Miasto przekazało informacje o liczbie turystów, którzy odwiedzili Lublin w pierwszym półroczu 2024 roku. Liczba zaskakuje i wskazuje na kolejny rekord.
Szykuje się rekordowy pod względem turystycznym rok dla Lublina. Jak na razie, tylko do czerwca miasto odwiedziło ponad 810 tys. turystów. To o ćwierć miliona więcej osób niż w pierwszym półroczu zeszłego roku.
Szczególnie duży jest wzrost zainteresowania wśród turystów zagranicznych. Przez 6 miesięcy do Lublina przyjechało ich aż 240 tys. (30 proc.) To trzykrotnie więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.
– Lublin staje się coraz bardziej popularny nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dogodne połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze, sprawiły, że miasto stało się dostępne dla gości przybywających z różnych kierunków. Z pewnością, nie bez znaczenia pozostaje także szeroka oferta kulturalna, która stała się wizytówką naszego miasta. Teraz, w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 rozwijamy ją o kolejne wyjątkowe inicjatywy. Mamy nadzieję, że działania te zachęcą wielu nowych podróżnych do poznawania Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą: Stare Miasto, Zamek Lubelski, deptak i Plac Litewski, Ogród Saski, a także Wieża Trynitarska z Archikatedrą Lubelską, Centrum Spotkania Kultur i Bazylika oo. Dominikanów.
Najwięcej turystów zagranicznych przyjechało do Lublina z Wielkiej Brytanii (35 proc.), Izraela (18 proc.), Niemiec (15 proc.), Białorusi (10 proc.) i Stanów Zjednoczonych (9 proc.). Aż 90 proc. zdecydowało się na jednodniowy pobyt w mieście. Z pozostałych 10 proc., większość zdecydowała się na pobyt z jednym noclegiem.
Statystyki prezentują się inaczej w przypadku turystów krajowych. Blisko 54 proc. turystów z różnych regionów Polski zdecydowało się na nocleg w mieście.
– W ogólnym ujęciu zauważane jest przesunięcie środka ciężkości z dwudniowych pobytów (23 proc. wszystkich nocujących krajowych) do wizyt trwających od 3 do 5 dni (38 proc.) – informuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.
Na dłużej chętniej pozostawali turyści z województw mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i małopolskiego.
Sumując liczbę turystów jednodniowych i spędzających w Lublinie dłuższy czas, najwięcej odwiedzało Lublin z województwa lubelskiego i mazowieckiego. Dalej na liście są mieszkańcy Małopolski, Śląska, Podlasia i Podkarpacia.
Patrząc na statystyki pod względem wieku, najwięcej turystów to osoby do 25 roku życia. Później są osoby w przedziałach 36-45 lat i 26-35 lat.
Dane o ruchu turystycznym gromadzi się na podstawie ruchów geolokalizacyjnych na zlecenie Miasta Lublin oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin.