Lingwistyka stosowana to przebój tegorocznej rekrutacji na UMCS. Na Uniwersytecie Przyrodniczym najbardziej zacięta walka o indeksy toczy się na analityce weterynaryjnej, a na KUL – na italianistyce
Największy lubelski uniwersytet na pierwszym roku studiów ma 4800 miejsc. W uczelnianym systemie zarejestrowało się blisko 16,5 tys. osób.
– Dane te są porównywalne z rokiem ubiegłym i tym samym satysfakcjonujące dla naszej uczelni – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.
Największym wzięciem cieszą się indeksy na lingwistyce stosowanej. Na profilu angielsko-hiszpańskim na jedno miejsce przypada ponad 17 osób, a na angielsko-niemieckim ponad 12. Podobne jest zainteresowanie kryminologią, która rekordy popularności biła przed rokiem.
5,3 tys. kandydatów walczy o ponad 2 tys. indeksów na Uniwersytecie Przyrodniczym.
– Tegoroczne najpopularniejsze kierunki są związane z weterynarią i naukami o zwierzętach. Jest to trend utrzymujący się – mówi Agnieszka Wasilak, kierownik uczelnianego Działu Rekrutacji i Promocji.
Najwięcej osób na jeden indeks przypada tu na analityce weterynaryjnej (9,1), weterynarii (8,6) i behawiorystyce zwierząt (4,1).
Ponad 2,4 tys. miejsc na pierwszym roku przygotował Katolicki Uniwersytet Lubelski. Chętnych jest ok. dwa razy więcej. W czołówce najpopularniejszych kierunków na KUL są: italianistyka (6,3 osoby na miejsce), psychologia na specjalności wspierania jakości życia (6,2) oraz kryminologia (4,6).
Zakończonej we wtorek rekrutacji w liczbach nie podsumował jeszcze Uniwersytet Medyczny.
– Wiele osób zarejestrowało się w ostatniej chwili, czekamy jeszcze na potwierdzenia dokonania opłat, które traktujemy jako ostateczną deklarację chęci podjęcia studiów – informuje Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia. Dodaje jednak, że na uczelni medycznej preferencje kandydatów się nie zmieniły. – Najwięcej chętnych wciąż mamy na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym. Dużym zainteresowaniem cieszy się także nasza tegoroczna nowość, czyli psychologia – mówi Walkowska.
Już wcześniej statystyki z naboru ogłosiła Politechnika Lubelska. Tu najwięcej – ponad 10 osób – ubiegało się o jeden indeks na finansach i rachunkowości. Rekrutacja została już zakończona na wszystkich kierunkach oferowanych przez Wydział Zarządzania oraz na architekturze, informatyce i mechatronice.
Dziś uczelnia techniczna rozpoczęła drugi nabór, który potrwa do 22 lipca. Wolne miejsca zostały jeszcze na 17 kierunkach.