Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 czerwca 2009 r.
9:07
Edytuj ten wpis

Niepełnosprawni z ośrodka Krok za Krokiem trenują z sukcesami. Boccia to ich miłość

Przed zawodami osiemnastolatek nie zmrużył oka przez kilka nocy. Tak przeżywał występ. Teraz okrzepł i zdaje sobie sprawę, że to dobre dla amatorów, ale były wicemistrz Polski musi trzymać fason. Adrenalina jednak pozostała.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kamil Pomarański, bo o nim mowa, nadal jest w ścisłej czołówce krajowej.

- Boccia to jest moje całe życie - mówi siedzący na wózku inwalidzkim rezolutny nastolatek. - Po prostu kocham ten sport!

Wtórują mu koledzy z zamojskiego ośrodka "Krok za Krokiem”.

- Co jest pięknego w tej dyscyplinie? Najfajniejsze są emocje. Jeżeli widzisz, że twoja bila leci wprost do białej, to serce rośnie - przekonuje Marcin Kiciak, który razem z Bartłomiejem Nowosadowskim reprezentował ostatnio zamojską placówkę na międzynarodowych zawodach w stolicy Austrii.

- Był to pierwszy start naszych zawodników w rozgrywkach międzynarodowych i mimo że nie zajęli medalowych miejsc, zaprezentowali się bardzo dobrze - uważa Maria Król, szefowa stowarzyszenia "Krok za Krokiem” w Zamościu.

Trenują ostro

Dzięki doświadczeniu zdobytemu w Wiedniu Marcin, Bartek oraz ich koledzy planują osiągać coraz lepsze wyniki. Dlatego ostro trenują.

Ze względu na dużą niepełnosprawność kończyn górnych, Bartek używa do rzutów specjalnej rynny (na turniejach zawodnicy dzieleni są na kategorie uwzględniające ich niepełnosprawność ruchową).

- Na treningach jest drewniana, na zawodach używa się metalowych albo szklanych rynien - tłumaczy fachowo Marcin.

Wyręcza w ten sposób serdecznego kolegę, który ma kłopoty z mową. "Rynniarzom” takim jak Bartek pomagają asystenci. - Ich zadaniem jest wykonywanie poleceń zawodnika, czyli ustawianie w konkretnym odcinku rynny bili - mówi Piotr Dropek, asystent Ireneusza Klimka, trenera boccia w "Krok za Krokiem”. - Podczas zawodów asystent nie może obrócić się w kierunku pola gry.

Mierzą wysoko

Bartek jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem zamojskiego ośrodka. Dwa razy z rzędu zdobył tytuł mistrza Polski.

- Chcemy grać jak najwięcej za granicą, bo na turniejach międzynarodowych naliczane są punkty, dzięki którym najlepsi mogą trafić na paraolimpiadę - wskazuje Piotr Dropek. - Wierzymy, że nam w końcu też ta sztuka się uda.

W grudniu zamościanie chcą wypaść jak najlepiej na zawodach tej rangi, a że wystąpią przed własną publicznością, to w ciemno można liczyć na sukces.

W tej chwili tę dyscyplinę uprawia w zamojskim ośrodku 10 chłopców, ale są i dziewczyny: Katarzyna Rozkres, Katarzyna Zając i Karolina Kopiel.

Rośnie im konkurencja, bo za boccia biorą się najmłodsi podopieczni placówki. W grupie juniorów do 7 roku życia na pochwałę zasługują już Dawid Kusztykiewicz, Diana Pokrywka, Lena Bator i Wiktoria Herc

Trzy kolory

Boccia to odmiana starej gry o nazwie bocce. Wymyślili ją rzymscy żołnierze. Celem graczy jest umieszczenie na boisku o wymiarach 10x6 m kul własnego koloru (czerwony lub niebieski) jak najbliżej kuli białej, która wyrzucona jest na boisko na początku gry.

Rywalizuje dwóch zawodników lub dwie dwu- lub trzyosobowe drużyny. Kule można rzucać w sposób dowolny, a także kopać. Po wyrzuceniu ostatniej sędziowie obliczają wynik. Im więcej kul danego koloru leży przy kuli białej, tym więcej punktów otrzymuje zawodnik, do którego należą kule.

Po raz pierwszy w boccia zagrano w 1984 roku podczas paraolimpiady w Nowym Jorku. Obecnie w kule gra się już w całej Europie i w Ameryce Północnej. W Polsce palma pierwszeństwa w promocji tej dyscypliny sportu należy do Poznania. W wersji olimpijskiej gra dostępna jest wyłącznie dla niepełnosprawnych.

Sukcesy na Śląsku

W Integracyjnym Turnieju Boccia o Puchar Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, który odbył się w Jaworznie, zawodnicy zamojskiego stowarzyszenia w każdej kategorii zajęli miejsca na podium. W zawodach startowało 120 zawodników reprezentujących 14 klubów z całej Polski.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium