Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

18 stycznia 2008 r.
16:52
Edytuj ten wpis

Czas na wysoką rozdzielczość HDTV

0 0 A A

Jeszcze dwa lata temu płaski telewizor był kaprysem najbogatszych. Dziś ceny spadły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
tak, że warto zastanowić się, czy już wchodzić w cyfrową telewizję. Kto raz zobaczy film z platformy nadającej programy w wysokiej rozdzielczości nie zechce wracać do standardowego obrazu. Różnicę widać gołym okiem. To największa rewolucja od czasów wprowadzenia kolorowego telewizora.

Dziś aż trzy platformy cyfrowe prześcigają się w walce o klientów. Elementem przetargowym są kanały z napisem HDTV. Kiedy przedstawiciele Canal + i Cyfrowego Polsatu przekonywali, że Polacy nie są zainteresowani HDTV - ITI Neovison pracowało nad telewizją "n”. Dziś telewizja "n” ma w ofercie kilka programów nadawanych w wysokiej rozdzielczości. Kolory są kryształowo czyste, obraz ostry jak żyleta. Jak w filmie na DVD. Jest co podziwiać.

W Cyfrze + widzowie podziwiają przede wszystkim kanał National Geografic. Zwolennicy meczów też mają dobrze. Obie platformy dogania Cyfrowy Polsat, który jako pierwszy wyemitował sygnał HDTV w czasie Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Jaki telewizor?

Wiadmo, że już nie analogowy klasyk z kineskopem. Wychodzi z produkcji. Ani potężny telewizor projektorowy, który wymaga zaciemnionego pokoju. W dzień trudno cokolwiek w nim zobaczyć.

Do wyboru mamy płaskie telewizory LCD lub plazmy. Jeśli masz mieszkanie, w którym zmieści się co najwyżej ekran o przekątnej 42 cale - wybierz LCD. Dostaniesz obraz ostry jak żyleta.

Jeśli chciałbyś mieć 50 cali - rozejrzyj się za plazmą. Kolory będą pełniejsze, szczegóły drugiego plany widoczne. Ale uwaga: plazmy mają krótszy żywot (płaski telewizor LCD pochodzi dwukrotnie dłużej).


Ważne gniazda

Z reguły oglądasz w sklepie przód telewizora. Jeśli już zdecydowałeś się na plazmę lub LCD zajrzyj, co widać z tyłu. Dwa złącza HDMI - to minimum. Do jednego podepniesz cyfrowy tuner HDTV, do drugiego odtwarzacz płyt DVD/HDTV czy Blu-ray. Ale to może być mało. Co z synem, który bawi się grami z konsoli? Trzecie wejście na pewno się przyda. Najlepiej z przodu, żeby dzieciak nie grzebał ci w kablach z tyłu telewizora. Do nowoczesnego telewizora wysokiej rozdzielczości możesz podłączyć jeszcze kamerę HDTV lub aparat cyfrowy.

Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz

Na ekranach nowoczesnych telewizorów cyfrowych zobaczysz nalepki "HD ready” lub "Full HD”.

O co chodzi? O częstotliwość.

Telewizory HD ready - pracują w rozdzielczości 1280x720 pikseli. Telewizory Full HD - pracują w rozdzielczości 1920x1080 pikseli.
Oczywiście rozdzielczość wyższa jest lepsza. Tak jak w cyfrowych aparatach fotograficznych.

- Jeśli już inwestujemy w telewizor nowej generacji warto postawić na Full HD - mówi Mariusz Fac z Media Markt.

Ale jest jedno "ale”. Platformy cyfrowe nie nadają jeszcze programów w pełnej HD. Dlaczego? Ogranicza ich niedostateczna przepustowość strumienia danych. Na to jeszcze trzeba poczekać.


Jeśli nie telewizor, to co?

Wyobraź sobie taką scenę. Przychodzisz w odwiedziny, gospodarz naciska pilot i na ścianie pojawia się niewiarygodnie czysty obraz. Obraz jest równie ostry jak na LCD. Kolory są naturalne jak w plaźmie. I ta niewiarygodnie głęboka czerń, która sprawia, że czujesz się jak w kinie. Gospodarz zainwestował w projektor do domowej rozrywki (nie mylić z telewizorem projektorowym).

Taki projektor kinowy ma niewiele wspólnego z biznesowym projektorem do multimedialnych prezentacji. To super maszyna do wyświetlanie perfekcyjnego obrazu uzbrojona w sprytną technologię, która wielokrotnie podnosi kontrast i głębię czerni.

Tylko ta cena... Od 12 tysięcy w górę.

HD Ready

bardziej chwyt marketingowy. Oznacza, że telewizory są przystosowane do odbioru HDTV. Nie ma sensu w nie inwestować, koro są już Full HD. Jedynie telewizory Ready HD osiągające rozdzielczość 1366x768 mają jakiś sens.

Paleta kolorów

Im większa, tym dokładniejsze odwzorowanie rzeczywistego obrazu. Warto zwrócić uwagę na naturalność wyświetlanych kolorów (np. kolor ludzkiej twarzy) - czy obraz nie ma przebarwień w stronę czerwonego lub niebieskiego koloru.

HDTV

(High Definition Television) - nie dość, że obraz jest lepszy, to zwyczajnie więcej widać; zwłaszcza na drugim czy trzecim planie.

Kontrast

Różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem na matrycy. Im wyższe proporcje, tym lepszy obraz. czyli lepszy będzie kontrast 5000:1 niż 3000: do jednego.

Jakość kolorów

Głównym, czynnikiem wpływającym na odwzorowanie kolorów jest jaskrawość. Problemem dla jasnych części obrazu jest natężenie niebieskiego i zielonego, które na tle intensywnej czerwieni są zwyczajnie blade. Tu przydają się specjalne funkcje telewizora, które dobierają intensywność barw; np. Wide Color Enchancer.

Pozostałe informacje

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi 66-letniemu mieszkańcowi powiatu opolskiego u którego policjanci ujawnili ponad 40 sztuk trofeów myśliwskich, narzędzia służące do kłusownictwa i aparaturę do nielegalnej produkcji alkoholu. Fani cyklu powieści o Jakubie Wędrowyczu, autorstwa Andrzeja Pilipiuka, mogą dostrzec podobieństwa między 66-latkiem a bohaterem literackim.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2

Horror w Suwałkach, Wilfredo Leon znowu wyciągnął Bogdankę LUK z dużych tarapatów

W spotkaniu 21. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2. Goście przegrywali już w setach 0:2, ale wrócili do gry dzięki Wilfredo Leonowi, który nie pierwszy raz w tym sezonie popisał się kilka razy świetną zagrywką.

Lubelska ekipa wioślarek

101,5 kilometra „machnęli” w Lublinie dla WOŚP

2166 osób wzięło udział w sobotnim wiosłowaniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy W Lublinie wielkie wisłowanie odbyło się w Centrum Handlowym Felicity. Wolontariusze przez 8 godzin „przepłynęli” 101,5 kilometra.

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 30-latek, który wsiadł za kierownicę busa. Świadkowie tego wybryku zawiadomili policję, która zatrzymała opitego szofera. Nie był to jego dziewiczy kontakt z policjantami drogówki, bo złapany jest objęty aktualnym zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz będzie się tłumaczyć przed sądem.

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

45-latek został ranny podczas rekonstrukcji potyczki związanej z obchodami powstania styczniowego w Zwierzyńcu. Według wstępnych ustaleń w czasie nabijania armaty doszło do samozapłonu ładunku, który zranił w rękę członka grupy rekonstrukcyjnej.

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Tłumy kibiców, dalekie skoki, wielkie emocje i niespodziewane zakończenie niedzielnego konkursu indywidualnego w Zakopanem. Po pierwszej serii wydawało się, że tylko kataklizm zabierze wygraną Anze Laniskowi. Tymczasem Słoweniec dał sobie odebrać wygraną na rzez Daniela Tschofeniga. Tuż za podium zawody zakończył za to Paweł Wąsek

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli

PGE Start Lublin przegrał z Anwilem Włocławek. Informacją dnia jest jednak to, że podopieczni Wojciecha Kamińskiego i tak będą rozstawieni w turnieju o Pekao S.A. Pucharu Polski, który odbędzie się w połowie lutego.

Polacy musieli w niedzielę uznać wyższość Szwajcarii

MŚ piłkarzy ręcznych: Polacy przegrali ze Szwajcarią i zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie

W trzecim spotkaniu podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski mężczyzn przegrała ze Szwajcarią 28:30 i zajęła ostatnie miejsce w grupie A. Biało-Czerwonym pozostała walka o Puchar Prezydenta IHF.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za tydzień. Sztaby szykują się do zbiórki, w internecie trwają już aukcje, gdzie można wylicytować ciekawe rzeczy. A jak to się wszystko zaczęło?

Prawy do lewego
foto
galeria

Prawy do lewego

To była noc pełna emocji, nostalgii i radości, czyli klasyczna impreza w Beretowym stylu. Z głośników popłynęły największe przeboje, a na parkiecie ogień do białego rana. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym

Prawosławni obchodzą Święto Jordanu, obrzęd święcenia wody w Bugu

Wierni prawosławni uczestniczyli w niedzielę w procesji nad Bug w Sławatyczach, gdzie dokonali obrzędu poświęcenia wody w związku ze świętem Chrztu Pańskiego zwanego też Świętem Jordanu. Prawosławni wierzą w jej moc uzdrawiającą i traktują jako źródło łask.

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast
galeria

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast

Prezydenci polskich miast, przedstawiciele Zarządu Związku Miast Polskich oraz przedstawiciele samorządów z całej Polski - ponad 200 osób uczestniczyło w czwartek i piątek w I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego miejscem spotkania stał się Chełm.

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL
Zdjęcia
galeria

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL

Pierwsi uczniowie zaczęli ferie zimowe. Część z nich wyjedzie za granicę, jeszcze inni w góry, a niektórzy nie wyjadą nigdzie. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądały ferie zimowe w PRL.

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Sceny były przerażające. Z okien wydobywał się gęsty dym, a na balkonie stały dzieci. Policjanci z Miączyna pierwsi dotarli na miejsce pożaru.

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król niedawno wrócił do Stali Kraśnik, a w sobotę już w pierwszym meczu kontrolnym w barwach nowej-starej drużyn wpisał się na listę strzelców. Niebiesko-żółci zremisowali z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium