Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 października 2021 r.
12:21

Lublin. W jednej szkole wolne miejsca. Aby dostać się do sąsiedniej, rodzice przemeldowują dzieci

13 2 A A
Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie (fot. UM Lublin)

– Mimo wybudowania najnowocześniejszej szkoły w Polsce wciąż mamy problem z lawinową rozbudową Węglina Południowego i tam trzeba dosyć szybko podejmować decyzje – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. Rozmawiamy z nim o sytuacji szkół podstawowych w północnej części Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 wciąż skarżą się na wydłużone w tym roku godziny nauki. Wszystko przez przyjęcie dużej liczby pierwszoklasistów. Mówi się, że pani dyrektor chciała stworzyć mniej klas, ale były naciski „z miasta”.

– W rzeczywistości było wręcz przeciwnie. Rozmawialiśmy z panią dyrektor o tym, co można zrobić, żeby ten nabór ograniczyć. Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkoła podstawowa nr 16 ma olbrzymią renomę i rodzicom zależy, żeby uczyli się w niej ich dzieci. Mamy również świadomość, że problem trzeba rozwiązać. Przypomnę również, że niedaleko „Szesnastki” znajdują się bardzo dobre szkoły, jak placówki numer 43 i 5, w których jest więcej miejsca.

• Ale rodzice ich nie wybierają...

– Rodzice pierwszoklasistów decydując się na zapisanie dziecka do „Szesnastki” zdawali sobie sprawę z tego, że jest tam bardzo wielu uczniów i lekcje będą odbywały się dłużej niż w okolicznych szkołach. Mimo to wybierali właśnie ją. Nie mamy możliwości, żeby namówić ich do zmiany decyzji. Możemy oczywiście zastanawiać się nad wielkością obwodu szkoły przy ul. Poturzyńskiej i nad jego zmniejszeniem. To jedyny mechanizm, który możemy zastosować, ponieważ zgodnie z przepisami szkoła podstawowa ma obowiązek przyjąć każdego, kto jest zameldowany w jej obwodzie.

• Nie jest jednak tajemnicą, że są rodzice, którzy specjalnie przemeldowują dzieci, żeby zostały one przyjęte na Poturzyńską.

– W tym przypadku nie mamy żadnych prawnych narzędzi do zabronienia takich działań. Wydaje mi się jednak, że wkrótce ta sytuacja zostanie uporządkowania i rodzice przestaną wykorzystywać ten mechanizm. Choćby z uwagi na przepełnienie szkoły. Natomiast na pewno nie planujemy rozbudowy „Szesnastki”.

• Czy miasto myśli o budowie nowej szkoły w tamtej okolicy biorąc pod uwagę przepełnienie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Słowikowskiej i ewentualną budowę blokowiska na górkach czechowskich?

– Problem „Czternastki” będzie wkrótce rozwiązany, ponieważ przy Zespole Szkół nr 12 budujemy aktualnie dodatkowy pawilon. Zależy nam, żeby uczniowie mogli się w nim uczyć już od września następnego roku. Zdajemy sobie sprawę, że jest to jedna z tych dzielnic miasta, w której musimy na bieżąco reagować na pojawiające się problemy. Z tego samego powodu konieczne jest możliwie szybkie wybudowanie dwóch szkół w innych częściach miasta.

• Gdzie?

– Mimo wybudowania najnowocześniejszej szkoły w Polsce wciąż mamy problem z lawinową rozbudową Węglina Południowego i tam trzeba dosyć szybko podejmować decyzje. Kolejna lokalizacja to Ponikwoda. Spodziewamy się, że przedłużenie ulicy Węglarza będzie wiązało się z wybudowaniem w tym rejonie wielu nowych mieszkań, zatem szkoła w tym miejscu będzie bardzo potrzebna.

• Wracając jednak do Czechowa. Pojawiła się informacja, że zlikwidowana ma zostać Szkoła Podstawowa nr 34...

– Dobrze, że pani o to pyta, bo rzeczywiście słychać takie głosy, ale zapewniam, że to plotki. Nikt takiego pomysłu nie ma. „34” funkcjonuje normalnie, chociaż jest tam problem z naborem i w tym roku powstała tylko jedna klasa pierwsza. Uzupełniający nabór nie był konieczny, ponieważ brakowało chętnych. Aktualnie placówka planuje przeprowadzić szerokie działania promocyjne.

• Osoby wskazujące na plany zlikwidowania szkoły przy ul. Kosmowskiej twierdzą, że na budynek ten ma ochotę Szkoła Podstawowa nr 26.

– Na to wszystko patrzymy w kontekście plotek. Takich planów nie ma. Sytuacja szkoły „26”, która działa dziś w trzech budynkach wymaga jednak zmian. Mamy rzeczywiście kilka innych pomysłów związanych z odciążeniem przepełnionego budynku na Bronowicach. Analizujemy kilka scenariuszy. Na ten moment jednak za wcześnie o nich mówić, dopóki nie podejmiemy ostatecznej decyzji. Mogę tylko powiedzieć, że rodzice dzieci uczęszczających na Bronowicką oczekują, że rozbudujemy istniejący budynek. To jednak niemożliwe. Teren, na którym istnieje szkoła ma złe warunki budowlane, na głębokości metra pod ziemią jest już woda.

Warto w tym miejscu dodać, że szykujemy się do kompleksowej zmiany organizacji szkolnictwa specjalnego w Lublinie. Jest to związane z budową nowoczesnego ośrodka przy ulicy Wyścigowej. Byłby to ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami głównie ruchowymi, ale też dla dzieci niewidomych i niesłyszących. Wówczas w innych budynkach moglibyśmy stworzyć dogodną przestrzeń dla dzieci z autyzmem, które potrzebują specjalistycznych warunków i pobytu w małych 3-5 osobowych grupach. Dlatego trudno zaadaptować na ten cel istniejącą już szkołę.

• Czy wiadomo, kiedy ośrodek przy Wyścigowej mógłby przyjąć pierwsze dzieci?

– Uruchomiliśmy proces związany z ubieganiem się o środki zewnętrzne. W tej chwili mamy przygotowany program użytkowy. Podejmiemy działania, żeby w nowej perspektywie finansowej ten program się znalazł. Bardzo nam na nim zależy. Koszt jego realizacji to 100 mln zł.

Mariusz Banach (fot. UM Lublin)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty