Świdnicka porodówka będzie większa. Projekt będzie realizowany co najmniej przez 3 lata, a pierwszy etap już się rozpoczął.
– Po modernizacji porodówka będzie dwa, a nawet trzy razy większa niż obecna – zapowiada Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ w Świdniku. – Poprawią się warunki lokalowe. Odział będzie bardziej przyjazny dla pacjentek i ich dzieci. Warto podkreślić też to, że nowa porodówka została tak zaprojektowana, aby w dalszym ciągu atmosfera była kameralna i rodzinna. Będzie też możliwość złagodzenia bólu porodowego.
– Choć SP ZOZ w Świdniku nie jest szpitalem miejskim tylko powiatowym, to leczą się przecież tutaj m.in. mieszkańcy miasta – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Z tych też powodów Urząd Miasta podpisał porozumienie z dyrekcją lecznicy by wspólnie realizować projekt „Bezpieczna mama”.
– Zależy nam na komforcie życia mieszkańców, w tym przypadku mieszkanek miasta. Jesteśmy postrzegani jako sypialnia Lublina, ale chcemy być by była ona komfortowa. Chcemy przyciągnąć nowych mieszkańców. Staramy się, by w mieście były dobre szkoły, drogi, ale także i jeszcze lepsza służba zdrowia – zaznacza Jankowska.
Początkowo współpraca miasta ze szpitalem miała dotyczyć wyłącznie tego, że ratusz miał przeznaczyć pewną kwotę na to, by ciężarne kobiety przy porodzie mogły korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Taką deklarację złożył jeszcze w kampanii wyborczej burmistrz Waldemar Jakson. – Tyle, że to wiązało się ze większymi inwestycjami na porodówce. Niestety ani poprzedni zarząd powiatu ani obecny nie byli specjalnie tym tematem zainteresowani. Postanowiliśmy zdecydowaną większość kosztów wziąć na siebie i przeznaczyć w ciągu 3 lat kwotę ok. 2 mln zł na realizację projektu „Bezpieczna mama”.
– Projekt będzie realizowany co najmniej przez 3 lata – zaznacza dyrektor SP ZOZ w Świdniku. – Inwestycja została podzielona na kilka etapów. Pierwszy już rozpoczęliśmy. Dotyczy przeniesienia apteki szpitalnej z IV piętra na niski parter. Jesteśmy już po przetargu. Został wybrany wykonawca, który rozpoczął już generalny remont pomieszczenia.
Roboty budowlane mają potrwać do końca tego roku. Po zakupie wyposażenia, bo w większości będzie ono nowe, apteka zacznie działać w nowym miejscu (I kwartał 2021 r.). – Przenosiny apteki spowodują, że zwolnią się pomieszczenia na IV piętrze. W nich chcemy stworzyć nową porodówkę – mówi dyrektor Jacek Kamiński.
Obecnie porodówka mieście się piętro niżej. Po zakończeniu zaplanowanych prac, na III piętrze znajdą się gabinety lekarskie a także punkt laktacyjny. – Pozostałe pomieszczenia przeznaczymy na dodatkowe sale dla pacjentek – mówi dyrektor Jacek Kamiński.
Po modernizacji, oddział położniczo-noworodkowy będzie mieć więcej o 6-8 łóżek. – To pozwoli nam przyjmować więcej pacjentek. Więcej będzie też porodów – o ok. 300 rocznie – przewiduje dyrektor SP ZOZ w Świdniku.
W 2019 r. na świdnickiej porodówce przyszło na świat 987 noworodków. – A jeszcze 15 lat temu mieliśmy 400 porodów rocznie – podaje dyrektor Kamiński.
Po zakończeniu inwestycji szpital będzie mógł przystąpić także do realizowania, jako pilotażu procedury znieczulenia zewnątrzoponowego.