Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.
Prawdziwą burzę wywołał wiosną nasz tekst, w którym opisaliśmy szczegółowo przygotowany w Ratuszu projekt planu zagospodarowania Bronowic.
Plan jest dokumentem określającym przeznaczenie poszczególnych obszarów, dopuszczającym lub wykluczającym przekształcanie pewnych obszarów oraz określającym dozwoloną wielkość i rozmieszczenie zabudowy.
Punkt zapalny
Projekt planu dla Bronowic obejmował 50 hektarów leżących między Drogą Męczenników Majdanka a al. Witosa. Mowa o obszarze ciągnącym się od linii kolejowej do ul. Krańcowej.
W tym obrębie mieści się również istniejące od lat targowisko przy ul. Krańcowej. Ogłoszony wiosną projekt nie mówił, że targ ma zniknąć, ale dopuszczał możliwość postawienia w tym miejscu piętrowego budynku z „usługami nieuciążliwymi”. Właśnie ten szczegół projektu zaniepokoił wiele osób.
Deklaracja Ratusza
Kupcy protestowali w obawie przed możliwą likwidacją ich miejsca pracy.
– To nasze źródło utrzymania – słyszeliśmy od handlujących.
– Targowisko jest niezbędne – mówili okoliczni mieszkańcy.
Natychmiast zaczęła się zbiórka podpisów pod petycją w obronie targu.
Równie błyskawicznie Ratusz zapewnił, że stragany nie znikną: – Ma tu być targowisko i niech ono będzie – deklarował Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Dawał również do zrozumienia, że miasto może wykreślić z projektu zapis o budynku usługowym. – Nie będziemy się upierali – skwitował.
Jest nowy projekt
Miejscy planiści ogłosili właśnie nowy, zmieniony projekt planu zagospodarowania Bronowic. Ta wersja jednoznacznie przesądza o tym, że handel w obecnej formie ma tu pozostać. Jako jedyny dozwolony typ zabudowy wymieniono w projekcie „zabudowę o charakterze targowiska”. Inne usługi są możliwe, ale wyłącznie „sytuowane w ramach targowiska”.
Plan nie wyklucza jednak modernizacji targu, dopuszcza stawianie budynków „o funkcji usługowej z zakresu targowiska”, mających nie więcej niż jedną kondygnację, co w praktyce pozwala chociażby na lepsze zadaszenie.
To nie tylko targ
Projekt planu zagospodarowania (zarówno w poprzedniej, jak i w obecnej wersji) wyklucza jakąkolwiek zabudowę kilku terenów zielonych: przy ul. Majdan Tatarski, między ul. Plagego i Laśkiewicza a ul. Przecznica oraz między Krańcową a równoległym do niej, długim i wysokim blokiem przy Pogodnej 34.
Czy coś poprawić?
Do 12 stycznia można zgłaszać miejskim planistom swoje uwagi do przygotowanego przez nich projektu planu zagospodarowania Bronowic. Można je zgłaszać pocztą tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub poprzez stronę internetową decyduje.lublin.eu.