Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

20 stycznia 2021 r.
17:28

Lubelscy uczniowie wrócili do szkół. "Są zachwyceni"

Autor: Zdjęcie autora ask

Uczniowie klas I – III wrócili do nauki stacjonarnej. Ci, którzy biorą udział w zajęciach nie mogą się nacieszyć. Koronawirus puka już jednak do podstawówek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To jest zupełnie inne życie! – tak powrót dzieci do ławek komentuje mama ucznia klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 w Lublinie. – Dziecko wstaje uśmiechnięte i chce od razu biec do szkoły. Po południu buzia mu się nie zamyka, bo opowiada co się wydarzyło i kto co powiedział. Nauczanie zdalne było w naszym domu koszmarem. Syn snuł się apatycznie po całym domu. Włączał komputer i szedł do łazienki, albo do kuchni. Nie był niczym zainteresowany. Po pierwszym dniu w szkole zaczął się uczyć i czytać lekturę. To jak cudowne ozdrowienie!

- Córka poszła do szkoły, a ja wróciłam do pracy. Obu nam zdalne wykonywanie zadań dało mocno w kość i obie cieszymy się z otwarcia szkół – mówi pani Karolina, mama drugoklasistki z 

Z mieszanymi uczuciami do szkół wrócili za to nauczyciele.

- Uczniowie są niewątpliwie zachwyceni powrotem do szkoły. Nauczyciele z punktu widzenia zawodowego odczuwają duża ulgę, bo mamy świadomość, że zwłaszcza dla najmłodszych dzieci edukacja jest najbardziej skuteczna gdy odbywa się stacjonarnie - mówi Katarzyna Olejnik, dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie. – Z drugiej jednak strony nauczyciele są ludźmi i część z nich przeżywa lęk i niepokój. Dotyczy to przede wszystkim nauczycielek nauczania wczesnoszkolnego, które są przecież trochę jak drugie mamy. Ciężko im zachować dystans, bo dzieci potrzebują bliskości i kontaktu, także fizycznego. W rozwiązaniu tej sytuacji na pewno bardzo pomogłyby przyspieszenie szczepień naszej grupy zawodowej. Większość nauczycieli deklaruje chęć skorzystania z nich.

W Paderewskim nauczanie odbywa się na podstawie scenariusza z jesieni, gdy w szkole mogły uczyć się tylko najmłodsze dzieci.

- Mamy np. podział szatni, a stołówka pracuje nie tylko na trzy zmiany, ale wyznaczone są w niej strefy dla poszczególnych oddziałów. Każda klasa ma też osobne przerwy, by dzieci nie kontaktowały się ze sobą – tłumaczy Olejnik. – Ponieważ dzieciom bardzo potrzeba normalności w tym szalonym świecie duży nacisk kładziemy na możliwie jak najczęstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zwłaszcza, że jest ku temu sprzyjająca pogoda. Naszych uczniów ogarnęło wręcz białe szaleństwo.

- Nauczyciele wrócili do stacjonarnej pracy raczej uśmiechnięci niż przestraszeni. Wszyscy widzimy potrzebę powrotu do tradycyjnego nauczania – mówi natomiast Ewa Sadowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980 w Lublinie. – Nie słyszę obaw. Część nauczycieli przechorowała już Covid. Część poddała się testom, z których żaden nie okazał się dodatnim. Teraz czekamy na szczepienia. Właśnie dostał informację, że nauczyciele są w pierwszej grupie osób mogących się szczepić i możemy się już rejestrować. Zainteresowanie nimi jest spore.

W „40” nauczanie odbywa się w oparciu o procedury wypracowane już w październiku, gdy w szkole uczyły się tylko najmłodsze dzieci.

- Pracujemy na dwie zmiany, do godz. 15.30. Między zmianami jest wietrzenie i dezynfekcja sal – mówi Sadowska. – Co bardzo ważne, żeby ograniczyć kontaktowanie się ze sobą uczniów poszczególnych klas udało nam się uruchomić 5 sal na działanie pięciu świetlic.

- Z powrotu do stacjonarnej nauki na pewno najbardziej cieszą się rodzice, którzy mogli wrócić do pracy oraz uczniowie. Tych ostatnich trudno wyciągnąć wręcz ze świetlic, bo w trakcie ich nieobecności zaszły duże zmiany. Dzięki budżetowi obywatelskiemu w świetlicach pojawiły się nowe zabawki, a w klasach tablice multimedialne - mówi Jolanta Józefaciuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie

W szkole dzieci z poszczeólnych oddziałów uczą się w odrębnych klasach. Dzięki temu, że uczniów jest mniej kazda klasa ma osobną toaletą. Dystans obowiązuje także w szatni. Nie ma tradycyjnych dzwonków - to nauczyciele ogłaszają przerwę tak aby dzieci jak najmneij kontaktowały się ze sobą.

- Z tego smaego powodu lekcje w poszczególnych klasach zaczynają się z 15-minutowym opóźnieniem - dodaje dyrektor Józefaciuk. - Szkoła  działa w oparciu o wszystkie wytyczne.

Na opublikowanej wczoraj rano liście placówek oświatowych pracujących w sposób hybrydowy lub zdalny w związku z epidemią koronawirusa znajduje się 10 pozycji. Częściowo zdalnie pracują: Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia nr 2 we Włodawie, Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie, Przedszkole nr 66 w Lublinie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy we Włodawie. Całkowicie zamknięte zostały: Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Radzyniu Podlaskim, Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia w SOS-W im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim (do 29 stycznia); Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy we Włodawie (do 31 stycznia).

- Na liście są też dwie szkoły podstawowe. Do 29 stycznia stacjonarnie pracuje Szkoła Podstawowa w Jarczowie. W zajęciach stacjonarnych nie bierze więc udziału 29 uczniów z trzech oddziałów klas I – III – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Do 22 stycznia tylko zdalnie działa też Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie. W ławkach nie może zasiadać tam 76 uczniów z 9 oddziałów klas I – III. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium