęła tracić na znaczeniu, a budowa drogi z Warszawy do Lublina przez Garwolin pogłębiła jej upadek, co ostatecznie zakończyło się degradacją Stężycy do roli osady.

Pod koniec zeszłego roku władze gminy oraz radni, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, postanowili zainicjować procedurę zmierzającą do odzyskania utraconych praw miejskich. Rozpoczęte 2 listopada konsultacje, miały zakończyć się w połowie grudnia. Okazało się jednak, że zainteresowanie nimi jest bardzo niskie. Termin ten został więc przedłużony do poniedziałku, 16 stycznia. Opinię dorosłych mieszkańców gminy urzędnicy chcą poznać dzięki ankiecie, w której obywatele mogą wypowiedzieć się za, przeciw lub wstrzymać od głosu.

W gminie nie zwołano przy tym żadnych zebrań poświęconych opisywanej inicjatywie. Nie zdecydowano się także na kampanię promującą pomysł odzyskania praw. Sołtysi otrzymali po prostu pewną pulą ankiet, którą wrzucili do skrzynek na listy swoich sąsiadów. W Nowej Rokitni z 50 ankiet do sołtyski wróciło zaledwie 16.

– Większość z nich oddały osoby, które wstrzymały się od głosu. Ja sama nie wzięłam udziału w konsultacjach. Nie mam w tej sprawie zdania – przyznaje Monika Konopka, sołtys Nowej Rokitni. – Uważam, że mieszkańcy wioski również nie wiedzieli, co zaznaczyć, bo nie zdążyli wyrobić sobie opinii. Na dobrą sprawę nie wiemy, jakie byłyby plusy i minusy takiej zmiany. Sądzę, że stąd tak wysoka liczba niezdecydowanych – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Każdy dorosły mieszkaniec gminy mógł również samodzielnie wydrukować taką ankietę ze strony internetowej, wypełnić, a następnie zanieść lub wysłać ją do Urzędu Gminy. Wszystkie kartki trafiają do zapieczętowanej urny, która zostanie otwarta po 16 stycznia.

– Temat praw miejskich przewijał się w naszej gminie przez ostatnie lata, więc podjęliśmy próbę ich odzyskania. Oczywiście najważniejszy będzie dla nas głos mieszkańców. Jeśli okaże się, że większość jest "za" będziemy kontynuować procedurę i złożymy odpowiedni wniosek do MSWiA. W przeciwnym razie proces ten zostanie przerwany – mówi Zbigniew Chlaściak, wójt Stężycy.

– Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że opinie dzielą się mniej więcej pół na pół. Ja osobiście chciałbym, żeby Stężyca te prawa odzyskała. Moglibyśmy wtedy korzystać z dotacji na rozwój terenów miejskich. Wiem, że niektórzy obawiają się wzrostu wysokości poszczególnych opłat, ale ja to dementuję. Podatki zależą od decyzji rady, a nie od tego, czy będziemy nazywali się miastem, czy wioską – zapewnia wójt.

Ostateczne wyniki konsultacji powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu. Jeśli, nawet mimo niskiej frekwencji, większość opowie się za miastem, Stężyca będzie zakończyc formalności do 30 marca, co w przypadku akceptacji władz centralnych, pozwoliłoby na odzyskanie praw już od stycznia 2024 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!

Hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi nie zawiódł, choć obfitował w niebezpieczne zdarzenia. Po zaciętej, pasjonującej, ale momentami i niebezpiecznej walce Orlen Oil Motor Lublin wygrał we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą Wrocław 47:43!

Stal Kraśnik wróciła w sobotę z bardzo dalekiej podróży

Stal Kraśnik znowu odwróciła losy meczu, Granit w gazie i reszta wyników Keeza IV ligi

Męczyła się w tej serii gier Lublinianka, a chyba jeszcze bardziej w sobotę na trzy punkty musiała się napracować Stal Kraśnik. Drużyna Rafała Kabasy po raz kolejny przegrywała do przerwy w domowym spotkaniu. Tym razem z rezerwami Avii Świdnik. Dopiero w doliczonym czasie gry zadała dwa ciosy i odwróciła losy zawodów.

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Czas na hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi. O godzinie 19.30 Betard Sparta Wrocław podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego spotkania

Julia Piętakiewicz świętuje zdobycie gola

GKS Górnik Łęczna sensacyjnie ograł lidera tabeli z Katowic

Zwycięstwo katowiczanek w Łęcznej dałoby im mistrzowski tytuł. Zawodniczkom z Górnego Śląska nie udało się jednak już w sobotę włożyć mistrzowskiej korony, bo Górnik rozegrał mecz niemal perfekcyjny i stał się pierwszym zespołem w tym sezonie, który odebrał punkty katowiczankom.

Daniel Eze w końcówce meczu z Koroną II niemal zapewnił Świdniczance zwycięstwo

Świdniczanka blisko wygranej w meczu z Koroną II Kielce i przełamanie Podlasia

Po niedzielnym meczu z Koroną II Kielce w brody na pewno będą sobie pluć gracze Świdniczanki. Chociaż piłkarze trenera Łukasza Gieresza przegrywali 0:1, to jeszcze przed przerwą wyrównali. A w drugiej połowie spokojnie zasłużyli przynajmniej na jedną bramkę. Niestety, zostało 1:1.

Chełmianka traci obecnie do drugiego w tabeli KSZO siedem punktów

Chełmianka przegrała z KSZO. Koniec marzeń o barażach?

Przed wyjazdowym starciem z KSZO Chełmianka traciła do wicelidera tylko cztery punkty. Łatwo policzyć, że w przypadku wygranej szanse na zajęcie drugiej lokaty i grę w barażach o awans byłyby dużo większe. Niestety, biało-zieloni przegrali 0:3.

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

Widowisko „Koronacja” poświęcone symbolice koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski pokazane zostanie w Lublinie podczas obchodów 1000. rocznicy tego wydarzenia, zaplanowanych na 11 maja. Spektakl sięga do historycznych tekstów źródłowych, ale też do motywów baśniowych i mitów. Na razie jest jeszcze sporo miejsc na widowisko, a bilet normalny kosztuje 50 złotych.

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Do 30 kwietnia 2025 roku wszyscy mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT za rok 2024. Podpowiadamy, jak to zrobić wygodnie i przyjaźnie dla konta i szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium