Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2022 r.
8:28

W wakacje lepiej nie chorować. Szpitale nie przyjmują na dwa oddziały dziecięce

Wiele szpitali w regionie boryka się z brakiem pracowników. Nawet wielomiesięczne poszukiwania lekarzy kończą się niekiedy fiaskiem
Wiele szpitali w regionie boryka się z brakiem pracowników. Nawet wielomiesięczne poszukiwania lekarzy kończą się niekiedy fiaskiem (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Urlop lekarza nie powinien oznaczać zawieszenia pracy całego oddziału, a tak się jednak niestety dzieje. Dezorganizacja pracy szpitalnych oddziałów w regionie nie wynika tylko z sezonu urlopowego – po prostu lekarzy jest za mało.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 lipca nie działa już formalnie oddział pediatryczny w Powiatowym Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim. Wcześniej, od początku roku, jego działalność była zawieszona. – Powód jest jeden: nie ma pediatrów. Szukałem lekarzy od pół roku, zamieszczałem ogłoszenia i nie było zainteresowania – tłumaczy Gabriel Maj, prezes PCZ w Opolu Lubelskim.

Jeszcze w maju szpital we Włodawie cieszył się z dziesięciu nowych łóżek, które dostał bezpłatnie dla rodziców przebywających na oddziale pediatrycznym razem z dziećmi. W lipcu łóżka już nie mają komu służyć: także tutaj oddział pediatryczny przestał przyjmować. – Zawiesiliśmy jego działanie ze względu na braki kadrowe. Lekarze też potrzebują odpocząć i mają do tego prawo – wyjaśnia Teresa Szpilowicz, dyrektor szpitala we Włodawie.

Zabrakło rąk do pracy, bo na urlop poszło dwóch lekarzy. Dyrektor deklaruje jednak, że w planach jest powrót oddziału już w sierpniu. Ale jednocześnie podkreśla, że jego działanie przynosi szpitalowi ogromne straty, od początku tego roku już około 750 tys. zł.

– Jesteśmy pod ciągłą presją, wszyscy oczekują że będzie tu oddział dziecięcy. A tymczasem leczenie pediatryczne jest sezonowe – twierdzi Teresa Szpilowicz. Jej zdaniem żeby prowadzenie oddziału szpitalowi się opłacało, NFZ musiałby płacić za gotowość do pracy, a nie tylko za rzeczywiście zajęte łóżka. Innym problemem są kadry, których brakuje.

– Trudności kadrowe w okresie urlopowym rzeczywiście się zdarzają. Ale w naszym przypadku nie ma konieczności zawieszania oddziałów – przekonuje z kolei Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie.

Tutaj już od dawna obowiązuje zarządzenie, że od 15 czerwca do 15 września pracownicy nie mogą brać urlopów dłuższych niż dwa tygodnie, chyba że sytuacja na ich oddziale na to pozwala.

Niedługo normalnie ma zacząć działać tutejszy oddział dermatologiczny, który przechodził remont. – Oddział działał, ale był przeniesiony częściowo w inne miejsce – odpowiada dyrektor Ćwik.

Ale to właśnie o tym oddziale lekarka z innego szpitala w regionie mówi: „Jak nie covid, to malowanie ścian. A pacjenci są przekierowywani do nas”.

Pacjentów z poważniejszymi chorobami skóry odsyłają także ze Szpitala Wojskowego w Lublinie. Powód? Brak dermatologów chętnych do pracy w szpitalu. Ale brakuje tu także radiologów do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. – Zapraszamy wszystkich chętnych lekarzy, pielęgniarki i pozostały personel medyczny do współpracy z naszym szpitalem – zachęca płk Bogusław Piątek, zastępca komendanta 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Problem z dermatologami ma też szpital przy ul. Staszica. Lekarz dyżurny na oddziale dermatologii jest tylko do godziny 20. W nocy jego obowiązki przejmuje lekarz z innego oddziału. Jak wyjaśnia rzecznik SPSK 1 Anna Guzowska, rozporządzenie ministra zdrowia daje możliwość łączenia dyżurów lekarskich w oddziałach o charakterze zachowawczym.

Jeszcze z innych powodów nagle zabrakło lekarzy na oddziale Urazowo-Ortopedycznym w szpitalu przy al. Kraśnickiej. – Problemy wynikły z powodu zmiany organizacji pracy, która nie spodobała się lekarzom – tłumaczy Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Do niedawna na ortopedii przy al. Kraśnickiej działały dwa piony dyżurowe, ale decyzją dyrektora lekarze z jednego z nich mieli dyżurować w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

– Państwo doktorzy woleli dyżurować po dwie osoby na oddziale. A ja chciałem, żeby pacjenci na SOR nie musieli czekać na przyjazd lekarza z oddziału – wyjaśnia Piotr Matej.

Dwóch lekarzy złożyło wypowiedzenia, a czterem – ze względu na brak akceptacji zmian – umów nie przedłużył sam dyrektor. W związku z chwilowym brakiem lekarzy na dyżur na Kraśnicką przyjechał nawet ordynator z oddziału przy ul. Herberta. Teraz sytuacja się normalizuje. Dyrektor Matej dogadał się z dwoma nowymi lekarzami, którzy rozpoczną tu pracę. Dwóch kolejnych, po piątkowych rozmowach, jeszcze się zastanawia czy zaakceptuje zmiany organizacji pracy.

– W żadnym z oddziałów nie planujemy zawieszenia pracy – zastrzega Piotr Matej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki są już w drodze na najwyższy szczyt świata

Bychawianka i łodzianin są już w drodze na Everest. Udowadniają, że marzenia można spełniać

Wracamy do historii Magdaleny Gąbki z Bychawy i Marcina Góreckiego z Łodzi – pary podróżników, alpinistów i ultrabiegaczy. Po miesiącach przygotowań fizycznych, ale też finansowych, himalaiści są już w drodze na Mount Everest.

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty