Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 października 2022 r.
17:04

W Zamościu wiele gorzkich słów pod adresem rządzących. Ludzie mówią o wysiedleniach

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 13 A A

Stop złodziejskim wywłaszczeniom – takie było główne hasło marszu zorganizowanego w sobotę w Zamościu przez przeciwników rządowych planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i prowadzących do niego linii szybkich kolei. To był już kolejny taki protest. Na pewno nie ostatni. Tym razem jeszcze pokojowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trasę z parkingu w pobliżu kolejowego przystanku Zamość Starówka ulicami Peowiaków i Piłsudskiego aż na Rynek Wielki w Zamościu przeszło kilkaset osób. Nie dało się ich nie zauważyć i nie usłyszeć. Mieszkańcy miasta i gminy Zamość, ale również Izbicy i okolic oraz Krasnegostawu i sąsiadujących z nim miejscowości szli z transparentami, wznosząc co chwila głośne okrzyki. Były gwizdy, wyły syreny.

Podobnie jak przy poprzednich protestach wszyscy jasno mówili „tak” dla rozwoju Polski, ale równie kategorycznie „nie” dla sposobu, w jaki rząd oraz powołana przez niego spółka CPK zamierza swoją inwestycję realizować. Tym razem pod adresem rządzącej partii i jej koalicjantów padło wyjątkowo wiele gorzkich słów, a także zapowiedzi, że podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych oburzeni ludzie pokażą władzy, jaki mają stosunek do jej sposobu rządzenia. Atmosferę znacząco podgrzewali obecni na marszu działacze Agrounii.

Kiedy była mowa o ludziach, którzy w związku z rządową inwestycją mieliby stracić swoje domy, firmy, pola, równie często jak słowo „wywłaszczenia” pojawiało się określenie „wysiedlenia”. Protestujący przekonywali, że za stawki wykupu ziemi i nieruchomości, jakie przewidywane są m.in. w procedowanej jeszcze nowelizacji Ustawy o gospodarce nieurchomościami nikt nie będzie w stanie kupić sobie domu podobnego do tego, w którym obecnie mieszka.

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe zapłacić po 100 tys. zł za swoje słynne ławeczki w kształcie Polski, a kobiecie z Mazowsza, która zgodziła się przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć pod CPK oferuje się trochę ponad 120 tys. za jej dom z garażem?”, „Czemu, jeśli jakaś firma kupuje ziemię pod inwestycję, to płaci za metr nawet 200 złotych, a nam oferuje się 5” – to tylko dwa z wielu publicznie stawianych pytań.

Ta inwestycja będzie budowana na krzywdzie ludzkiej, a coś co budowane jest na krzywdzie przynosi katastrofalne skutki. I takie same skutki odniesie ona na terenie całego kraju. Trzeba jasno powiedzieć, że nie będzie ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu nie zostaną poszkodowani – przekonywał Arkadiusz Danielak z Izbicy. Mówił też o walorach turystycznych, przyrodniczych i środowiskowych, które z powodu CPK również ucierpią.

Tereny na Zamojszczyźnie, jak również w powiecie krasnostawskim to ziemie, które żywią tysiące Polek i Polaków, a zostaną bezpowrotnie zabetonowane – argumentował Tadeusz Szymańczak, rolnik z województwa mazowieckiego, który już kolejny raz uczestniczył w proteście w naszym regionie.

W sobotnim marszu szli przede wszystkim ci, którzy obawiają się, że mogą zostać pozbawieni dachu nad głową, często były to wielopokoleniowe rodziny.

– Proponując nam złodziejskie odszkodowania wyrzucą nas po prostu na bruk – mówiła z żalem Joanna Maślana ze Zwódnego pod Zamościem, organizatorka protestu. – My naszych domów nie opuścimy. Przewiduję, że dojdzie do rozwiązań siłowych. Ta władza chyba tylko to potrafi – podsumował Szymańczak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium