„Szanowni Państwo, od kilku miesięcy otrzymujemy niepokojące informacje od Dyrekcji szpitala o planowanym na styczeń 2022 roku zamknięciu Oddziału Pediatrycznego w Świdniku” – zaalarmowała mieszkańców miasta i powiatu świdnickiego autorka petycji przeciwko zamknięciu oddziału. Starosta świdnicki dementuje te sygnały i zapewnia, że takich planów nie ma.
Oddział Pediatryczny szpitala powiatowego w Świdniku na co dzień zajmuje się leczeniem schorzeń dzieci i młodzieży nie tylko z miasta. „Jest on miejscem, do którego kierowani są pacjenci z całego powiatu świdnickiego i okolicznych. Stanowi ważny punkt, do którego kierowane są dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie w przypadku braku miejsc” – opisuje w internetowej petycji jej autorka, która pracuje na oddziale. „W dobie zamykania oddziałów pediatrycznych w naszym województwie (…) utrzymanie Oddziału staje się sprawą priorytetową. Rodzice powinni mieć możliwość uzyskania pomocy specjalistycznej dla swojego dziecka jak najbliżej miejsca zamieszkania” – zaznacza.
Coś musi być na rzeczy
Temat i informację o petycji sprzeciwiającej się rzekomemu zamknięciu oddziału nagłośniła radna powiatu świdnickiego, Edyta Lipniowiecka (Świdnik Wspólna Sprawa).
„Dotarły do mnie wielce niepokojące informacje dotyczące planowanego na przyszły rok zamknięcia świdnickiego oddziału pediatrycznego. Powiem szczerze, że nie słyszałam nigdy o takich planach w powiatowym szpitalu. Coś musi jednak być na rzeczy skoro w internecie pojawiła się już zbiórka podpisów pod petycją stanowczo sprzeciwiającą się takim działaniom – opisuje na Facebooku radna, która w związku z tym skierowała już interpelację do starosty świdnickiego, Łukasza Reszki. Domaga się w niej „wyjaśnień oraz podania powodów takiej decyzji”.
Starosta świdnicki na swoim profilu w mediach społecznościowych już zdementował te doniesienia. W rozmowie z nami przyznaje, że od stycznia rzeczywiście zmienił się sposób finansowanie takich oddziałów przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na jakiej podstawie?
Starosta nie kryje jednak oburzenia całym zdarzeniem. – Gdyby nie ta petycja to nie wiedziałbym, że dyrektor przekazuje swoim pracownikom takie informacje – denerwuje się Łukasz Reszka. – Do nikogo z zarządu powiatu nie dotarły wiadomości o rzekomych planach likwidacji oddziału pediatrycznego. Także w żadnym z dokumentów ani w „Programie naprawczym SP ZOZ w Świdniku na lata 2020-2022”, opracowanym w związku z deficytem w wysokości 1,5 mln zł ani w „Strategii rozwoju szpitala na lata 2020-2022” nie ma takiej zapowiedzi. Nigdy też nie było żadnych rozmów o możliwych planach likwidacji pediatrii.
I dodaje: - Nie wiem na jakiej podstawie dyrektor przekazał takie informacje pracownikom.
Dlatego też dyrektor został wezwany na rozmowę do starostwa.
– Absolutnie nie mamy planów likwidować Oddział Pediatryczny – podkreśla Łukasz Reszka. – Wręcz przeciwnie, kiedy mówiliśmy o ewentualnym połączeniu szpitala w Świdniku ze szpitalem w Łęcznej to podkreślaliśmy znaczenie kilku naszych oddziałów szpitalnych, w tym ginekologiczno-położniczego i właśnie pediatrycznego – podkreśla Reszka, który dodaje, że spotkał się już z lekarką, która zamieściła petycję w internecie. – Poprosiłem aby ją zamknęła – przyznaje.
Zdaniem starosty nawet w przypadku możliwych problemów „zadaniem dyrektora jest znalezienie możliwości finansowania oddziału i ściągnięcie pacjentów do szpitala”.
Pacjentów niewielu
W niewielkich szpitalach powiatowych w dobie pandemii koronawirusa małych pacjentów jest niewielu.
– Kiedy dzieci nie chodziły do szkół, przedszkoli i żłobków mniej chorowały, nie było infekcji – ocenia Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ w Świdniku. – W normalnych warunkach, bez obowiązujących m.in. w szkołach ograniczeń (nauka zdalna – red.) sytuacja byłaby zupełnie inna, bo przecież walczyliśmy o to aby NFZ płacił szpitalom za nadwykonania. Teraz kiedy świadczenia na oddziale pediatrii są nielimitowane i nie mamy pacjentów z ich finansowaniem jest rzeczywiście problem.