Mieszkańcy Zamojszczyzny nie spieszą się ze składaniem zeznań podatkowych za ubiegły rok. - Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę
W zamojskiej skarbówce rozliczył się do tej pory co trzeci podatnik. W ubiegłym roku złożono łącznie 58.714 zeznań podatkowych (PIT 36, PIT 36L i PIT 37). Do ostatniego piątku wpłynęło ich zaledwie 20.826. - Nawałnicy trzeba się spodziewać pod koniec kwietnia - przewiduje Robert Nazarow, p.o. kierownik Działu Obsługi, Wprowadzania i Ewidencji Urzędu Skarbowego w Zamościu.
Trochę lepiej jest w Tomaszowie Lubelskim. Tam z fiskusem rozliczyła się już więcej niż połowa podatników.
- Dokładnie 54,95 proc., ale to i tak mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - mówi Andrzej Palak, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lub. - Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, zadecydowaliśmy, by wydłużyć godziny urzędowania. Od najbliższego poniedziałku do końca kwietnia urząd będzie czynny godzinę dłużej, czyli do godz. 16.
Wcześniej, bo w sobotę, urzędy skarbowe zapraszają do siebie podatników na Dzień Otwarty.
- Na miejscu będzie można pobrać druki zeznań podatkowych oraz złożyć wypełnione zeznania za ubiegły rok - informuje Robert Nazarow. - Wszyscy chętni będą mogli uzyskać wyczerpujące informacje na temat m.in. podatku od towarów i usług, podatku dochodowego, podatków majątkowych i opłat.
Urząd przy ul. Kilińskiego czeka na klientów pojutrze w godz. 9-13. Tego dnia otwarte będą skarbówki w całym kraju. Ale Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim na tym nie zamierza poprzestać. - Do końca kwietnia pracować będziemy we wszystkie soboty - wskazuje Andrzej Palak. - Urząd będzie wtedy czynny w godz. 7-15.
W ostatnią sobotę miesiąca pracować będzie także Urząd Skarbowy w Hrubieszowie. Ale nieczynna będzie kasa.
Termin składania zeznań podatkowych upływa ostatniego dnia kwietnia. Warto wcześniej zanieść PIT do urzędu, by na spokojnie go przeanalizować. Tym bardziej że pracownicy skarbówek podkreślają, że w zeznaniach pojawia się sporo błędów. Przede wszystkim brakuje podpisów, czasem mylony jest NIP płatnika i podatnika, a podstawa opodatkowania i podatek nie są zaokrąglone do pełnego złotego.