Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 kwietnia 2011 r.
17:58
Edytuj ten wpis

W Hrubieszowie będzie można oglądać eksponaty sprzed tysięcy lat

0 1 A A
Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publ
Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publ

Hełm z inskrypcją w piśmie klinowym, miecze, sztylety i topory z brązu sprzed tysięcy lat oraz wiele innych wyjątkowych zabytków trafiło już do muzealnych gablot. Trwają ostatnie prace, by po świętach niezwykłą ekspozycję udostępnić zwiedzającym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mowa o wystawie "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem”. Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Bezcenne zabytki dotarły na miejsce w asyście opancerzonego konwoju. Ich transport objęty jest tajemnicą. – Wspólnie z niemieckimi partnerami przygotowaliśmy już część wystawy – powiedział nam wczoraj Bartłomiej Bartecki z działu archeologicznego hrubieszowskiego muzeum.

Miecze, sztylety, topory...

W gablotach już znajdują się m.in. hełm z inskrypcją w piśmie klinowym, miecze, sztylety i topory z brązu sprzed tysięcy lat, antyczne lustra wykonywane przez greckich rzemieślników nad Morzem Czarnym, ogromne ilości biżuterii, misternie wykonywane ze srebra pojemniki na amulety oraz elementy uprzęży końskiej koczowniczych plemion.

Tematyka, choć z pozoru odległa, w rzeczywistości dotyka nas bezpośrednio. – Na dalekim Krymie, o którym również mowa na wystawie, zamieszkiwali przecież Goci, wywodzący się z tego samego źródła, co społeczności żyjące w Kotlinie Hrubieszowskiej – wyjaśnia Bartecki.
Wiadomo, że Goci są oczkiem w głowie prof. Andrzeja Kokowskiego, dyrektora Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, który przez kilkanaście lat prowadził w Masłomęczu prace wykopaliskowe. Dzięki niemu, o podhrubieszowskiej wiosce głośno jest na całym świecie.

– I dzięki niemu w ciągu kilkunastu miesięcy zorganizowana zostanie w naszej placówce druga wielka ekspozycja – mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. – Jesteśmy bardzo wdzięczni panu profesorowi za promocję naszego regionu hrubieszowskiego.
Dlaczego tak niezwykła wystawa trafi do zagubionego na krańcach Polski Hrubieszowa? To wynik polsko-niemieckiego projektu podniesienia rangi hrubieszowskiego muzeum, który jest realizowany przez Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz berlińskie Museum für Vor- und Frühgeschichte. Na pierwszy ogień poszła w ub. roku słynna wystawa "Troja – sen Henryka Schliemanna”, którą obejrzało w Hrubieszowie 15 tys. osób, co było absolutnych rekordem dla tej wystawy w skali całej Polski.

Konwój z zabytkami

Dzieła rzemieślników epoki brązu z terenów mitycznego Kaukazu, które wkrótce będzie można oglądać w hrubieszowskim muzeum, już budzą uzasadniony podziw. – Żałuję, że nie mogłem obejrzeć "Troi”, ale na "Srebrnego konia” na pewno wybiorę się do muzeum, bo słyszałem, że szykuje się coś naprawdę fajnego – powiedział nam Tomasz Brudnowski z Hrubieszowa. – Jestem bardzo dumna z tego, że Hrubieszów może poszczycić się takimi eksponatami – dodaje Aleksandra Muzyczuk.

Wystawa "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem” jest pierwszą próbą prezentacji dorobku polskich i niemieckich badań prowadzonych w XIX i na początku XX wieku na obszarach południowej Rosji i dzisiejszej Ukrainy. Do tej pory była prezentowana w Centrum Kultury Dolnej Saksonii w Bevern, następnie trafiła do prestiżowego Pergamonmuseum na berlińskiej Wyspie Muzeów, gdzie gościła do połowy marca. Stamtąd, w asyście opancerzonego konwoju, trafiła do Hrubieszowa. Jej transport objęty jest tajemnicą.

W skład ekspozycji wchodzą zabytki z czasów od 1300 r. przed Chrystusem do 600 r. po Chrystusie. To m.in. niezwykle cenne egzemplarze broni z epoki brązu, biżuteria z brązu, srebra oraz złota, wytwory antyczne ze szkła i kamieni szlachetnych, rzeźby starożytne w brązie, antyczne amfory na wino, rytualne kotły do mieszania krwi z kobylim mlekiem, starożytne lustra, rekonstrukcje strojów sprzed 2700 lat, hełmy z brązu oraz wiele innych zabytków nigdy dotąd nie pokazywanych w Polsce.

– Z jednej strony wystawa będzie prezentować dzieje kaukaskich kultur z epoki brązu i wczesnego żelaza, wraz z reliktami po koczowniczych ludach stepowych, z drugiej będzie to wyjątkowa opowieść o wybitnych badaczach, podróżnikach i kolekcjonerach starożytności – opowiada Bartecki. – Mało znane postacie polskich badaczy i kolekcjonerów, m.in. Godfryda Ossowskiego czy Józefa Choynowskiego, zasługują bez wątpienia, by przybliżyć ich sylwetki w odniesieniu do wyjątkowych zabytków archeologicznych, które pozyskali.

Miasto nad Huczwą

Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania od 29 kwietnia, zatem warto zarezerwować czas na jej obejrzenie na przykład w długi weekend majowy. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem ponad 600-letniego miasta, które jest ważnym ośrodkiem współpracy transgranicznej z Ukrainą.

Z zabytków na uwagę zasługują m.in. kościół i klasztor Dominikanów (wybudowany w latach 1735–1766), cerkiew prawosławna wybudowana w stylu rusko-bizantyjskim, dworek Du Chateau, w którym obecnie mieści się Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie oraz Muzeum Regionalne, barokowa plebania, gdzie urodził się Bolesław Prus, barokowy kościół pw. św. Stanisława Kostki (dawna cerkiew greckokatolicka), kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (dawna cerkiew prawosławna garnizonowa), a także kramy miejskie zwane przez hrubieszowian Sutkami lub Jatkami, z charakterystyczną wąską "bliskowschodnią” uliczką wewnętrzną. W okolicach miasta znajdują się liczne wczesnośredniowieczne cmentarzyska, kurhany i inne stanowiska archeologiczne.

Szczegóły na temat wystawy "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem” na stronie internetowej: www.muzeum-hrubieszow.com.pl. Można również rezerwować bilety dla grup zorganizowanych pod adresem archeo@muzeum-hrubieszow.com.pl.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium