Ponad 350 różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, 20 festiwalu i 40 koncertów – tak wyglądał rok 2023 w kulturze Zamościa. Podsumowano go oficjalnie podczas gali zorganizowanej w sobotę w zrewitalizowanej Akademii Zamojskiej.
– Zamość stał się miejscem, do którego przyjeżdża się nie tylko zwiedzać, ale także na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. To było naszym celem od 10 lat, aby miasto Zamość było nie tylko do oglądania. Było także do bycia, do życia, do przeżywania – tak o minionych 12 miesiącach roku 2023 mówił podczas uroczystości prezydent miasta Andrzej Wnuk.
W swoim wystąpieniu przypomniał też słowa Wassilija Kandynskiego, który mówił, że każde dzieło zaczyna się od kropki. – W Zamościu taką kropką była Akademia Zamojska – stwierdził Wnuk. Słowa te wypowiedział w zrewitalizowanym gmachu Akademii Zamojskiej, bo to tutaj właśnie zorganizowano sobotnią galę.
Prezydent Zamościa dziękował wielu osobom, które przyczyniły się do odnowienia tej wyjątkowej budowli, ale w sposób szczególny swojemu poprzednikowi, prezydentowi Marcinowi Zamoyskiemu, za którego rządów w mieście remont budynku historycznej AZ został zainicjowany i podjęto starania o zdobycie pieniędzy na ten cel.
Nagrody dla ludzi i instytucji
Szczególnym momentem uroczystości podsumowania roku 2023 było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zamość. Został on pośmiertnie przyznany Witoldowi Pasztowi, a odebrały go z rąk Piotra Błażewicza, przewodniczącego Rady Miasta Zamość córki artysty. Zapowiedziały też utworzenie fundacji imienia ich ojca, której celem działalności ma być m.in. promowanie miasta, a także organizowanie w nim wydarzeń kulturalnych.
Było też tego wieczoru wiele innych wyróżnień.
Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” odebrała Anna Cichoń-Hereta. To muzykolog, dyrygentka i kierownik chórów. Instruktor muzyki dawnej, a od 2019 roku kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’Antico. Nauczyciel fortepianu, historii muzyki i form muzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.
Gala na podsumowanie roku stała się też tradycyjnie okazją do uhonorowania najbardziej aktywnych osób i instytucji. Wyróżnienia te w kilku kategoriach otrzymali:
„Ambasador Kultury Zamościa”
Dr Jacek Feduszka - Historyk, numizmatyk, muzealnik. Kustosz w Muzeum Zamojskim, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, promotor. Autor 7 książek i ponad 700 artykułów naukowych, popularnonaukowych i prasowych, a także autor scenariuszy wystaw muzealnych. Wybitny znawca historii Zamościa.
„Animator Kultury Zamościa”
-
Agata Korcz-Rozłowska - magister internacjonologii, trenerka inteligencji emocjonalnej, przewodniczka. Wulkan energii i wytwórnia kreatywnych pomysłów. Autorka i prowadząca liczne warsztaty wokół literatury, zwłaszcza dziecięcej. Z ogromną pasją dzieliła się pomysłami na szerzenie szeroko rozumianej kultury i sztuki w ramach własnej działalności, Zamojskiego Domu Kultury, Książnicy Zamojskiej, a teraz Mediateki w Zamojskiej Akademii Kultury.
-
Brama Spotkań - wyjątkowe miejsce sprzyjające spotkaniom towarzyskim i kulturalnym. Założone przez grupę przyjaciół zaczęło działalność nad Zalewem Miejskim. Obecnie mieści się w Starej Bramie Lubelskiej. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych i parakulturalnych, m.in. koncertów z balkonu na park, rockotek, koncertów reggae, house, rap, electro swing, jazzowo-bluesowych, standupów ale również rozgrywek e-sportowych. Społecznicy chętnie angażujący się w akcje charytatywne.
„Sponsor Kultury Zamościa”
-
STEGO Polska Sp. z o. o. z Sosnowca - Firma STEGO od ponad 40 lat konstruuje i produkuje innowacyjne produkty do zarządzania temperaturą. W ramach realizacji misji przedsiębiorstwa jako społecznie odpowiedzialnego podmiotu biznesowego, Zarząd STEGO postanowił wesprzeć zamojskie Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” realizujące projekt „Artystycznie z pasją i werwą”. Projekt pozwala rozwijać zainteresowania, talenty i umiejętności artystyczne dzieci i młodzieży z terenu Miasta Zamość, rozszerza ofertę zajęć artystycznych, kształtuje w nich postawy aktywnych uczestników życia kulturalnego i społecznego. Warto zaznaczyć, że już po raz drugi Firma STEGO wspiera zamojskie stowarzyszenie.
-
Beans International Sp. z o. o. - Beans International znane jest nam bardziej w postaci prowadzonego przez Państwa Barbarę i Jarosława Cieślów Hotelu Zamojskiego, znajdującego się przy ulicy Kołłątaja. Wyróżnienie przyznano z inicjatywy Zamojskiego Domu Kultury, w podziękowaniu za współpracę przy realizacji Zamojskiego Lata Teatralnego.
Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:
-
Arkadiusz Burda – artysta plastyk, poeta, autor grafik i linorytów, których tworzenie obserwujemy w sezonie letnim w jego mikro pracowni twórczej przy ul. Moranda i które uświetniły tegoroczny Zdzierak - zamojski kalendarz.
-
Bartłomiej Baraniak – gospodarz klubu jazzowego i blueasowego Jazz Klub w Bramie Szczebrzeskiej. Promotor zamojskiego środowiska jazzowego, organizator koncertów z udziałem nie tylko lokalnych, ale polskich i światowych sław.
Po uroczystości zaproszeni goście mogli zwiedzić ekspozycję i zapoznać się z ofertą Zamojskiej Akademii Kultury, czyli zlokalizowanego na poddaszu budynku miejsca, w którym łączą swoją działalność różne miejskie instytucje: Zamojski Dom Kultury, Ksiażnica Zamojska, Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska, Centrum Kultury Filmowej oraz Muzeum Zamojskie.