Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego z hukiem uczci dziś jubileusz 50-lecia swojego założenia.
- Uczcimy w ten sposób podwójny jubileusz - tłumaczy Andrzej Niezgoda, doświadczony instruktor z modelarni działającej przy SM im. Łukasińskiego w Zamościu. - W tym samym roku na Pustyni Błędowskiej krakowscy studenci wystrzelili pierwszą, polską rakietę meteorologiczną RM-1, a w Zamościu powstała nasza SM. Naprawdę mamy co fetować.
15-letni Mateusz Waga jest chlubą zamojskiej modelarni. Uczy się w Gimnazjum nr 7. W tym roku zdobył tytuł wicemistrza Polski w zawodach balonów na ogrzane powietrze, a w ub. roku był najlepszy w zamojskich zawodach latawców skrzynkowych.
Teraz razem z kilkunastoma kolegami z modelarni wybudował makietę pierwszej polskiej rakiety meteorologicznej RM 1. Jej pierwowzór został wystrzelony z Pustyni Błędowskiej 50 lat temu.
Zbudowali go członkowie krakowskiej Sekcji Technicznej Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. Start był udany, a rakieta dała początek konstrukcjom, które w latach 60. i 70. wykorzystywano w Polsce do badań górnych warstw atmosfery i zbierania informacji meteorologicznych.
Jej zamojski model ma ok. 60 cm wysokości, jest wykonany z drewna, papieru i plastiku, a napędzany jest paliwem stałym (Andrzej Niezgoda za żadne skarby świata nie chce wyjawić jakim).
- Dzięki budowie takiego modelu można się wiele nauczyć o historii, fizyce, aerodynamice i lotnictwie - zapewnia Mateusz Waga. - Budowanie modeli, balonów czy latawców stało się moją pasją i innych chłopaków. Dzięki modelarni mamy pole do popisu.
Start rakiety odbędzie się dzisiaj ok. godz. 11 na podzamojskim lotnisku w Mokrem. Zaplanowano także zawody modeli rakiet czasowych, wykonanych przez kilka klubów i modelarni z Zamojszczyzny. Emocji nie zabraknie. W niebo poszybuje aż 30 rakiet. Zaplanowano także "oblot” modelu samolotu treningowego Wicherek-25. On także powstał w zamojskiej SM.
- Ta wzorowa modelarnia to tylko część naszej działalności społeczno-kulturalnej - podkreśla Jerzy Nizioł, prezes spółdzielni. - Działa u nas także Teatr Realny prowadzony przez pana Waldemara Zakrzewskiego i Eryka Janickiego, Zespół Tańca Ludowego i dwa kluby seniora. Wszyscy czcimy nasz jubileusz. Rakiety to tylko część obchodów.