Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2022 r.
13:04

Tak powinno remontować się zabytki. Te miejsca dostały Laur Konserwatorski 2022

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

Przedszkolaki siedzące na oryginalnym XIX-wiecznym parkiecie? Tak teraz jest w bibliotece gminnej w Rybczewicach, mieszczącej się w dawnej ziemiańskiej siedzibie. Gmina wyremontowała dwór tak dobrze, że właśnie został wyróżniony Laurem Konserwatorskim. Nagród jest więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek, podczas uroczystego spotkania, uhonorowani zostali gospodarze zabytków, którzy ze szczególną dbałością i kompleksowo przywrócili im świetność. Podczas tegorocznej edycji konkursu, Laur Konserwatorski został przyznany czterem obiektom z terenu naszego województwa. Jednym z nich jest gmina Rybczewice, która została wyróżniona za prace restauratorskie i konserwatorskie przy tamtejszym dworze.

– Jest po prostu pięknie. Mamy teraz dużo miejsca na pracę nad księgozbiorem i jest przestrzeń na zajęcia i spotkania z czytelnikami. Wcześniej to ja chodziłam do przedszkoli i szkół prowadzić z dziećmi zajęcia biblioteczne, wreszcie one mogą przyjść do biblioteki. Jesteśmy w nowej siedzibie od dwóch miesięcy, a już widzę, że mi przybywa młodych użytkowników. Wracają po pierwszej wizycie i to z rodzeństwem – mówi Ewa Rogalińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybczewicach, która z pracownikami wiosną spakowała w pudła 11 tysięcy książek i przeniosła się do stojącego w parku dworu.

Rybczewice. Wnętrze salonu ziemiańskiego dworu, dziś biblioteka (fot. BibliotekaRybczewice / Facebook)

W efekcie dzieci, które przychodzą na zajęcia i korzystają z czytelni popularno-naukowej, gdzie zgromadzono między innymi podręczny księgozbiór, siedzą na poduchach na oryginalnym, XIX-wiecznym parkiecie. To, jak wyjaśniał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, jeden z cennych elementów wystroju ziemiańskiego dworu, tak zwany parkiet taflowy (elementy z różnego rodzaju drewna) z intarsjami (wzór z innego gatunku drewna). Po tylu latach i po renowacji robi wrażenie.

– Staramy się go wyeksponować, nie niszczyć krzesłami. Dzięki temu stworzyła się przestrzeń do spotkań z młodymi czytelnikami. Po otwarciu mnóstwo osób przyszło, żeby zobaczyć wnętrza. Przecież jeszcze trzy lata temu tu była ruina – dodaje dyrektorka, która planuje zakup miękkich siedzisk i sukcesywną wymianę mebli.

Szefowa biblioteki pamięta wygląd dworu sprzed renowacji, ale Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice, zna nieruchomość i park od urodzenia. Pochodzi z Rybczewic i przyznaje, że jest z tym miejscem związana sentymentalnie.

– W pałacu spędziłam mnóstwo czasu, bo się w nim uczyłam. Chodziłam do podstawówki, a potem do średniej szkoły – wspomina. Gdy tylko została wybrana na wójta, na pierwszej sesji przedstawiła pomysł renowacji. – Nie było problemu ze zgodą radnych, bo począwszy od projektu, pieniądze były zewnętrzne. Jesteśmy małą gminą, nie byłoby nas stać na 10 proc., co ja mówię na 1 proc. własnego wkładu – tłumaczy pani wójt, która w piątek odbierała od wiceministra kultury, generalnego konserwatora zabytków, Jarosława Sellina, Laur Konserwatorski.

Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice, podczas uroczystości wręczenia nagrody (fot. Maciej Kaczanowski)

Dlatego inwestycja została podzielona na kilka etapów. Najpierw mieszkańcy dostali park, do którego wiedzie odnowiona brama, jest plac zabaw, siłownia. Ostatnio przybyła tężnia. Teraz korzystają z dworu, w którym spotykają się seniorzy, członkinie kół gospodyń wiejskich, jest miejsce na organizację spotkań, konferencji i wystaw. Przychodzą użytkownicy biblioteki, a jest ich dobrze ponad dwustu.

– Za chwilę zaczynamy kolejną część inwestycji, rewitalizację dawnych stawów rybnych. Kiedy wiosną je osuszyliśmy, okazało się, że gmina ma kilka ton ryb różnego gatunku. W projekcie, oprócz lekkiego pogłębienia stawu, jest budowa mola, pomostów, wszystko będzie oświetlone. Ponieważ ryby wrócą, będziemy natleniać wodę, więc pojawią się pływające fontanny – planuje Elżbieta Masicz, która jest wójtem Rybczewic drugą kadencję.

Oprócz niej, okolicznościowe plakiety towarzyszące Laurom Konserwatorskim odebrali: ks. kan. Jerzy Tworek, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju i wyposażeniu kościoła; ks. Zbigniew Pietrzela, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Jakuba Większego Apostoła przy ul. Głuskiej 145 w Lublinie – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju malarskim wnętrza kościoła oraz Adam Grzesiuk wójt gminy Puchaczów – za prace restauratorskie i konserwatorskie przy Dworze Lachertów w Ciechankach (Łańcuchowskich).

Organizatorem konkursu Laur Konserwatorski, który wyłonił już 90 laureatów, jest Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tym roku odbyła się dwudziesta trzecia edycja. Wręczenie nagród zorganizowano w Muzeum Narodowym w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty