Picie alkoholu przestaje być sporadycznym wyskokiem, a staje się obyczajem. Niemal połowa 15-latków piła w ciągu ostatniego miesiąca
Nasza młodzież nie odstaje od średniej wojewódzkiej czy krajowej. To dla nas sygnał, by przeciwdziałać tym wszystkim niekorzystnym zjawiskom - mówi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa. - Trzeba położyć większy nacisk na programy profilaktyczne, zachęcać młodzież do uprawiania sportu czy udziału w kółkach zainteresowań.
Ankietę wypełniali uczniowie klas szóstych szkół podstawowych, trzecich gimnazjów i drugich szkół ponadgimnazjalnych. Wynika z niej, że najpopularniejszym alkoholem jest piwo, a jego spożywaniu towarzyszy często fałszywe i szkodliwe przekonanie, że zawarty w nim alkohol jest mniej groźny niż w wódce. Uczniowie nie tylko piją, ale i upijają się. Pijany już był co trzeci uczeń klasy szóstej, prawie co drugi uczeń trzeciej klasy gimnazjum i 79 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Jeśli chodzi o środki odurzające, mimo że narkotyzowanie się nie jest przez hrubieszowskich uczniów postrzegane jako zjawisko powszechne, to jednak co ósmy szóstoklasista, prawie co trzeci uczeń trzeciej klasy gimnazjum i 36 proc. uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych przyznaje się do kontaktów z narkotykami, głównie marihuaną. - Pierwszy kontakt z używkami warunkowany jest najczęściej zwykłą ciekawością, natomiast kolejne czymś w rodzaju luźnego stylu bycia - mówi dr Mariusz Gwozda, socjolog z UMCS w Lublinie. - Papierosy, alkohol i narkotyki są nieodłącznymi elementami imprez i dyskotek. Postrzegane są bowiem jako warunek dobrej zabawy. A do tego są łatwo dostępne. Musimy dołożyć starań, by działania profilaktyczne uwzględniały konieczność upowszechniania wzorców prozdrowotnego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego.
"Diagnozę problemów uzależnień i innych zagrożeń społecznych dla miasta Hrubieszów” przygotowała firma "Ekster” z Opolna Zdroju.