Dyplomy i pamiątkowe albumy otrzymali w nagrodę od władz powiatu biłgorajskiego działacze kultury. Lista wyróżnionych, którzy wzięli udział w poniedziałkowej uroczystości z okazji Powiatowego Dnia Twórcy Kultury jest bardzo długa. Poniżej charakterystyka każdej z nagrodzonych osób.
Wanda Buczek – od ponad 10 lat pracuje w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju, odpowiada za komputerowa bazę bibliografii regionalnej, współpracuje także ze szkołami w ramach lekcji bibliotecznych, spotkań autorskich oraz organizacji różnego rodzaju konkursów.
Anna Sobczak – pracownik Filii Bibliotecznej nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, od ponad 25 lat związana z pracą, odpowiada za nadanie odpowiedniego profilu zbiorów bibliotecznych, na bieżąco śledzi rynek wydawniczy, uczestniczy w Międzynarodowych Targach Książki.
GOK BIŁGORAJ
Jan Szymaniak – założyciel kapeli podwórkowej "Wygibusy”, która od 19 lat prowadzi, od 20 instruktor muzyczny GOK w Biłgoraju. Pan Jan od wielu lat prowadzi także zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina”. Pod jego opieka instruktorską pracują także zespoły "Czeremcha” w Gromadzie, "Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego oraz Zespół Śpiewaczy z Dereźni.
Ryszard Mazurek –kierownik zespołu Teatralno – Śpiewaczego w Nadrzeczu, Założyciel Stowarzyszenia "Moje Nadrzecze”, Pan Ryszard założył i prowadzi Klub Młodego Strażaka. Angażuje społeczność Nadrzecza do uczestnictwa w życiu społeczno-kulturalnym Gminy Biłgoraj.
TERESZPOL
Małgorzata Skiba – Prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Szozdy, założyciel KGW "Malwa” w Szozdach, Pani Małgorzata kultywuje Patriotyzm w pieśni i w piosence poprzez przygotowywanie dzieci i młodzieży do festiwali i konkursów.
Teresa Runo – zamieszkała w Tereszpolu, jako jedyna stosuje metodę skrobania pisanek, wykonuje również piękne hafty krzyżykowe.
POTOK GÓRNY
Czesława Śniosek – prezes Stowarzyszenia Wspierania Tradycji i Kultury "Przedmieście”. Wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych organizowanych na terenie Gminy Potok Górny.
Teresa Sarzyńska – prezes Stowarzyszenia "Dolina” w Lipinach Dolnych, udziela się przy organizacji imprez kulturalnych.
BISZCZA
Jadwiga Siek – pierwszy pracownik GOK w Biszczy, prowadzi świetlicę
Środowiskową "Iskierka” w Biszczy. W swojej długoletniej pracy podejmuje nowatorskie inicjatywy z zakresu animacji kulturalnej mieszkańców gminy Biszcza.
Mirosława Smyl – przewodnicząca KGW i zespołu śpiewaczego, inicjator różnego rodzaju kursów organizowanych w ramach KGW, zabaw tanecznych, form małego teatru i innych przedsięwzięć kulturalnych. Pani Mirosława jest Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Biszcza).
ŁUKOWA
Janina Bździuch – przewodnicząca Zespołu Śpiewaczego z Łukowej I
Violetta Tarda – pracownik biblioteki publicznej, Pani Violetta jest bardzo zaangażowana w rozbudzanie czytelnictwa wśród mieszkańców gminy (wskaźnik czytelnictwa w Łukowej jest najwyższy w województwie).
Anna Ferenc - pracownik Publicznej Biblioteki w Łukowej , pracuje wśród Polonii w Kazachstanie. Zajmuje się promocją kultury Polskiej, pomaga Kazachom w uzyskaniu Karty Polaka i możliwości studiowania w Polsce.
JÓZEFÓW
Elżbieta Jamroz – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, jest organizatorem licznych konkursów i imprez kulturalnych, wystaw i koncertów muzyki klasycznej.
Jan Pastuszek – rzeźbi z Józefowskiego wapienia, głównie o charakterze sakralnym. Jego rzeźby zdobią place kościelne w wielu zakątkach Polski.
FRAMPOL
Zofia Dubiel – inicjatorka założenia, a obecnie prezes Klubu Seniora przy MGOK we Frampolu, w okresie jej pracy w klubie seniora powstał chór mieszany i teatr seniorów.
Florianna Kiszczak – zamieszkała w Radzięcinie członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wieloletni pracownik biblioteki i nauczyciel, obecnie na emeryturze, pisze poezję i prozę. Pani Florianna jest wielokrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Jana Pocka. Wydała tomik poezji "W świętości pszenic”.
Krzysztof Jasiński – instruktor MGOK we Frampolu, nauczyciel muzyki w gimnazjum we Frampolu, założyciel i dyrygent chóru młodzieżowego "MILLENIUM”.
oraz:
Monika Białek –współtwórca i konferansjer Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej "Soli-Deo”, autorka programów publicystycznych, dziennikarka w mediach ogólnopolskich. W bieżącym roku ukazała się książka Pani Moniki pt. "Żebro Adama”
Ks. Mariusz Pastuszak – opiekun KSM we Frampolu, współorganizator koncertu ewangelizacyjnego – Biłgorajskie Forum Młodych
Ks. Witold Batycki – dziekan dekanatu Biłgoraj Południe, organizator imprez kulturalno-religijnych, dyrektor i budowniczy szkoły: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża JP II
Ks. Marcin Zaburko – wikariusz w Parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę
Marcin Łukaszczyk – Nauczyciel Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, przygotowuje imprezy kulturalno – patriotyczne dla młodzieży.
Teresa Kowal – vice-prezes stowarzyszenia Dąb w Ciosmach, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej
Maria Marzec – malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzi chór "STANISLAUS” przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym.
Marian Kucharczuk – nauczyciel Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu, prowadzi koło historyczne.
Adam Skakuj – działa w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, radny Rady Miasta Biłgoraj.
Grażyna Skakuj – organizator uroczystości patriotyczno – religijnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. ONZ w tym uroczystości upamiętniających śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.
Karolina Krzysztoń –organizator uroczystości patriotyczno-religijnych dla żołnierzy WIN i młodzieży powiatu Biłgorajskiego, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich "Wolność i Niezawisłość" Zarządu Okręgu w Lublinie. Pani Karolina była łączniczką z oddziału WiN Andrzeja Stachyry ps. "Saturnin” działającego na terenie Radecznicy.
Marian Szuper – rzeźbiarz od 2000r. (rzeźba w drewnie, płaskorzeźba). Autor wielu ciekawych prac, m.in. Stacje Drogi Krzyżowej (w kościele św. Cyryla i Metodego w Sahryniu oraz w Domu Księdza Seniora w Biłgoraju). Spod jego dłuta wychodzi "Sitarz Biłgorajski” – pamiątkowa statuetka.
Dr Krzysztof Garbacz– archeolog, autor wielu publikacji naukowych i kilku książek, miedzy innymi "Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych”.
Józef Stępień – poeta, współzałożyciel Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego
Anna Kozdra – organizator uroczystości patriotyczno – religijnych oraz odsłonięć tablic pamiątkowych w Parafii Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Pani Anna redaguje artykuły do "Posłańca św. Marii Magdaleny”.
Dr Eugeniusz Wilkowski – historyk, nauczyciel akademicki, autor publikacji
o historii Solidarności w regionie chełmskim, zamojskim i biłgorajskim.
Andrzej Kubina – fotografia artystyczna – autor albumu "BIŁGORAJ-Historia, Przyroda i Kultura”
Jan Różański – nauczyciel w Szkole Podstawowej i gimnazjum w Aleksandrowie, od 27 lat pracuje z zespołem śpiewaczym "Aleksandrowiacy”, prowadzi zespół wokalny "PICOLO” i zespół "ADJAŚKI” współpracuje także z młodzieżową orkiestrą dętą. Na przestrzeni ostatnich 8 lat zdobył 24 pierwsze miejsca w różnych konkursach.
Anna Iskra – wieloletni dyrektor MDK w Biłgoraju, jedna z twórców i założycieli zespołu Tańca Ludowego "TANEW”, aktywnie działający członek Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Tanew" - "Pokolenia", obecnie Pani Anna prowadzi zajęcia z polonią na UMCS w Lublinie ucząc tańców biłgorajskich.
Edward Łukaszczyk – autor książki "Wspomnienia z przeszłości Biłgoraj 1939 – 1944”
Beata Kasprowicz – nauczyciel w szkole podstawowej w Lipinach Dolnych – instruktor zespołów wokalnych.
Teresa Sadlak – malarka, pracownik Domu Kombatanta w Biłgoraju.
Ingrida Sokołowska – nauczyciel MDK organizator imprez kulturalnych, opiekun grupy wolontariuszy "Inicjatywa”
Iwona Pawlos – wice-dyrektor MDK, organizator imprez kulturalnych, prowadzi zajęcia dziennikarskie i młodzieżową telewizję "NA FALI”