Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lutego 2024 r.
19:29

Prawie codziennie impreza. Zamość podsumował rok 2023 w kulturze

Autor: Zdjęcie autora ak
0 A A

Ponad 350 różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, 20 festiwalu i 40 koncertów – tak wyglądał rok 2023 w kulturze Zamościa. Podsumowano go oficjalnie podczas gali zorganizowanej w sobotę w zrewitalizowanej Akademii Zamojskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zamość stał się miejscem, do którego przyjeżdża się nie tylko zwiedzać, ale także na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. To było naszym celem od 10 lat, aby miasto Zamość było nie tylko do oglądania. Było także do bycia, do życia, do przeżywania – tak o minionych 12 miesiącach roku 2023 mówił podczas uroczystości prezydent miasta Andrzej Wnuk.

W swoim wystąpieniu przypomniał też słowa Wassilija Kandynskiego, który mówił, że każde dzieło zaczyna się od kropki. – W Zamościu taką kropką była Akademia Zamojska – stwierdził Wnuk. Słowa te wypowiedział w zrewitalizowanym gmachu Akademii Zamojskiej, bo to tutaj właśnie zorganizowano sobotnią galę.

Prezydent Zamościa dziękował wielu osobom, które przyczyniły się do odnowienia tej wyjątkowej budowli, ale w sposób szczególny swojemu poprzednikowi, prezydentowi Marcinowi Zamoyskiemu, za którego rządów w mieście remont budynku historycznej AZ został zainicjowany i podjęto starania o zdobycie pieniędzy na ten cel.

 

Nagrody dla ludzi i instytucji

Szczególnym momentem uroczystości podsumowania roku 2023 było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zamość. Został on pośmiertnie przyznany Witoldowi Pasztowi, a odebrały go z rąk Piotra Błażewicza, przewodniczącego Rady Miasta Zamość córki artysty. Zapowiedziały też utworzenie fundacji imienia ich ojca, której celem działalności ma być m.in. promowanie miasta, a także organizowanie w nim wydarzeń kulturalnych.

Było też tego wieczoru wiele innych wyróżnień.

Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” odebrała Anna Cichoń-Hereta. To muzykolog, dyrygentka i kierownik chórów. Instruktor muzyki dawnej, a od 2019 roku kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’Antico. Nauczyciel fortepianu, historii muzyki i form muzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

Gala na podsumowanie roku stała się też tradycyjnie okazją do uhonorowania najbardziej aktywnych osób i instytucji. Wyróżnienia te w kilku kategoriach otrzymali:

„Ambasador Kultury Zamościa”

Dr Jacek Feduszka - Historyk, numizmatyk, muzealnik. Kustosz w Muzeum Zamojskim, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, promotor. Autor 7 książek i ponad 700 artykułów naukowych, popularnonaukowych i prasowych, a także autor scenariuszy wystaw muzealnych. Wybitny znawca historii Zamościa.

„Animator Kultury Zamościa”

  1. Agata Korcz-Rozłowska - magister internacjonologii, trenerka inteligencji emocjonalnej, przewodniczka. Wulkan energii i wytwórnia kreatywnych pomysłów. Autorka i prowadząca liczne warsztaty wokół literatury, zwłaszcza dziecięcej. Z ogromną pasją dzieliła się pomysłami na szerzenie szeroko rozumianej kultury i sztuki w ramach własnej działalności, Zamojskiego Domu Kultury, Książnicy Zamojskiej, a teraz Mediateki w Zamojskiej Akademii Kultury.

  2. Brama Spotkań - wyjątkowe miejsce sprzyjające spotkaniom towarzyskim i kulturalnym. Założone przez grupę przyjaciół zaczęło działalność nad Zalewem Miejskim. Obecnie mieści się w Starej Bramie Lubelskiej. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych i parakulturalnych, m.in. koncertów z balkonu na park, rockotek, koncertów reggae, house, rap, electro swing, jazzowo-bluesowych, standupów ale również rozgrywek e-sportowych. Społecznicy chętnie angażujący się w akcje charytatywne.

„Sponsor Kultury Zamościa”

  1. STEGO Polska Sp. z o. o. z Sosnowca - Firma STEGO od ponad 40 lat konstruuje i produkuje innowacyjne produkty do zarządzania temperaturą. W ramach realizacji misji przedsiębiorstwa jako społecznie odpowiedzialnego podmiotu biznesowego, Zarząd STEGO postanowił wesprzeć zamojskie Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” realizujące projekt „Artystycznie z pasją i werwą”. Projekt pozwala rozwijać zainteresowania, talenty i umiejętności artystyczne dzieci i młodzieży z terenu Miasta Zamość, rozszerza ofertę zajęć artystycznych, kształtuje w nich postawy aktywnych uczestników życia kulturalnego i społecznego. Warto zaznaczyć, że już po raz drugi Firma STEGO wspiera zamojskie stowarzyszenie.

  2. Beans International Sp. z o. o. - Beans International znane jest nam bardziej w postaci prowadzonego przez Państwa Barbarę i Jarosława Cieślów Hotelu Zamojskiego, znajdującego się przy ulicy Kołłątaja. Wyróżnienie przyznano z inicjatywy Zamojskiego Domu Kultury, w podziękowaniu za współpracę przy realizacji Zamojskiego Lata Teatralnego.

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

  1. Arkadiusz Burda – artysta plastyk, poeta, autor grafik i linorytów, których tworzenie obserwujemy w sezonie letnim w jego mikro pracowni twórczej przy ul. Moranda i które uświetniły tegoroczny Zdzierak - zamojski kalendarz.

  2. Bartłomiej Baraniak – gospodarz klubu jazzowego i blueasowego Jazz Klub w Bramie Szczebrzeskiej. Promotor zamojskiego środowiska jazzowego, organizator koncertów z udziałem nie tylko lokalnych, ale polskich i światowych sław.

Po uroczystości zaproszeni goście mogli zwiedzić ekspozycję i zapoznać się z ofertą Zamojskiej Akademii Kultury, czyli zlokalizowanego na poddaszu budynku miejsca, w którym łączą swoją działalność różne miejskie instytucje: Zamojski Dom Kultury, Ksiażnica Zamojska, Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska, Centrum Kultury Filmowej oraz Muzeum Zamojskie.

W niedzielę w godz. 10-16 obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby obejrzeć go od środka

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium