Do 29 stycznia na terenie całego kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Ma to związek z obchodami przypadającej w niedzielę 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau
Zarządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Stopnie alarmowe obowiązują od czwartku 23 stycznia do środy 29 stycznia (do godz. 23.59). Ich wprowadzenie ma charakter prewencyjny i związane jest uroczystościami rocznicowymi w Oświęcimiu.
Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane przy organizacji w Polsce innych międzynarodowych wydarzeń, np. ministerialnego spotkania w Warszawie poświęconego bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach czy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Na terenie województwa małopolskiego, gdzie odbędą się główne uroczystości, wprowadzono drugi stopień (w czterostopniowej skali) alarmowy BRAVO. W pozostałej części kraju (w tym w woj. lubelskim) obowiązuje pierwszy stopień ALFA.
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, może on zostać wprowadzony w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.
W trakcie jego obowiązywania wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji (tel. 112 i 997).
Ponadto, na terytorium całej Polski obowiązuje także pierwszy stopień ALFA-CRP, dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Z apelem o monitorowanie sytuacji do dyrektorów podległych sobie jednostek i instytucji zwrócił się marszałek województwa. Informacja w tej sprawie trafiła m.in. do pracowników Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, którzy zostali zobowiązani do zapoznania się z wytycznymi w tym zakresie.
– Równocześnie proszę wszystkich o zwrócenie uwagi na osoby wzbudzające podejrzenie w obiekcie CSK – możemy przeczytać w piśmie podpisanym przez zastępcę dyrektora instytucji ds. administracyjno-technicznych.
Szczególnych środków ostrożności nie wprowadza natomiast podległy lubelskiemu Urzędowi Miasta Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zarządza m.in. kompleksem basenów Aqua Lublin i lodowiskiem Icemania.
– My nie jesteśmy w żaden sposób poinformowani, ani zobowiązani do jakiegokolwiek przedsięwzięcia w związku z tym alarmem. Taką informację dostały służby porządkowe w mieście. Na chwilę obecną działamy zgodnie z obowiązującymi na co dzień procedurami – informuje Katarzyna Łepek-Gaweł z MOSiR.