Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 kwietnia 2009 r.
14:35
Edytuj ten wpis

Turkowice: Arcybiskup Abel wyświęcił cerkiew

Arcybiskup Abel, zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej prawosławnej, konsekrował świątynię Żeńskiego Domu Zakonnego pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uroczystość poświęcenia ołtarza i stołu ofiarnego w wybudowanej rok temu cerkwi odbyła się w piątek paschalny.

- W Turkowicach nie mamy społeczności prawosławnej dlatego, że doświadczenie minionych lat, okrucieństwo minionego stulecia przyczyniło się ku temu - powiedział abp Abel. - Ale Turkowice zawsze były symbolicznym miejscem w życiu duchownym społeczności na całej Chełmszczyźnie. Myślę, że obecność sióstr i ta gorliwa ich modlitwa to jest dobry wymiar i potrzebny dla tej ziemi. Modlitwa nigdy nikomu nie zaszkodziła. I obecność kościoła prawosławnego po tych trudnych latach jest takim namacalnym znakiem pewnego planu Bożego. I my jesteśmy, niczym innym, jak realizatorami tego planu.

W nabożeństwie konsekracyjnym wzięli udział kapłani z terenu diecezji lubelsko-chełmskiej oraz wierni.

Jesienią 2006 r. prawosławni kupili w Turkowicach dawny Dom Ludowy i przystosowali go do potrzeb świątyni.

- To stworzyło warunki do obchodów uroczystości ku czci ikony Matki Boskiej Turkowickiej w miejscu byłego monasteru i odrodziło przerwaną tradycję pielgrzymowania prawosławnych na święto 15 lipca - informuje Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

W zeszłym roku powołano do życia Żeński Dom Zakonny, w którym zamieszkały mniszki przybyłe z klasztoru na Świętej Górze Grabarce. Od tego czasu nabożeństwa sprawowane są tam codziennie.

- Życie liturgiczne zabezpiecza kler dekanatu zamojskiego, a dziekan ks. Witold Charkiewicz jest spowiednikiem sióstr - opowiada Boublej.

Konsekracja cerkwi nastąpiła po zamontowaniu stałego ikonostasu i stołu ołtarzowego (jęz. cerk.-słow. "prestoł”) z relikwiami świętych męczenników pendelskich (święci greccy) i św. męczennika Sergiusza (jeden z męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej).

Aktu poświęcenia dokonał ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Jego Ekscelencja abp Abel wraz z duchowieństwem diecezji. Na uroczystości konsekracji przybyli również pielgrzymi ze wspólnot parafialnych na Lubelszczyźnie.

- Wnętrze świątyni będzie jeszcze sukcesywnie wyposażane m.in. w ikony tak, aby mogła ona służyć siostrom i wszystkim pragnącym pomodlić się w tym świętym miejscu - wskazuje rzecznik. - Obok powstaje także nowy dom, w którym zamieszkają mniszki.

Wyjątkowy klasztor

Dom Zakonny w Turkowicach to pierwszy w diecezji lubelsko-chełmskiej i piąty w kraju prawosławny klasztor żeński. Mniszki prawosławne przyjechał tu z klasztoru na Świętej Górze k. Grabarki na Podlasiu. Przywiozły ze sobą bogaty księgozbiór, głównie księgi liturgiczne, filozoficzne o tematyce religijnej. W turkowickim klasztorze zamieszkało sześć sióstr: Swietłana, Raisa, Leoniłła, Krystyna, Lidia i Eufalia, która jest ich przełożoną.

Pozostałe informacje

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium