Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 marca 2011 r.
14:39
Edytuj ten wpis

Świętowali powrót religii na Ukrainę (relacja, zdjęcia)

0 0 A A
Uroczystości w Łucku odbyły się w środę (Fot. Leszek Wójtowicz)
Uroczystości w Łucku odbyły się w środę (Fot. Leszek Wójtowicz)

Hierarchowie rzymskokatoliccy, prawosławni oraz greckokatoliccy przyjechali w środę do Łucka na Ukrainie, by wziąć udział w uroczystościach 20-lecia odrodzenia religii na tych ziemiach. Mszę świętą odprawiono w katedrze, gdzie do 1991 roku mieściło się muzeum... ateizmu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uroczystości były połączone z 20-leciem biskupiej posługi ordynariusza diecezji łuckiej, ks. bpa Marcjana Trofimiaka. – Do 1991 roku na tych terenach nie było księży ani kościołów – wspomina bp Trifimiak. – Marzyliśmy, by mieć choć jednego biskupa na Ukrainie, o powołaniu seminarium duchownego nie było mowy. Wierni modlili się w prywatnych domach.

Madonno, Czarna Madonno...

Tamte czasy pamięta doskonale Danuta Rowieńska z Łucka.

– Spotykaliśmy się na modlitwie u naszej rodaczki, nie wiedzieliśmy jakie pieśni śpiewać, w końcu ktoś nam z Polski przywiózł tekst i melodię "Czarnej Madonny”, która jest do tej pory u nas najpopularniejszą pieśnią religijną – opowiada pani Danuta. – Później ks. bp Trifimiak zaczął do nas przyjeżdżać z Krzemieńca. Do katedry nie mieliśmy jednak wstępu, bo tam władza radziecka urządziła muzeum ateizmu.

Muzeum Historii, Religii i Ateizmu w siedemnastowiecznej świątyni powstało w latach 70. ub. wieku. – Pamiętam, że była tam kopuła z podobizną Gagarina – wspomina Rowieńska.

Przewodnicy oprowadzający wycieczki śmiali się podobno, że wybitny radziecki kosmonauta była w kosmosie, ale Boga nie widział. Na ścianach nie brakowało rysunków stawiających w złym świetle duchownych, którzy na przykład oszukują i okradają wiernych.

Jak odradza się wiara

Na jesieni 1990 roku księżą otrzymali zgodę na odprawianie nabożeństw w bocznej nawie kościoła, a w następnym roku przystąpili do adaptacji "pomuzealnej” świątyni na potrzeby wiernych.

– Teraz widzimy, jak w ciągu tych 20 lat wszystko się zmieniło: na Ukrainie mamy biskupów w 7 diecezjach, 3 seminaria duchowe, odradzają się zakony – cieszy się ordynariusz diecezji łuckiej. – Dzięki temu systematycznie przybywa nam kapłanów. Remontujemy bądź budujemy świątynie.

Przyszedł okres stabilizacji i tworzenia struktur parafialnych. W tej chwili w naszej diecezji jest ich już 33.
Na Wołyniu wzniesiono ostatnio kościoły katolickie w Torczynie, Tomaszhorodzie, Kostopolu i Kamieniu Koszyrskim. Trwa budowa nowej świątyni w Nowowołyńska.

– Walczymy o polskość i wiarę, bo po mordach dokonanych przez banderowców mało Polaków zostało na tych terenach – nie kryje Sergiusz Prokopiuk, neurolog i wiceprezes Koła Lekarzy Polskich przy Stowarzyszeniu Kultury Polski im. Ewy Felińskiej w Łucku. – Ja byłem chrzczony w "podziemiu”, ale w ciagu ostatnich 20 lat dużo się zmieniło. Kościół jest dla nas całym życiem.

Na uroczystościach w katedrze łuckiej nie mogło zabraknąć proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie.

– Bo sąsiedztwo zobowiązuje – powiedział nam na miejscu ks. prałat Andrzej Puzon. – Pamiętam, że 20 lat temu pospieszyliśmy z pomocą duchownym z Łucka i – gdy po latach otwierali świątynię – ufundowaliśmy m.in. kielich i tabernakulum. Nie zapominamy do tej pory o biednych, organizujemy dla dzieci z Wołynia kolonie, wysyłamy dary. Zapraszaliśmy księdza biskupa i innych kapłanów do Hrubieszowa, a nasi wierni z rozczuleniem słuchali ich kazań. Teraz ten kościół oddycha już innymi płucami.

Ordynariusz diecezji

Ojciec Święty Jan Paweł II reaktywował hierarchię Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie 16 stycznia 1991 roku, mianując biskupów dla tych terenów. Był wśród nich ks. Marcjan Trofimiak, powołany na stanowisko lwowskiego biskupa pomocniczego.

Sakrę biskupią przyjął 2 marca 1991 roku z rąk arcybiskupa Mariana Jaworskiego. W 1996 roku reaktywowano diecezję łucką. Od 1998 roku jej ordynariuszem jest bp Trofimiak, który urodził się 64 lata temu w miasteczku Kozowa na Żytomierszczyźnie.

W 1969 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rydze na Łotwie. Po uzyskaniu święceń kapłańskich przez 17 był proboszczem jedynej ocalałej parafii z dawnej diecezji łuckiej w Krzemieńcu, obsługując jednocześnie pozostających bez opieki katolików w parafiach obwodów wołyńskiego, tarnopolskiego, równieńskiego i chmielnickiego.

Dzięki jego staraniom udało się po 1989 roku zrejestrować nowe parafie i odzyskać świątynie.

Katedra w Łucku

Katedra pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła to kościół pojezuicki. Budowę zakończono w 1640 roku. Po zniesieniu zakonu Jezuitów kościół podlegał Komisji Edukacji Narodowej. W 1787 roku został dokładnie przebudowany i otrzymał dzisiejszy wygląd. W tym samym roku biskup Łucki Kasper Cieciszewski zamienił go na katedrę.

W 1948 roku zamknięto świątynię w związku z likwidacją działalności Kościoła na tych terenach. W katedrze mieścił się magazyn artykułów gospodarczych. W latach 1970–76 doszło do jej rekonstrukcji i przystosowania dla potrzeb Muzeum Historii, Wiary i Ateizmu.

W 1991 roku w 375 rocznicę założenia fundamentów i po 45 latach dewastacji katedrę dostosowano do kultu religijnego. Poświęcenia dokonał 29 czerwca biskup lwowski Rafał Kiernicki.

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium