Rosnące zużycie energii elektrycznej, tony szkodliwego CO2, 250 miliardów foliówek zaśmiecających środowisko naturalne
Jesteśmy daleko za Francuzami
- Ostatnie 5 lat spędziłam we Francji. Tam prawie wszyscy chodzą na zakupy ze swoimi torbami albo plecakami. Bułki, owoce czy warzywa można też ładować w papierowe opakowania - mówi Monika Kowalczuk, absolwentka anglistyki. - Szkoda że nie bierzemy przykładu z Francuzów- dodaje.
Cierpi środowisko
- Staram się dbać o środowisko, przynajmniej to, w którym przebywam. Dlatego na zakupy chodzę zwykle z płócienną torbą. Jest pojemna, wytrzymała, no i ekologiczna - tłumaczy Milena Predyszczuk, studentka Akademii Rolniczej w Lublinie.
Środowisku naturalnemu zagraża już sama produkcja torebek z folii, podczas której wykorzystuje się ogromne ilości energii. To z kolei wiążę się z emisją do atmosfery szkodliwych gazów.
Foliówkom stop
• duża pojemność;
• wytrzymałość ;
• przyjazność środowisku.
- Dziś takie torby stają się coraz bardziej popularne, także ze względu na ich wygląd. Noszenie ekologicznej torby jest po prostu modne. Chronimy naturę, w zamian dostając ciekawy dodatek do naszego płaszcza - twierdzi Małgorzata Polskowska, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lublinie.
Ministerialny plan
- Chodzi nam o zmniejszenie ilości używanych toreb. Klient sklepu używa jej średnio przez pół godziny. A torby są po prostu niebezpieczne. Brudzą miasta, połykają je ptaki, które przez to zdychają - przekonywał niedawno w "Gazecie Wyborczej” Michał Milewski z Ministerstwa Ochrony Środowiska.
Ile trzeba byłoby zapłacić za torbę? Prawdopodobnie około
10 groszy od torebki.