Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 października 2023 r.
16:51

Był sąd, jest szkoła. W Pałacu Zamoyskich będzie centrum konferencyjno-hotelowe?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Pałac Zamoyskich to potężny gmach o powierzchni 6 tys. 570 m. kw. A na jego głównym, rozległym dziedzińcu rośnie wiele pięknych drzew. Tu też znajduje się pomnik Hetmana Jana Zamoyskiego
Pałac Zamoyskich to potężny gmach o powierzchni 6 tys. 570 m. kw. A na jego głównym, rozległym dziedzińcu rośnie wiele pięknych drzew. Tu też znajduje się pomnik Hetmana Jana Zamoyskiego (fot. Anna Szewc)

Taka idea pojawiła się jakiś czas temu. Później było o niej cicho, a teraz Zamość wraca do pomysłu stworzenia w Pałacu Zamoyskich centrum konferencyjno-hotelowego. Samorząd chce, by pieniądze na to wyłożył prywatny inwestor.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po raz pierwszy o takim wykorzystywaniu zabytkowego gmachu mówiono już 6 lat temu, kiedy z pałacu przy ul. Akademickiej na Starym Mieście miał się wyprowadzać sąd. Temat jednak ucichł, m.in. dlatego, że pomieszczenia zajęło I Liceum Ogólnokształcące. Szkoła musiała opuścić swoją właściwą siedzibę, gdy w budynku dawnej Akademii Zamojskiej rozpoczął się remont. Ale już dobiega końca, liceum zaś szykuje się do przeprowadzki.

Dlatego miasto Zamość ogłosiło oficjalnie, że szuka „inwestora z wizją” gotowego wyłożyć pieniądze na remont pałacu i uruchomienie w nim centrum konferencyjno-hotelowego. Miałoby się to odbyć na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wzorcem ma być podobne przedsięwzięcie zrealizowane w Lądku-Zdroju..

– Było tam sanatorium i w parnterstwie publiczno-prywatnym zostało ono przekazane przedsiębiorcy na bodajże 30 lat. On je wyremontował, dokończył budowę nowego budynku, zrobił prężnie działające przedsiębiorstwo – opowiada Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Dodaje, że miastu zależy na dwóch głównych aspektach. Pierwszy to bardzo kosztowany, sięgający ponad 100 mln zł remont pałacu, na co miasta po prostu nie stać.

– Oczywiście możemy pozyskać środki zewnętrzne z różnych programów, ale uważamy, że są ważniejsze potrzeby w mieście – tłumaczy samorządowiec.

Kolejny aspekt to komercjalizacja obiektu i przystosowanie go do potrzeb rozwoju turystyki, na czym miasto na pewno by skorzystało.

Zwłaszcza, że w sezonie turystycznym Zamość cierpi na brak miejsc noclegowych. Jest ich teraz ok. 1,9 tys. w mieście i okolicznych miejscowościach, a według szacunków rynek potrzebuje więcej - ok. 2,5 tys.

– Poza tym przyda się dobra firma, która będzie animować ruch turystyczny również poza sezonem. Zdjędłaby z miasta część obowiązków, jeśli chodzi o taką działalność promocyjną – uważa Andrzej Wnuk.

Taką wizualizacją Zespołu Rezydencjonalnego Pałacu Zamoyskich posługuje się miasto w swoich ogłoszeniach o poszukiwaniu inwestorów (fot. UM Zamość)

Zdradza, że rozmowy z konserwatorem zabytków już się odbyły. Była podczas nich mowa np. o zadaszeniu pałacowego dziedzińca, a także odrestaurowaniu całości w stylu „wręcz rokokowym”.

Podobno rozmowy z kilkoma potencjalnymi inwestorami, również właścicielami obiektów hotelowych, już się odbyły.

– Uważamy, że PPP jest najlepszym rozwiązaniem dlatego, że z jednej strony angażujemy kapitał zewnętrzny, ale z drugiej nie tracimy własności tego majątku. To dla nas ważne, bo Pałac Zamoyskich jest swego rodzaju symbolem – mówi prezydent Zamościa.

Zakłada, że do lutego, gdy zacznie się przeprowadzka liceum, taki partner zostanie już wybrany.

A co z lokatorami, którzy zajmują teraz mieszkania na tyłach Pałacu Zamoyskich? – Jednym z założeń naszego programu jest przeprowadzenie lokatorów do nowego obiektu, do nowego bloku, który wybudujemy po podpisaniu umowy o PPP – zapewnia prezydent. Obiecuje, że nikt nie zostanie bez dachu nad głową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium