Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 marca 2011 r.
14:39
Edytuj ten wpis

Świętowali powrót religii na Ukrainę (relacja, zdjęcia)

Uroczystości w Łucku odbyły się w środę (Fot. Leszek Wójtowicz)
Uroczystości w Łucku odbyły się w środę (Fot. Leszek Wójtowicz)

Hierarchowie rzymskokatoliccy, prawosławni oraz greckokatoliccy przyjechali w środę do Łucka na Ukrainie, by wziąć udział w uroczystościach 20-lecia odrodzenia religii na tych ziemiach. Mszę świętą odprawiono w katedrze, gdzie do 1991 roku mieściło się muzeum... ateizmu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uroczystości były połączone z 20-leciem biskupiej posługi ordynariusza diecezji łuckiej, ks. bpa Marcjana Trofimiaka. – Do 1991 roku na tych terenach nie było księży ani kościołów – wspomina bp Trifimiak. – Marzyliśmy, by mieć choć jednego biskupa na Ukrainie, o powołaniu seminarium duchownego nie było mowy. Wierni modlili się w prywatnych domach.

Madonno, Czarna Madonno...

Tamte czasy pamięta doskonale Danuta Rowieńska z Łucka.

– Spotykaliśmy się na modlitwie u naszej rodaczki, nie wiedzieliśmy jakie pieśni śpiewać, w końcu ktoś nam z Polski przywiózł tekst i melodię "Czarnej Madonny”, która jest do tej pory u nas najpopularniejszą pieśnią religijną – opowiada pani Danuta. – Później ks. bp Trifimiak zaczął do nas przyjeżdżać z Krzemieńca. Do katedry nie mieliśmy jednak wstępu, bo tam władza radziecka urządziła muzeum ateizmu.

Muzeum Historii, Religii i Ateizmu w siedemnastowiecznej świątyni powstało w latach 70. ub. wieku. – Pamiętam, że była tam kopuła z podobizną Gagarina – wspomina Rowieńska.

Przewodnicy oprowadzający wycieczki śmiali się podobno, że wybitny radziecki kosmonauta była w kosmosie, ale Boga nie widział. Na ścianach nie brakowało rysunków stawiających w złym świetle duchownych, którzy na przykład oszukują i okradają wiernych.

Jak odradza się wiara

Na jesieni 1990 roku księżą otrzymali zgodę na odprawianie nabożeństw w bocznej nawie kościoła, a w następnym roku przystąpili do adaptacji "pomuzealnej” świątyni na potrzeby wiernych.

– Teraz widzimy, jak w ciągu tych 20 lat wszystko się zmieniło: na Ukrainie mamy biskupów w 7 diecezjach, 3 seminaria duchowe, odradzają się zakony – cieszy się ordynariusz diecezji łuckiej. – Dzięki temu systematycznie przybywa nam kapłanów. Remontujemy bądź budujemy świątynie.

Przyszedł okres stabilizacji i tworzenia struktur parafialnych. W tej chwili w naszej diecezji jest ich już 33.
Na Wołyniu wzniesiono ostatnio kościoły katolickie w Torczynie, Tomaszhorodzie, Kostopolu i Kamieniu Koszyrskim. Trwa budowa nowej świątyni w Nowowołyńska.

– Walczymy o polskość i wiarę, bo po mordach dokonanych przez banderowców mało Polaków zostało na tych terenach – nie kryje Sergiusz Prokopiuk, neurolog i wiceprezes Koła Lekarzy Polskich przy Stowarzyszeniu Kultury Polski im. Ewy Felińskiej w Łucku. – Ja byłem chrzczony w "podziemiu”, ale w ciagu ostatnich 20 lat dużo się zmieniło. Kościół jest dla nas całym życiem.

Na uroczystościach w katedrze łuckiej nie mogło zabraknąć proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie.

– Bo sąsiedztwo zobowiązuje – powiedział nam na miejscu ks. prałat Andrzej Puzon. – Pamiętam, że 20 lat temu pospieszyliśmy z pomocą duchownym z Łucka i – gdy po latach otwierali świątynię – ufundowaliśmy m.in. kielich i tabernakulum. Nie zapominamy do tej pory o biednych, organizujemy dla dzieci z Wołynia kolonie, wysyłamy dary. Zapraszaliśmy księdza biskupa i innych kapłanów do Hrubieszowa, a nasi wierni z rozczuleniem słuchali ich kazań. Teraz ten kościół oddycha już innymi płucami.

Ordynariusz diecezji

Ojciec Święty Jan Paweł II reaktywował hierarchię Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie 16 stycznia 1991 roku, mianując biskupów dla tych terenów. Był wśród nich ks. Marcjan Trofimiak, powołany na stanowisko lwowskiego biskupa pomocniczego.

Sakrę biskupią przyjął 2 marca 1991 roku z rąk arcybiskupa Mariana Jaworskiego. W 1996 roku reaktywowano diecezję łucką. Od 1998 roku jej ordynariuszem jest bp Trofimiak, który urodził się 64 lata temu w miasteczku Kozowa na Żytomierszczyźnie.

W 1969 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rydze na Łotwie. Po uzyskaniu święceń kapłańskich przez 17 był proboszczem jedynej ocalałej parafii z dawnej diecezji łuckiej w Krzemieńcu, obsługując jednocześnie pozostających bez opieki katolików w parafiach obwodów wołyńskiego, tarnopolskiego, równieńskiego i chmielnickiego.

Dzięki jego staraniom udało się po 1989 roku zrejestrować nowe parafie i odzyskać świątynie.

Katedra w Łucku

Katedra pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła to kościół pojezuicki. Budowę zakończono w 1640 roku. Po zniesieniu zakonu Jezuitów kościół podlegał Komisji Edukacji Narodowej. W 1787 roku został dokładnie przebudowany i otrzymał dzisiejszy wygląd. W tym samym roku biskup Łucki Kasper Cieciszewski zamienił go na katedrę.

W 1948 roku zamknięto świątynię w związku z likwidacją działalności Kościoła na tych terenach. W katedrze mieścił się magazyn artykułów gospodarczych. W latach 1970–76 doszło do jej rekonstrukcji i przystosowania dla potrzeb Muzeum Historii, Wiary i Ateizmu.

W 1991 roku w 375 rocznicę założenia fundamentów i po 45 latach dewastacji katedrę dostosowano do kultu religijnego. Poświęcenia dokonał 29 czerwca biskup lwowski Rafał Kiernicki.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium