Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

8 października 2021 r.
7:17

W Świdniku będą sprawdzać, czy mieszkańcy kompostują odpady zielone

0 4 A A
Kontenery na odpady zielone są ustawione m.in. przy ul. Polnej. W tym miejscu są też podrzucane śmieci
Kontenery na odpady zielone są ustawione m.in. przy ul. Polnej. W tym miejscu są też podrzucane śmieci (fot. Maciej Kaczanowski)

Czy i jak kompostowane są odpady zielone i kuchenne sprawdzą strażnicy miejscy. Z informacji spółki, która odbiera śmieci z terenu miasta wynika, że mimo akcji zachęcającej mieszkańców do kompostowania ilość zielonych odpadów się nie zmniejsza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Generalnie system segregacji odpadów w Świdniku jest bardzo prawidłowy i bardzo skuteczny. Ale co z tego, jak wykonanie nie jest zbyt dokładne – podsumował na ostatniej sesji rady miasta Krzysztof Falenta, prezes spółki Remondis Świdnik. W ubiegłym tygodniu jednym z tematów omawianych przez radnych była właśnie gospodarka odpadami komunalnymi.

W Świdniku za dużo jest odpadów zmieszanych.

– Głównym problemem kosztowym są też odpady biodegradowalne, zielone. To każdego miesiąca stanowi ok. połowy kosztów odpadów zmieszanych. To jest znaczna pozycja kosztowa w Świdniku – podkreślił prezes spółki Remondis Świdnik.

Tymczasem władze Świdnika już od pewnego czasu zachęcają mieszkańców domów jednorodzinnych do kompostowania odpadów biodegradowaych. Do kompostownika powinny trafiać m.in. skoszona trawa, opadłe liście, resztki obumarłych roślin z rabat kwiatowych i odpady kuchenne – obierki z warzyw i inne kuchenne resztki (oprócz kości). Za kompostowanie jest zniżka: właściciele posesji, którzy kompostują odpady bio płacą 4 zł miesięcznie mniej za śmieci za każdą osobę zamieszkującą posesję. Według danych Urzędu Miasta Świdnik 1774 osoby złożyły taką deklarację i ma zniżkę. Ratusz kupił też i przekazywał kompostowniki chętnym mieszkańcom (ponad 100 osobom).

Zdaniem prezesa spółki Remondis Świdnik akcja nie „zdaje egzaminów”, bo odpadów zielonych nie jest wcale mniej: – Nie ma kontroli czy osoba, która posiada kompostownik nie korzysta też z ogólnodostępnych kontenerów na odpady zielone (są rozstawione na terenie miasta-red.) – mówi Krzysztof Falenta, który zauważył też, że Świdnik jest „jedyną gminą w Polsce, która zdecydowała się na zbiórkę odpadów zielonych”. – Do tego jeszcze każdego miesiąca odbieramy po 2 worki od mieszkańców z takimi odpadami. To jest ewenement w skali kraju.

Zdaniem Marcina Dmowskiego, zastępcy burmistrza Świdnika, na wymierne efekty kompostowania trzeba jeszcze poczekać. – To wszystko wymaga czasu. Trudno spodziewać się wyników po zaledwie kilku miesiącach – uważa Dmowski. – Przewidujemy, że to czy kompostowniki się sprawdziły będziemy mogli ocenić dopiero po jakiś 3 latach.

Ale kontrole będą. – Być może rozpoczną się jeszcze w tym roku – przewiduje Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. – Będziemy sprawdzać czy osoby, które zadeklarowały, że kompostują odpady rzeczywiście to robią.

Tymczasem inną kwestia poruszaną przez radnych była sprawa podrzucania śmieci w pobliżu wiat śmietnikowych. – Nie śmiećmy sami sobie – apelował radny Andrzej Krupa. – Zawracajmy uwagę na tych, którzy odpady mam podrzucają. Dbajmy o lepszą segregację, bo od tego zależy opłata, przynajmniej w tej części zależnej od mieszkańców.

Do reagowania na takie sytuacje i np. spisywania numerów rejestracyjnych samochodów, którymi są przywożone do Świdnika odpady spoza miasta zachęcał radny Ireneusz Szutko: – Aby później Straż Miejska mogła ukarać tych podrzucających.

Jednym z miejsc w mieście gdzie stoją pojemniki na bioodpady i gdzie są podrzucane śmieci jest ul. Polna. W tym miejscu dzięki monitoringowi wpadł w wakacje m.in. mężczyzna, który podrzucił tutaj m.in. kosiarkę. Wniosek o jego ukaranie został już skierowany do sądu. Wśród ukaranych za zaśmiecanie jest m.in. mieszkaniec Lublina, który przy kontenerach zostawił gałęzie i liście ze ściętego żywopłotu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium