Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej ma już nową siedzibę. To pięknie wyremontowana Wikarówka, w której czynna jest nowa ekspozycja. Można ją zwiedzać bezpłatnie przez pięć lat
Zamość Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki. Tak nazywa się otwarta dla zwiedzających nowa placówka muzealna Zamościa, jej siedzibą jest sąsiadujący z katedrą dom wikariuszy. Podczas prac została odtworzona historyczna bryła Wikarówki. Zmiany widać z daleka, bo budynek pamiętający XVII wiek zyskał wysoki mansardowy dach kryty ceramiczną dachówka.
Projekt o którym władze kościelne i konserwatorzy mówili od 2017 roku zakładał przede wszystkim dostosowanie katedralnej plebanii do potrzeb katedralnego muzeum. Placówka, której historia sięga 1987 roku opuściła, również remontowaną Infułatkę.
W Wikarówce ma większą powierzchnię, jest miejsce na urządzanie wystaw czasowych i organizację warsztatów czy spotkań.
Na urządzonej ekspozycji zgromadzono najcenniejsze zabytki, wśród nich jest zbiór szat, naczyń, przedmiotów i ksiąg liturgicznych, relikwiarze, portrety infułatów i ordynatów, portrety trumienne, wota.
- Powstała strona internetowa poświęcona placówce. Tam można sprawdzić kiedy można zwiedzać ekspozycję. Przez pięć lat jest to bezpłatne – mówi ks. Robert Strus, proboszcz katedry zamojskiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza. – Remont Infułatki trwa. Kiedy zostanie udostępniona zwiedzającym jeszcze nie wiem. Na pewno w przyszłym sezonie turystycznym. Projekt powinniśmy rozliczyć do kwietnia przyszłego roku – dodaje.
Ekspozycja w Infułatce będzie miała inny charakter niż ta otwarta właśnie w Wikarówce. Choć gmach także zyskał nowy mansardowy dach to jego zabytkowe pomieszczenia będą bardziej wykorzystywane przez uczestników warsztatów i spotkań.
Planowane są cykliczne dotyczące: kamieniarstwa, sztukatorstwa, rzemiosła artystycznego, poświęcone zabytkowym księgozbiorom czy architektoniczne. Planowana tam wystawa ma nawiązywać do Fabrica Ecclesiae (po łacinie budowa kościoła). To termin oznaczający budowę świątyni, a także całokształt prac związanych z budową, przebudową lub remontem. W wypadku Infułatki będzie to historia katedry w Zamościu, dawnej kolegiaty.
Remonty zabytkowych obiektów były możliwe dzięki unijnej dotacji jaką dostała parafia. Projekt dostosowujący oba obiekty do potrzeb osób niepełnosprawnych dotyczy także zagospodarowanie terenu oraz elewacji wejścia do Kazamat Bastionu II.
Jak zwiedzić
Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki teraz jest otwierany między godz. 10 a 16 po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym (84 639 26 14). Od 1 maja od wtorku do soboty będzie czynny 10-16 a w niedziele i święta 13-16. Strona obiektu to www.muzeum.katedra.zamojskolubaczewska.pl