Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 kwietnia 2011 r.
17:58
Edytuj ten wpis

W Hrubieszowie będzie można oglądać eksponaty sprzed tysięcy lat

Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publ
Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publ

Hełm z inskrypcją w piśmie klinowym, miecze, sztylety i topory z brązu sprzed tysięcy lat oraz wiele innych wyjątkowych zabytków trafiło już do muzealnych gablot. Trwają ostatnie prace, by po świętach niezwykłą ekspozycję udostępnić zwiedzającym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mowa o wystawie "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem”. Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Bezcenne zabytki dotarły na miejsce w asyście opancerzonego konwoju. Ich transport objęty jest tajemnicą. – Wspólnie z niemieckimi partnerami przygotowaliśmy już część wystawy – powiedział nam wczoraj Bartłomiej Bartecki z działu archeologicznego hrubieszowskiego muzeum.

Miecze, sztylety, topory...

W gablotach już znajdują się m.in. hełm z inskrypcją w piśmie klinowym, miecze, sztylety i topory z brązu sprzed tysięcy lat, antyczne lustra wykonywane przez greckich rzemieślników nad Morzem Czarnym, ogromne ilości biżuterii, misternie wykonywane ze srebra pojemniki na amulety oraz elementy uprzęży końskiej koczowniczych plemion.

Tematyka, choć z pozoru odległa, w rzeczywistości dotyka nas bezpośrednio. – Na dalekim Krymie, o którym również mowa na wystawie, zamieszkiwali przecież Goci, wywodzący się z tego samego źródła, co społeczności żyjące w Kotlinie Hrubieszowskiej – wyjaśnia Bartecki.
Wiadomo, że Goci są oczkiem w głowie prof. Andrzeja Kokowskiego, dyrektora Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, który przez kilkanaście lat prowadził w Masłomęczu prace wykopaliskowe. Dzięki niemu, o podhrubieszowskiej wiosce głośno jest na całym świecie.

– I dzięki niemu w ciągu kilkunastu miesięcy zorganizowana zostanie w naszej placówce druga wielka ekspozycja – mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. – Jesteśmy bardzo wdzięczni panu profesorowi za promocję naszego regionu hrubieszowskiego.
Dlaczego tak niezwykła wystawa trafi do zagubionego na krańcach Polski Hrubieszowa? To wynik polsko-niemieckiego projektu podniesienia rangi hrubieszowskiego muzeum, który jest realizowany przez Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz berlińskie Museum für Vor- und Frühgeschichte. Na pierwszy ogień poszła w ub. roku słynna wystawa "Troja – sen Henryka Schliemanna”, którą obejrzało w Hrubieszowie 15 tys. osób, co było absolutnych rekordem dla tej wystawy w skali całej Polski.

Konwój z zabytkami

Dzieła rzemieślników epoki brązu z terenów mitycznego Kaukazu, które wkrótce będzie można oglądać w hrubieszowskim muzeum, już budzą uzasadniony podziw. – Żałuję, że nie mogłem obejrzeć "Troi”, ale na "Srebrnego konia” na pewno wybiorę się do muzeum, bo słyszałem, że szykuje się coś naprawdę fajnego – powiedział nam Tomasz Brudnowski z Hrubieszowa. – Jestem bardzo dumna z tego, że Hrubieszów może poszczycić się takimi eksponatami – dodaje Aleksandra Muzyczuk.

Wystawa "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem” jest pierwszą próbą prezentacji dorobku polskich i niemieckich badań prowadzonych w XIX i na początku XX wieku na obszarach południowej Rosji i dzisiejszej Ukrainy. Do tej pory była prezentowana w Centrum Kultury Dolnej Saksonii w Bevern, następnie trafiła do prestiżowego Pergamonmuseum na berlińskiej Wyspie Muzeów, gdzie gościła do połowy marca. Stamtąd, w asyście opancerzonego konwoju, trafiła do Hrubieszowa. Jej transport objęty jest tajemnicą.

W skład ekspozycji wchodzą zabytki z czasów od 1300 r. przed Chrystusem do 600 r. po Chrystusie. To m.in. niezwykle cenne egzemplarze broni z epoki brązu, biżuteria z brązu, srebra oraz złota, wytwory antyczne ze szkła i kamieni szlachetnych, rzeźby starożytne w brązie, antyczne amfory na wino, rytualne kotły do mieszania krwi z kobylim mlekiem, starożytne lustra, rekonstrukcje strojów sprzed 2700 lat, hełmy z brązu oraz wiele innych zabytków nigdy dotąd nie pokazywanych w Polsce.

– Z jednej strony wystawa będzie prezentować dzieje kaukaskich kultur z epoki brązu i wczesnego żelaza, wraz z reliktami po koczowniczych ludach stepowych, z drugiej będzie to wyjątkowa opowieść o wybitnych badaczach, podróżnikach i kolekcjonerach starożytności – opowiada Bartecki. – Mało znane postacie polskich badaczy i kolekcjonerów, m.in. Godfryda Ossowskiego czy Józefa Choynowskiego, zasługują bez wątpienia, by przybliżyć ich sylwetki w odniesieniu do wyjątkowych zabytków archeologicznych, które pozyskali.

Miasto nad Huczwą

Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania od 29 kwietnia, zatem warto zarezerwować czas na jej obejrzenie na przykład w długi weekend majowy. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem ponad 600-letniego miasta, które jest ważnym ośrodkiem współpracy transgranicznej z Ukrainą.

Z zabytków na uwagę zasługują m.in. kościół i klasztor Dominikanów (wybudowany w latach 1735–1766), cerkiew prawosławna wybudowana w stylu rusko-bizantyjskim, dworek Du Chateau, w którym obecnie mieści się Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie oraz Muzeum Regionalne, barokowa plebania, gdzie urodził się Bolesław Prus, barokowy kościół pw. św. Stanisława Kostki (dawna cerkiew greckokatolicka), kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (dawna cerkiew prawosławna garnizonowa), a także kramy miejskie zwane przez hrubieszowian Sutkami lub Jatkami, z charakterystyczną wąską "bliskowschodnią” uliczką wewnętrzną. W okolicach miasta znajdują się liczne wczesnośredniowieczne cmentarzyska, kurhany i inne stanowiska archeologiczne.

Szczegóły na temat wystawy "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem” na stronie internetowej: www.muzeum-hrubieszow.com.pl. Można również rezerwować bilety dla grup zorganizowanych pod adresem archeo@muzeum-hrubieszow.com.pl.

Pozostałe informacje

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor poznały rywala w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

PGE MKS FunFloor Lublin zagra z KPR Gminy Kobierzyce w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

Do decydującej rozgrywki, która odbędzie się w dniach 17-18 maja w Kaliszu kwalifikację uzyskały cztery ekipy. Losowanie drabinki tego turnieju odbyło się w środę podczas przerwy meczu eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Polską, a Macedonią Północną.

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Donald Trump ogłosił, że podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw, choc wczoraj zapewniał, że akurat tego nie zrobi.

Lublinianka wróciła do gry o pierwsze miejsce
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka pokonała Stal Kraśnik i wróciła do gry o pierwsze miejsce

Walka o awans do Betclic III ligi zaczyna się od nowa. Lublinianka w zaległym meczu na szczycie pokonała w środę Stal Kraśnik 2:1. Dzięki temu do lidera traci już tylko trzy punkty. Ekipa z Wieniawy ma jednak jedno spotkanie rozegrane mniej.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium