Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2015

19 października 2015 r.
14:12

Jakich polityków nam potrzeba na obecne czasy

Agnieszka Smreczyńska-Gąbka
Agnieszka Smreczyńska-Gąbka

Rozmowa z Agnieszką Smreczyńską-Gąbką, ekspertem ds. zarządzania, strategii rozwoju i strategii marki, coachem, przedsiębiorcą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak ocenia Pani z punktu widzenia człowieka mającego doświadczenie w pracy z przedsiębiorcami, samorządowcami, uczelniami obecną sytuację w Polsce i Europie?

– Nie jestem specjalistką od wszystkich aspektów, które należałoby przeanalizować, żeby wyczerpująco odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Mnie osobiście drażnią ogólne stwierdzenia, które bardzo często mylnie przedstawiają stan faktyczny. Dlatego nie będę wygłaszać opinii typu „jest bardzo źle” lub „jest bardzo dobrze, chociaż mogłoby być lepiej”. W Europie zachodzą obecnie procesy, których rezultaty poznamy dopiero za kilka lat. Naturalnie niepokoi mnie brak wspólnej wizji w wielu ważnych kwestiach, np. bezpieczeństwa, czy kierunkach rozwoju przemysłu oraz energetyki. Dlatego uważam, że mamy do czynienia z kryzysem struktur, które miały jednoczyć gospodarczo i społecznie stary kontynent.
Jestem przekonana, że ucieczka od chrześcijańskich korzeni Europy nikomu nie wyjdzie na dobre. Upadek wielkich cywilizacji rozpoczął się od upadku moralnego narodów, które w centrum swojej egzystencji postawiły pieniądz i łatwy sposób życia. Stanowczo będę sprzeciwiać się budowaniu systemu Państwa bez wartości chrześcijańskich. Tym, którzy mają problemy ze zrozumieniem kierunków zmian naszej rzeczywistości, proponuję rzetelną analizę historyczną losów Polski i Europy w ostatnich dwóch tysiącleciach. Człowiek jest silny we wspólnocie, która wyznaje te same wartości i to jest oczywiste.

• Czy uważa Pani, że takie działania polityków są zamierzone, czy wynikają z niewystarczającego przygotowania do pełnienia funkcji publicznych?

– Nie powiem niczego nowego, jeżeli przypomnę słowa wielkich ludzi, że człowiek bez wartości i wiary staje się podatny na manipulacje i łatwiej nim kierować. Obserwuję to, co się dzieje i widzę, że wielu polityków proponujących laicyzację państwa, zdaje sobie sprawę, do jakiej sytuacji chce doprowadzić i tym bardziej zachodzę w głowę, dlaczego nikt ich nie powstrzymuje.
To nie mogą być działania nieprzemyślane, np. propozycja wycofania religii ze szkół. Ludzie, którzy namawiają do „uwolnienia się od Kościoła”, moim zdaniem nie potrafią wskazać konsekwencji takiej drogi, albo nie chcą, bo wiedzą, że jest to droga donikąd.

Znając mechanizm ludzkiego rozumowania i działania, każdy poważny polityk powinien wiedzieć, że drzewo bez korzeni obumiera, ziemia bez wody wysycha, a człowiek bez religii i wartości staje się pusty, a jego życie ogranicza się do tego, co tu i teraz. Służba publiczna to wyróżnienie, zaszczyt i odpowiedzialność za stan państwa, dlatego nie można tematu wyborów traktować mało poważnie. Przyznam, że „produkowanie tanich spektaklów” jest dla mnie osobiście stratą czasu i obrażaniem obywateli.

Z drugiej strony, jeżeli mówi się o kryzysie w poszczególnych obszarach naszej gospodarki czy spraw społecznych, a nie proponuje systemowych rozwiązań, to niestety rozporządzeniami przygotowywanymi na kolanie nic się nie zmieni. W Polsce wiele problemów wymaga konkretnego i specjalistycznego podejścia. Ze zdziwieniem wsłuchuję się obecnie w wiele nieprzemyślanych propozycji dotyczących zmian w ZUSie czy NFZ, które graniczą z absurdem. Liczne reformy są koniecznością i nie mogą być odkładane na kolejne lata, ale rozwiązania, które się wprowadzi, nie mogą doprowadzić finansów państwa do ruiny. Obywatele w Polsce nie są masą, którą można manipulować i kształtować jak się tylko podoba. Jesteśmy narodem o ogromnym potencjale i należy nas traktować poważnie.

Jeżeli komuś się wydaje, że mamy krótką pamięć lub problemy z kojarzeniem faktów, to popełnia strategiczny błąd. Mamy wielu mądrych ludzi, specjalistów w dziedzinie ekonomii, przemysłu, medycyny, rolnictwa czy stosunków zagranicznych, dlaczego nie można czerpać z ich wiedzy? Nasze prawo, np. dotyczące spraw gospodarczych czy karnych, wymaga naprawdę głębokiej reformy, która dopasuje przepisy do rzeczywistych potrzeb, a stanowienie tego prawa powinno przestać być poligonem lub laboratorium doświadczalnym.

• Czego Pani brakuje w obecnej dyskusji wyborczej?

– Nie chciałabym odpowiedzieć jednym zdaniem – brakuje merytorycznych argumentów, ponieważ takie się zdarzają, ale kultura politycznego dyskursu pozostawia wiele do życzenia.
Ta kampania przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Poziom widowiska, które trwa od kilku tygodni jest coraz bardziej marny. Wielu obywateli ma prawo czuć się zlekceważonymi, bo oczekiwania związane z jakością uprawiania polityki, po 25 latach demokracji, są dużo wyższe. Sama zmiana fryzury, okularów na siwą brodę, naklejek na autobusie czy treści ulotki nie wystarczą. Ponadto brak tematycznych debat wokół konkretnych tematów, powoduje, że wyborcy z dnia na dzień są coraz bardziej zmęczeni całą sytuacją. Jeżeli celem tak prowadzonej kampanii miało być zmęczenie obywateli, to cel został osiągnięty.

Czego brakuje mi w obecnej dyskusji wyborczej? Chciałabym wiedzieć, jakie będą resorty w docelowym rządzie, bo uważam, że ryba psuje się od głowy. Podział ministerstw w Polsce uważam za przeżytek, bo nie jest dostosowany do nowych wyzwań. Należy przyjrzeć się np. rządowi Niemiec i zastanowić, czy taki podział zadań nie ułatwia zarządzania państwem. Od wielu lat uważam, że brakuje u nas np. Ministerstwa do spraw Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Młodzieży oraz Ministerstwa Gospodarki i Technologii. Działalność tych dwóch ministerstw w Niemczech śledzę od 2011 roku i jestem przekonana, że ich utworzenie w Polsce jest potrzebą czasów. Współpracując z samorządami i przedsiębiorcami, widzę konieczność zajęcia się kluczowymi sprawami rozwoju, a w moim przekonaniu jest to rozwój gospodarczy poprzez nowe technologie oraz ułożona z głową polityka dotycząca rodzin, osób starszych, dzieci, kobiet i młodzieży.

U naszych zachodnich sąsiadów nie ma Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Skarbu czy Szkolnictwa Wyższego. Jednak są tam ministerstwa: Edukacji i Badań Naukowych, Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast. Uważam, że trzeba tak skonstruować rząd, aby czerpać dobre wzorce od silnych partnerów i przyspieszyć konieczne zmiany.

Jako osoba zajmująca się strategiami rozwoju uważam, że trzeba odpowiednio poukładać szkielet organizmu, jakim jest Państwo i uporządkować procesy legislacyjne i finanse w tym narzędzia polityki fiskalnej. Jestem przekonana, że taka racjonalnie poukładana struktura, da korzyści obywatelom, samorządom i przedsiębiorcom.

• W takim razie, na kogo warto głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych?

– Uważam, że w najbliższych wyborach parlamentarnych należy przede wszystkim kierować się kwalifikacjami oraz postawą moralną potencjalnych posłów i senatorów. Tak jak w szkole chcemy, żeby nasze dziecko uczył najlepszy nauczyciel, a w przychodni leczył najwyższej klasy specjalista, również politycy powinni wykazywać się kompetencjami i osiągnięciami.

Chciałabym, żeby posłowie, którzy mają nas reprezentować znali się na gospodarce i sprawach społecznych, bo wtedy możemy oczekiwać, że zmiany nadejdą szybciej, a wydatkowane środki z budżetu będą rozdysponowywane racjonalnie. To, że komuś wydaje się dzisiaj, że może nauczyć się wszystkiego i zostać bardzo dobrym politykiem w ciągu kilku tygodni kampanii wyborczej jest niedorzeczne.

Osoby, które nigdy nie pracowały w przedsiębiorstwie, w gospodarstwie rolnym czy samorządzie lokalnym lub instytucji publicznej, albo organizacji społecznej i są jedynie „politykami z urodzenia”, nie wróżą nic dobrego. Uważam, że nie mamy czasu na eksperymenty polityczne. Zasługujemy na mądrych ludzi, którzy będą nas godnie reprezentować.

Zdaję sobie sprawę, że nie święci garnki lepią, co oznacza, że nie trzeba być wyjątkową osobą, aby coś zrobić, jednak kierując się doświadczeniem i wiedzą, twierdzę, że polityka to służba publiczna i nie każdy się do niej nadaje.

Tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918 a przed II wojną światową mój pradziadek Tadeusz Smreczyński został burmistrzem miasteczka Zator. Nie brał udziału w kampanii wyborczej, po prostu był szanowanym obywatelem, prowadził piekarnię, w której zatrudniał mieszkańców i dzielił się z najuboższymi tym, co posiadał. Rajcy miejscy zaprosili go do ratusza i poprosili o przyjęcie funkcji burmistrza miasta – tak opisuje tę historię prof. Grzybowski.

Dlaczego o tym wspominam? Wydaje mi się, że powinniśmy jako naród dać sobie chwilę na refleksję i dokonać rzetelnego osądu rzeczywistości, bez emocji i zbędnych uwag. 25 października powinniśmy wybierać takich ludzi, którzy rzeczywiście mogą wylegitymować się konkretnymi osiągnięciami i wiedzą, aby nie zmarnować najbliższych lat. Z naszych wyborów rozliczą nas dzieci i wnuki.

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!