Czy w centrum Świdnika będą eksponowane kolejne śmigłowce produkowane przed laty w mieście? Taki pomysł ma Miejski Ośrodek Kultury. Śmigłowce SM-1 SM-2 znalazłyby się w oświetlonych gablotach wystawowych.
WSK PZL-Świdnik dała nam możliwość eksponowania dwóch śmigłowców – SM-1 (na zdjęciu z 1957 roku) i SM-2 – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, który przygotował projekt pod nazwą „Helikopter za szybą”. Projekt ten jest jednym z 14 zgłoszonych do programu rewitalizacji miasta. – Chcemy wykorzystać ten program aby móc eksponować śmigłowce na zewnątrz w specjalnych gablotach i dlatego złożyliśmy ten wniosek. Są to śmigłowce z pełnym wyposażeniem. Gabloty wystawowe, w których byłby eksponowane helikoptery byłyby oświetlone. Aby tak się stało musza być spełnione odpowiednie parametry.
– Helikoptery mają być przechowywane w zadaszonym pomieszczeniu w temperaturach od minus 10 do plus 30 stopni Celsjusza, przy maksymalnym poziomie wilgotności 80 procent – wylicza dyrektor MOK w Świdniku.
Jeszcze jest zbyt wcześnie by mówić o konkretnych lokalizacjach. – Obszarem rewitalizacji jest objęte śródmieście miasta. Może to być na przykład pl. Konstytucji 3 Maja jak też obszar danych obiektów Avii (ul. Fabryczna - red.). Jednak miejsca, gdzie miałyby być eksponowane helikoptery nie zostały jeszcze wyznaczone – zastrzega dyrektor Żurek.
Dyrektor MOK w Świdniku podkreśla jednocześnie, że na razie można mówić wyłącznie o pomyśle. Żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
– Pomysł jest rzeczywiście interesujący – przyznaje Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika ds. rozwoju i inwestycji. – Natomiast wszystkie projekty, które zostały złożone do programu rewitalizacji musimy jeszcze ocenić, czy kwalifikują się one w ogóle do realizacji, czy są one do wykonania biorąc pod uwagę np. prawo własności. Wszystko to musimy jeszcze zweryfikować.
W mieście jest już eksponowany helikopter SM-1 – przy skrzyżowaniu al. Lotników Polskich z ul. Racławicką.
Inne propozycje do programu rewitalizacji Świdnika
Do Urzędu Miasta wpłynęło 14 projektów, które dotyczą zarówno przedsięwzięć kulturalnych jak też aktywizacji społeczeństwa czy remontu najbardziej zaniedbanych lokalizacji. Wśród nich są też inwestycje związane np. z sieciami ciepłowniczymi.
Są wśród nich m.in. • Rewitalizacja terenu pomiędzy budynkami przy ul. Kosynierów 13 i ul. Kosynierów 15 • Rewitalizacja terenu wokół budynków mieszkalnych przy ul. Racławickiej 13 i ul. Racławickiej 15 • Doprowadzenie ciepła do obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej 3
Chcą remontować hangar
Wśród zgłoszonych do programu rewitalizacji Świdnika projektów jest ten złożony prze Aeroklubu Świdnik. Dotyczy remontu drewnianego hangaru. Został on wybudowany w 1947 r. na fundamentach hangaru przedwojennej Szkoły Pilotów LOPP. Remont objąłby wymianę pokrycia i konstrukcji dachu, drzwi oraz posadzki, wykonanie nowego oświetlenia i instalacji alarmowej. Po remoncie, w hangarze powstałaby filia miejskiej izby tradycji, miejsce ekspozycji wielkogabarytowych obiektów historycznych, produkowanych w mieście śmigłowców, szybowców motolotni itp. Dzięki temu powstałoby miejsce edukacji, ale i rekreacji dla mieszkańców miasta