Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

28 marca 2020 r.
15:38

Lubelskie uczelnie szykują się do rekrutacji. Zapisy ruszają w przyszłym tygodniu

Na Politechnice Lubelskiej do zdalnego prowadzenia zajęć wykorzystywane jest narzędzie, którego z powodzeniem używano już na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki
Na Politechnice Lubelskiej do zdalnego prowadzenia zajęć wykorzystywane jest narzędzie, którego z powodzeniem używano już na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (fot. Piotr Michalski/archiwum)

Do 10 kwietnia zawieszone pozostają zajęcia na uczelniach. Decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego zajęcia w miarę możliwości mają odbywać się z zastosowaniem metod i technik kształcenia na odległość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Te, których nie da się przeprowadzić w ten sposób, będą musiały zostać nadrobione. Resort dopuszcza możliwość organizowania egzaminów i zaliczeń drogą wirtualną, ale zaznacza też, że chce, by proces kształcenia w trwającym semestrze został zrealizowany w terminie, czyli do 30 września.

Spokojnie się przygotować

Tydzień po zawieszeniu zajęć, na tryb zdalny przestawiła się Politechnika Lubelska. Uczelni przyszło to z większą łatwością, bo z tego typu rozwiązań już wcześniej korzystano na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Platforma umożliwiająca prowadzenia zajęć na odległość przyjęła się też w innych uczelnianych jednostkach.

- Mamy tygodniowy poślizg, ale z doświadczenia wiem, że taką stratę jesteśmy w stanie nadrobić. Daliśmy sobie kilka dni, by wszystko na spokojnie przygotować i nie tracić więcej czasu - mówił nam w ubiegłym tygodniu dr hab. inż. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. Zaznaczył, że wykładowcy korzystają też z innych narzędzi, za pośrednictwem których przekazują studentom materiały do nauki. - To ważne zwłaszcza w kontekście przygotowania do ćwiczeń w laboratoriach, które - mam nadzieję - uda nam się w tym semestrze przeprowadzić. Pracownicy sami zgłaszają też różne pomysły, jak nagrywanie prezentacji z ćwiczeniami czy całych wykładów i udostępnianie im studentom - podkreślał prorektor Droździel.

Namiastka normalności

Wirtualne zajęcia to w zdecydowanej większości zupełna nowość dla studentów i wykładowców. Zarówno pod względem poznania i opanowania wykorzystywanego w pracy zdalnej narzędzia, ale też przekonania się do tej formy kształcenia.

- Kontakt bezpośredni jest tym, co najbardziej lubię w dydaktyce. Daje możliwość nieskrępowanej wymiany poglądów, bazowania na przykładach z życia, zauważania reakcji grupy. Niestety, zapośredniczenie cyfrowe pozbawia nas tego w znacznym zakresie - przyznaje dr Wojciech Maguś z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Największa lubelska uczelnia zaleciła swoim pracownikom naukowym korzystanie z narzędzia, które umożliwia przeprowadzenie wideokonferencji w dużej grupie. Studenci mogą zobaczyć i usłyszeć prowadzącego, możliwa jest też dyskusja. Zdarzają się jednak ograniczenia techniczne w tym zakresie.

- Pierwszym jest jakość połączenia internetowego. Otrzymuję sygnały, że część studentów w swoich domach rodzinnych boryka się z problemami w tym zakresie. Druga kwestia to brak odpowiedniego sprzętu. Nie wszyscy mają kamerki i mikrofony pozwalające na rejestrowanie obrazu i dźwięku, albo muszą dzielić się komputerem z innymi domownikami. Alternatywą może być wykorzystanie telefonów komórkowych, które są prawie powszechne wśród młodych osób - zauważa politolog.

Nasz rozmówca ocenia, że studenci do zajęć na odległość podchodzą równie poważnie, co do tych, które odbywały się w murach uczelni.

- Z moich obserwacji wynika, że z zainteresowaniem przyjęli nowe rozwiązania. Frekwencja w pierwszych zdalnych zajęciach wynosiła w granicach 80-90 procent. Aktywność studentów także oceniam pozytywnie. Sporo osób włączyło się w bezpośrednią dyskusję, część poprzestała na formie pisanych komentarzy. W tym miejscu chciałbym pochwalić swoich studentów z produkcji medialnej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej za poważne podejście do tej nadzwyczajnej sytuacji. Wydaje się, że dla części osób cyfrowo zapośredniczony kontakt z prowadzącym i kolegami z grupy daje namiastkę normalności w tych trudnych czasach - zauważa dr Maguś.

Szykują się do rekrutacji

Mimo obecnej sytuacji i niepewności, lubelskie uczelnie przygotowują się do tegorocznej rekrutacji na pierwszy rok studiów. Na razie nie ma mowy o zmianie terminów, choć wszystko zależy od ewentualnej decyzji o przełożeniu egzaminów maturalnych. Na dzień dzisiejszy. według deklaracji strony rządowej, na to się nie zanosi.

- W tej chwili obowiązuje dotychczasowy harmonogram naboru. Zbroimy się w cierpliwość i czekamy - mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Medycznym.

Uczelnia internetową rejestrację kandydatów planuje rozpocząć 18 maja.

Najwcześniej rekrutację chce zacząć UMCS. Największy lubelski uniwersytet zamierza zainaugurować nabór 1 kwietnia. Ta data pozostaje aktualna.

- W kwestiach dotyczących terminarza rekrutacyjnego będziemy reagować na bieżąco i dostosowywać jego harmonogram do terminów egzaminów maturalnych, które odbędą się w szkołach - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, jesteśmy przygotowani zarówno pod kątem technicznym, jak i organizacyjnym do ewentualnego przedłużenia procesu rejestracji kandydatów na studia

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium