W nadchodzące wakacje turyści będą mogli w bardziej komfortowych warunkach zwiedzać Roztocze Środkowe w gminach Józefów, Krasnobród, Susiec i Zwierzyniec. Władze Józefowa, który jest liderem wspólnego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, już teraz mają czym się pochwalić.
– Wykonana jest z kostki brukowej, ma 3,5 m szerokości i jest oddzielona od jezdni rowem – opowiada burmistrz Józefowa Roman Dziura.
Inwestycja kosztowała 1,2 mln złotych, z czego samorząd wydał ok. 800 tys. złotych, a resztę dołożył Urząd Marszałkowski w Lublinie.
W lipcu do użytku powinna zostać oddana baszta widokowa. – To będzie jedna z najcenniejszych tegorocznych inwestycji – wskazuje burmistrz miasteczka.
18-metrowa baszta powstaje w józefowskich kamieniołomach, na wzgórzu w pobliżu pomnika Miszki Tatara.
Na wysokości 14,5 metrów będzie taras, z którego będzie można podziwiać panoramę Józefowa. Budowla będzie wykonana z naturalnych materiałów z józefowskich kamieniołomów, drewna oraz elementów z kutej stali. Koszt całości to ponad 190 tys. złotych.
Za 165 tys. złotych w najbardziej atrakcyjnych częściach Roztocza zostanie przygotowanych 7 deszczochronów, 18 tablic informacyjnych, 12 stojaków na rowery, 45 słupków z kierunkiem zwiedzania, 55 koszy na śmieci, 29 ławek, 17 zestawów, składających się ze stołu i ławki oraz altana. Ponad 140 tys. złotych ma kosztować adaptacja budynku gospodarczego przy Urzędzie Miejskim w Józefowie na geoturystyczny pawilon wystawowy.
Te przedsięwzięcia – za wyjątkiem ścieżki rowerowej – realizowane są w ramach projektu pod nazwą "Szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
W samym Józefowie oblicze zmieni rynek oraz park. Szacowana na 1,3 mln złotych przebudowa potrwa do końca września. – Rynek, który ma być wizytówką naszego miasta, zmieni się niesamowicie – cieszy się burmistrz.
Pieniądze na te inwestycję pochodzić będą z budżetu miasta oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Już poszerzono parking przy magistracie.
To nie koniec. Odebrano już 8 placów gier i zabaw, które wybudowano na terenie gminy – w Majdanie Nepryskim, Samsonówce, Długim Kącie (na osiedlu Prefabet i we wsi), Hamerni, Stanisławowie, Górnikach i Górecku Starym.