Rewitalizacja zespołu klasztorno-kościelnego parafii p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie oraz modernizacja najpiękniejszych miejsc wokół sanatorium – to plany, jakie mają zostać zrealizowanie za unijne fundusze.
– O środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na projekt „Zachowanie i udostępnienie najatrakcyjniejszych elementów dziedzictwa naturalnego w Krasnobrodzie” staramy się wspólnie z powiatem zamojskim – informuje Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.
Samorządowcom marzy się promenada prowadząca do sanatorium, która ułatwiłaby przejście do centrum miasta zwłaszcza kuracjuszoom poruszających się na wózkach inwalidzkich. Upiększony zostałby także teren przy samym sanatorium. Planowane są tam platformy widokowe oraz ogrody sensoryczne, czyli nasadzenia zachwycające kolorami i zapachami.
– Na Lubelszczyźnie mamy dwa uzdrowiska. O Nałęczowie wiedzą wszyscy, natomiast o Krasnobrodzie tylko nieliczni. Chcemy to zmienić – mówi burmistrz Misztal.
Prace zostały szacunkowo wycenione na 1,5 mln zł. 85 proc. tej sumy stanowić mają środki unijne, a pozostałe – środki własne samorządów.
– Jeśli dostaniemy te pieniądze, a decyzja zapadnie w miarę szybko, to uda nam się zakończyć inwestycję do przyszłorocznego otwarcia sezonu – ma nadzieję burmistrz.
O pieniądze z RPO zabiegać będzie także parafia p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Niefinansowym partnerem przy modernizacji zespołu klasztornego i kościoła będzie Gmina Krasnobród, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Krasnobrodzki Dom Kultury i Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe „Do źródeł”.
– Podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji proboszcz zwrócił się do nas o stworzenie takiego partnerstwa. Oczywiście wyraziliśmy na to zgodę. Nie pociąga to dla gminy żadnych kosztów natomiast umożliwia otrzymanie dodatkowych punków za wniosek, a tym samym zwiększa szanse na pozyskanie dofinansowania – tłumaczy wójt.
Tutaj prace wyceniono na 13 mln zł. Za te pieniądze wybrukowany zostałby plac w obrębie zespołu, wymieniona stolarka okienna, odnowiony klasztorny mur, poszerzona brama wjazdowa, pokrycie dachu ceramiczną dachówką, wykonanie izolacji kamiennych fundamentówi wykorzystanie do ogrzewania pomp ciepła. Na dawnym cmentarzu miałby stanąć natomiast ołtarz polowy, a w kościele przeprowadzono by renowację ołtarzy.
– Wniosek w tej sprawie zakłada też nasze korzystanie z odnowionego zespołu przy organizacji imprez i uroczystości patriotycznych kulturalnych i religijnych – dodaje Kazimierz Misztal.