Ponad 20 proc. poparcia zdobył Ruch Palikota na ziemi biłgorajskiej. Jego lider urodził się i wychował w Biłgoraju. Zadziałał patriotyzm lokalny czy wyborców przekonał program wyborczy Janusza Palikota?
W 26-tysięcznym Biłgoraju na RP oddano 22,57 proc. głosów. Lepszy wynik miało tylko Prawo i Sprawiedliwość (36,16). Palikot uzyskał lepszy wynik od triumfującej w całym kraju Platformy Obywatelskiej (20,93 proc.), w której zaczynał karierę polityczną.
Burmistrza Janusza Rosłana (SLD) nie dziwi bardzo dobry wynika krajana.
– Palikot jest człowiekiem sukcesu, za co by się nie wziął – mówi Rosłan. – Nie dziwi mnie dobry wynik Ruchu Palikota. Jeszcze przed pomyślnymi dla nich sondażami przewidywałem, że wejdą do Sejmu. Na Palikota głosowali głównie młodzi ludzie, Ruch był dla nich alternatywą.
Burmistrz trzyma kciuki za swojego imiennika, z którym znają się od dziecka. Palikot jest dwa lata młodszy od Rosłana, obaj chodzili do tej samej podstawówki i ogólniaka.
Patriotyzm lokalny zadziałał na całej ziemi biłgorajskiej.
– Starsi głosowali na Tokarską (ubiegająca się o mandat posła z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego wojewoda lubelski Genowefa Tokarska przez wiele lat była wójtem gminy Biszcza – red.), młodzi na Palikota – mówi Jan Klucha, sołtys Rogali k. Księżpola.
W całej gminie Ruch Palikota zdobył 20,76 proc. poparcia (zagłosowało 444 wyborców) i tym samym wskoczył na najniższy stopień podium (lepsze wyniki uzyskały jedynie PiS oraz PLS).
– Trudno powiedzieć, dlaczego tak wiele osób zagłosowało na Palikota – zastanawia się Henryk Kłało, sekretarz gminy Księżpol. – Jest dysonans pomiędzy tym, co się deklarowało przed wyborami a tym, jak się zachowało przy urnie.
Palikot osiągnął dobry wynik m.in. w Księżpolu i Majdanie Nowy, ale już na przykład w Starym Lipowcu krzyżyk na jego liście postawiło tylko 6 osób.
Lider RP wysuwał m.in. antyklerykalne hasła, mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej słyną z pobożności; są w czołówce pod względem frekwencji i liczbę wiernych przystępujących do komunii świętej. Kolejny zgrzyt?
– Ja chodzę do kościoła, bo tak zostałem wychowany, ale nikt mnie nie zmusi do głosowania na partie prawicowe – mówi 26-letni Krzysztof z Biłgoraja. – Jestem za rozdzieleniem państwa i Kościoła. W ogólne program Palikota jest świeży. Może nie zapomni o swoich ziomalach.